KÜLTÜR Haber Girişi: 16.02.2020 - 22:28, Güncelleme: 28.03.2022 - 16:21

Kurul Kalesi’nde 12 Ay Kazı Yapılacak

 

Kurul Kalesi’nde 12 Ay Kazı Yapılacak

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Kurul Kalesi’nde yılın 12 ayında kazı çalışması yapılacağını belirterek, “Kaleyi yukarıdan aşağı bir muz misali soyarak, çok ciddi eserler almayı bekliyoruz” dedi.
‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin bulunduğu kalede yeni gelişme Mülkiyet itibarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip Kurul Kalesi’nde 10 yıldır süren kazı çalışmalarında sevindirici haber geldi. İlk olarak, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatılan, üniversitelerin bölünmesiyle de bu yıl Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt tarafından yürütülen kazı çalışması 12 ay sürecek. KİBELE HEYKELİ BULUNMUŞTU 6'ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde, 10 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında, en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık “Ana Tanrıça Kibele” heykeli ile Bereket Tanrıları Dionyss ve Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulunmuştu. KAZI ÇALIŞMALARINI HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Kurul Kalesi’nde yılın 12 ayında kazı çalışması yapılacağını söyledi. Toparlak, “Türkiye’de yaklaşık 44 kazı alanının 12 ay statüsüne alındığı ve bunların Karadeniz’de de Kurul Kalesi’nin onun statüsüne alındığını Bakan Bey belirledi. Dolayısyla artık kurulda 12 ay kazı yapacağız. Önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara devam edilecek. Aynı zamanda da istihdam sağlanacak. Bir an önce bu 12 ay statüsüne alındıktan sonra kaledeki kazı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Kazı çalışmalarının ardından da alanı turizme açacağız” diye konuştu. BİR MUZ MİSALİ KALEYİ SOYACAĞIZ Kazının kışın da süreceğini ifade eden Toparlak, “Kazı çalışmaları yine Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt hocamızın başkanlığında olacak. Ancak biliyosunuz sadece yaz sezonunda oluyordu. Şimdi kış sezonlarında da artık hem kazı olacak hem labavatuar çalışması olacak. Daha hızlı mesafe kat edeceğiz. Daha fazla eserler alma yoluna gideceğiz. Biliyorsunuz çok önemli eserler aldık kazı alanından. Yukarıdan aşağı bir muz misali soyarak çok ciddi eserler almayı bekliyoruz” şeklinde konuştu. ESERLER SERGİLENİYOR Toparlak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kazıdan çıkan eserlerin sergilendiğini kaydeden Toparlak, “Bir kısmı şu anda bizim Coğrafya Müzesinde sergileniyor. Bir kısmı laboratuarda restore ediliyor. Kibele’de bunlardan bir tanesi.  Restoresyon işlemleri 4 aysonra bitecek. O da teslim edilince tamamen sergilenecek. Ancak biz yeni müzede bunları daha görkemli teşhir edebileceğiz inşallah.”
Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Kurul Kalesi’nde yılın 12 ayında kazı çalışması yapılacağını belirterek, “Kaleyi yukarıdan aşağı bir muz misali soyarak, çok ciddi eserler almayı bekliyoruz” dedi.

‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin bulunduğu kalede yeni gelişme

Mülkiyet itibarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip Kurul Kalesi’nde 10 yıldır süren kazı çalışmalarında sevindirici haber geldi. İlk olarak, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatılan, üniversitelerin bölünmesiyle de bu yıl Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt tarafından yürütülen kazı çalışması 12 ay sürecek.

KİBELE HEYKELİ BULUNMUŞTU

6'ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde, 10 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında, en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık “Ana Tanrıça Kibele” heykeli ile Bereket Tanrıları Dionyss ve Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulunmuştu.

KAZI ÇALIŞMALARINI HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Kurul Kalesi’nde yılın 12 ayında kazı çalışması yapılacağını söyledi. Toparlak, “Türkiye’de yaklaşık 44 kazı alanının 12 ay statüsüne alındığı ve bunların Karadeniz’de de Kurul Kalesi’nin onun statüsüne alındığını Bakan Bey belirledi. Dolayısyla artık kurulda 12 ay kazı yapacağız. Önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara devam edilecek. Aynı zamanda da istihdam sağlanacak. Bir an önce bu 12 ay statüsüne alındıktan sonra kaledeki kazı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Kazı çalışmalarının ardından da alanı turizme açacağız” diye konuştu.

BİR MUZ MİSALİ KALEYİ SOYACAĞIZ

Kazının kışın da süreceğini ifade eden Toparlak, “Kazı çalışmaları yine Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt hocamızın başkanlığında olacak. Ancak biliyosunuz sadece yaz sezonunda oluyordu. Şimdi kış sezonlarında da artık hem kazı olacak hem labavatuar çalışması olacak. Daha hızlı mesafe kat edeceğiz. Daha fazla eserler alma yoluna gideceğiz. Biliyorsunuz çok önemli eserler aldık kazı alanından. Yukarıdan aşağı bir muz misali soyarak çok ciddi eserler almayı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ESERLER SERGİLENİYOR

Toparlak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kazıdan çıkan eserlerin sergilendiğini kaydeden Toparlak, “Bir kısmı şu anda bizim Coğrafya Müzesinde sergileniyor. Bir kısmı laboratuarda restore ediliyor. Kibele’de bunlardan bir tanesi.  Restoresyon işlemleri 4 aysonra bitecek. O da teslim edilince tamamen sergilenecek. Ancak biz yeni müzede bunları daha görkemli teşhir edebileceğiz inşallah.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberunye.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.