Haber Detayı
24 Haziran 2018 - Pazar 23:10 Bu haber 3107 kez okundu
 
Sevgi Evleri’nde çocukların gönlüne bağlamayla dokunuyorlar
Ünye’de görev yapan Bilgisayar Öğretmeni Ender Oy, Ünye Kültür ve Musiki Derneğinin enstrüman desteğiyle Sevgi Evlerinde kalan çocuklara gönüllü olarak bağlama öğretiyor.
SANAT Haberi
Sevgi Evleri’nde çocukların gönlüne bağlamayla dokunuyorlar

Bağlama eğitimi sırasında Sevgi Evleri’ni ziyaret eden Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Bizler istiyoruz ki çocuklarımız sosyal, kültürel, sportif olmak üzere her alanda geleceğe hazırlansınlar ve müzik, sanat da bunun en önemli ayaklarından biri.” diyerek yapılan çalışmayı takdir etti.

Öğretmen Ender Oy, "Yaptığım gönüllü işle çocukların sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyorum." diyerek bu tür sosyal etkinliklerle çocukların gönüllerine dokunduklarını söyledi.

Ünye’de hizmet veren Sevgi Evleri’nde kalan çocukların gönlüne bağlama ile dokunuyorlar. Gönüllü öğretmenin verdiği bağlama kursuyla çocuklar yeteneklerini parmaklarıyla notalara döküyor.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde görev yapan Ender Oy, hobi olarak çaldığı bağlamayı sevgi evlerinde kalan çocuklara öğretmeye karar verdi. Bunun üzerine Ünye Sabancı Sevgi Evleri'nin bir odasında hazırlanan kursta hafta sonları 10 çocuğa eğitim vermeye başlayan Oy, bir bağlamanın yetersiz olması üzerine Ünye Kültür ve Musiki Derneği'ne başvurdu.

Dernek yönetiminin 8 bağlamayla destek verdiği kursa 3 aydır devam eden çocuklar, bu sayede hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de müzikle sosyalleşerek öz güven kazanıyor.

-“Yetenekli, üzerinde durup çalışınca başarı sağlayacak öğrencilerimiz var”

Öğretmen Ender Oy, gazetemize yaptığı açıklamada, branşı olan bilgisayar eğitimini vermek için gönüllülük esasıyla çıktığı yolda Ünye Sevgi Evleri’nde bilgisayar sınıfı olmaması nedeniyle, kendisinin de hobi olarak çaldığı bağlamayı çocuklara öğretmeye başladığını söyledi.

Öğretmen Oy, yaptığı gönüllü işle çocukların sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçladığını ifade ederek, “Buradaki çocuklara dokunmak, onlara bir enerji verme, sosyal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bağlama çalmayı öğretmek istedim. Hem onlar için sosyal aktivite yapmış oluyoruz, hem de çocukların gelişimine yönelik faaliyet gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Hafta sonları Sevgi Evleri’nde yaşları 8 ile 12 arasında değişen 10 öğrenciye bağlama çalmayı öğrettiğini söyleyen Oy, “Biz 3 aydır bu eğitimi veriyoruz. Başlangıçta eğiteme başlarken iki bağlamamız vardı. Daha sonra Ünye Kültür ve Musiki Derneği ile iletişim kurduk, sağ olsunlar bize 8 bağlama verdiler. Şimdi 10 bağlamamız var. Kurumdaki arkadaşlarla da bize yardımcı oldular, bu odayı tahsis ettiler ve burayı düzenlediler. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Oy, yetenekli, çalışınca başarı sağlayacak öğrencileri olduğuna işaret ederek, görev yaptığı okuldaki gönülle öğrencilerden de destek aldığını, liseli gençlerin böyle bir faaliyette görev almanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

- "Hep beraber onları dinleyeceğiz"

Kurs yerinde çocukları ve öğretmeni eğitimleri sırasında ziyaret eden Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, çocukların bağlama öğrenme heyecanlarını izledi.

Kaymakam Güney sevgi evlerinde kalan çocukların sosyal ve kültürel faaliyetlere ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, bu tür sosyal sorumluluk projelerinin herkese örnek olması gerektiğini kaydetti.

Gönüllü öğretmen Ender Oy ile Ünye Kültür ve Musiki Derneğinin katkılarının takdire şayan olduğunu vurgulayan Güney, şunları söyledi:

 “Yurt idaremize, site yönetimine şu tavsiyelerde bulunuyoruz. Buradaki çocuklarımızın sadece günlük yemek, içmek, yatmak ihtiyaçları değil; aynı zamanda onları çok yönlü hayata hazırlama, burada birlikte hareket edebilecekleri, sosyal ve kültürel faaliyetleri organize etmek ve geliştirmeyi de amaçlıyoruz. Burada müzik, enstrüman, bağlama öğretmesi konusundaki güzel bir projenin uygulanmasının heyecanını yaşıyoruz. Çocuklarımız belki ilk başta biraz çaba sarf etmesi gerekecek ama müziğin tadını almaya başladıklarında tarifsiz lezzetten kopamayacaklar. Ve bağlamaları hayatların her aşamasında onların en güzel arkadaşları olacak. Bu projenin burada uygulanıyor olması sevindirici olduğu kadar bunun yanında toplumsal sorumluluk çerçevesi içerisinde bir öğretmenimizin gönüllü olarak faaliyeti burada gerçekleştiriyor olması önemli. Tabi çok daha önemli olan Ünye Kültür ve Musiki Derneğimizin hem enstrüman desteği vererek, hem bu organizasyona katılarak etkinliğin, çalışmaların buluşmasında ki gönüllü katkısı taktire şayan. Bizler istiyoruz ki çocuklarımız sosyal, kültürel, sportif olmak üzere her alanda geleceğe hazırlansınlar. Ve müzikte, sanatta bunun en önemli ayaklarından biri. İnanıyorum ki bu çalışmaların neticesinde değerli yavrularımız çok kısa süre sonra konserler verecek ve bizler hep beraber onları dinleyeceğiz.”

- Musiki Cemiyeti’nden bağlama desteği -

Ünye Kültür ve Musiki Derneği Başkanı Selçuk Ürer, Ender öğretmenin bu çalışmasını duyduklarında çok mutlu olduklarını dile getirerek, dernek olarak 8 bağlamayla hem öğretmenin çabasına hem de çocuklara destek olduklarını söyledi.

Ürer, “Sevgi Evleri’nde çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmesini sağlayan, onlara emek harcayarak müzik enstrümanını öğreten öğretmenimizi kutluyoruz. Biz de dernek olarak bu çalışmayı duyduğumuzda çok mutlu olduk. Yönetim olarak yeni aldığımız bağlamalarla hem öğretmenimizin çabasına, hem de çocuklarımıza destek olduğumuz için mutluyuz.” diye konuştu.

-“Hem okulda, hem sosyal hayatta başarılı oldular”

Ünye Sevgi Evleri Müdür Yardımcısı Cihan Güneş, müzik ve sosyal etkinliklerin çocukların gelişimine olumlu yönde katkısı olduğunu söyledi.

Çocukların bu eğitimle kişilik gelişimlerinin de farklılaştığını ifade eden Güneş, şunları söyledi:

 “Bu tür etkinliklerin sayısını arttırdıkça çocukların olumlu yönlerinin daha çok geliştiğini ve çocukların gelişiminde faydasını gördük. Bu sebeple özellikle bu yıl müzik eğitimlerine daha çok önem verdik. Gitar kursuna ve bağlama kursuna başlayan öğrencilerimiz var. Bizim özellikle yaramaz dediğimiz çocuklarımız bu kursla birlikte olumlu yönde kendilerini düzelttiler. Kişiliklerine, davranışlarına, gelişimlerine, okul başarılarına olumlu yönde etkisi oldu. Çocuklarımız müzikle kendilerini gösterebilme imkanına sahip oluyor. Bu da çocukların kendilerine özgüveni olmasını; hem okulda, hem sosyal hayatta daha başarılı olmalarını sağlıyor.”

Sabancı Sevgi Evleri’nde kalan ve bağlama kursuna katılan çocuklardan İsmail Güven (11), bağlama çalmayı sevdiğini belirterek, “Bağlama bizim için bir neşe. Biz bununla vakit geçiriyoruz, eğleniyoruz bağlama çalmayı seviyorum. Hocamız hafta sonları geliyor, bize burada ders veriyor, bizimle ayrı ayrı ilgileniyor.” dedi.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Salih Tınkır, öğretmeniyle birlikte gönüllü olarak çocuklara verilen bağlama  derslerine destek oluyor.  

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Sevgi, Evleri’nde, çocukların, gönlüne, bağlamayla, dokunuyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X