Haber Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 14:46 Bu haber 5174 kez okundu
 
“Biz ve Yaban Yunus’da Tamam” projesinde sona gelindi
Ünye Şeyh Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği’nin yaklaşık 1yıl önce başlattığı ‘Biz ve Yaban Yunus’da Tamam’ projesinin sonuna gelindi.
KÜLTÜR Haberi
“Biz ve Yaban Yunus’da Tamam” projesinde sona gelindi

Ünye Şeyh Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan, projenin bitiş toplantısında Ünye protokolü, Sivil Toplum Örgütleri ve basın mensupları ile bir araya gelerek, proje kapsamında neler yapıldığını değerlendirdi.

Programda konuşan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney proje kapsamında çıkarılan kitapların değerlerin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir yeri olduğunu belirterek; “Ünye özeline geldiğimizde bu proje kapsamında basılan kitaplar çok önemlidir. Söz gider yazı kalır. Bizler ne kadar konuşsak da bunların gelecek nesillere aktarılması, farklı kütüphanelerde bunlara ulaşılabilmesi Yunus Emre’nin Ünye’de de yaşadığı ve o kültüre o bilince, o duruşa sahip çıkıldığını göstermemiz açısından son derece önemlidir.” dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, projenin yürütülmesinde sevgi, saygı ve hoşgörünün ön planda olduğunun altını çizerek; “ Biz ve Yaban Yunus’ta Tamam ‘ projesinin kapanış toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Gerçekten bu projeyi yürütenler gönüllü olarak, sevgi dilini kullanarak bu projeyi sahiplenmişler ve her tarafta anlatma gayreti içerisinde olmuşlardır. Bizlerin yaşadığımız coğrafyada hoşgörü, sevgi, saygı, iyilik, güzellik, merhamet hakimse Yunus Emre gibi, Mevlana gibi erenlerin güzel insanların manevi dünyamızı imar ve inşa eden büyük zatların bunda büyük katkıları var. Şeyh Yunus’lar Ünye’mizde çevrelerinde oluşturdukları diğer erenlerle beraber bu yapının oluşmasında büyük rol üstlenmişlerdir.” dedi.

-“Proje kapsamında basılan kitaplar çok önemlidir”-

Ünye’nin değerlerinin gelecek nesillere aktarılmasında kitapların önemli bir rolü olduğunun önemine vurgu yapan Kaymakam Güney; “Ünye özeline geldiğimizde bu proje kapsamında  basılan kitaplar çok önemlidir. Söz gider yazı kalır. Bizler ne kadar konuşsak da bunların gelecek nesillere aktarılması, farklı kütüphanelerde bunlara ulaşılabilmesi Yunus Emre’nin Ünye’de de yaşadığı ve o kültüre o bilince, o duruşa sahip çıkıldığını göstermemiz açısından son derece önemlidir.” diye konuştu. 

-“Ya sit alanı ilan edilmeli ya da Master Planı çıkarılmalı”-

Kaymakam Güney ayrıca Şeyh Yunus Emre Türbesi’nin korunabilmesi için Sit alanı olarak ilan edilmesi veya master planının çıkarılması önerisinde bulundu;“Proje kapsamında yerel yönetimlerimiz, büyük şehrimiz, Ünye Belediyemiz buranın alt yapısının oluşturulmasında çok güzel faaliyetler yürütmüşler ve devam etmektedir. Burada yollar iyileştikçe, burası bilindikçe, ziyaretçi sayısı arttıkça orada rant artar. Bizim burada yapmamız gereken en öncelikli iş buranın mümkünse sit alanı olarak ilan edilmesi, mümkün değilse Master Planı yapılarak buranın bir imar planının yapılarak bu bölgenin geleceğe dair ufkunu ve atılacak adımları ortaya koyulmalı. Bu anlamda muhit olarak ne kadar güzelse, maneviyat olarak ne kadar güzelse, tabiat olarak da o kadar güzel olan insanların gezip görmek istedikleri bu güzellikleri korumak için bu günden yapmamız gereken en önemli iş bu olsa gerektir.”

  

-“Hep çözüm odaklı baktık”-

Proje kapsamında emeği geçen kişilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar Ünye Şeyh Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği ile birlikte el ele vererek çalıştıklarını belirterek; “ Yunus Emre Tepesi’nin yapım sürecinde  ; “ Yunus Emre Derneğimizin bu projesinin başarı ile gerçekleşmesinde emeği geçenlere başta dernek başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Süreçle alakalı Ünye Belediyemizi haftada bir, ayda bir sürekli şekilde burada yapılacaklarla ilgili, dinamizmi ayakta tutmakla ilgili bir çalışma yürütüyorlar. Biz bundan hiçbir zaman rahatsızlık duymadık hep çözüm odaklı baktık. Çünkü burası gerçekten müstesna bir yer. Tam da Yunus Emre’nin 1200’lü yıllardaki hayat felsefesi ile dünya coğrafyasındaki savaşların tam ortasında hiçbir ayrım gözetmeksizin Tabduk Emre’nin dizinin dibinde olgunlaşması ile ve bugünlere de baktığımızda hala onun söylemlerinin barışın dili, sevginin dili ve içten gelen huzurun dilini bugüne yansıttığını görmekteyiz. Yunus Emre tepesinde Ünye’de bu anlamda, bu coğrafyada gönül huzurunun bulunması gereken yerlerden bir tanesi. Eşsiz bir doğa manzarası var.”dedi.

Başkan Çamyar,  Yunus Emre Tepesi’nin yol, su ve çeşitli eksikliklerinin Büyükşehir Belediyesi  ve Ünye Belediyesi tarafından giderildiğini ve giderilmeye devam edildiğini söyleyerek;  “Burası ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile birlikte özellikle yol akslarının otobüslerinde buraya çıkabileceği şekle getirilmesi için bir çalışma yürütmüştük. Bugün itibari ile artık TOKİ’nin önündeki doğalgaz çalışması devam ediyor. Bir haftaya kadar oradaki doğalgaz çalışması bitirilip o aks bağlandığında otobüsler artık Şeyh Yunus Emre’yi ziyaret edecek hale gelecek. Su ile ilgili sıkıntı vardı OSKİ Genel Müdürlüğümüz buranın su ihtiyacını giderdi. Hamidiye ve Saraçlı aksları da sıcak asfalt şekli ile Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından bağlanacak. Öte yandan Cami ile alakalı olarak dış cephesi mozaikti hoş durmuyordu. Yapmış odluğumuz değerlendirme sonucunda Belediyemizin de katkı ve destekleri ile dış cephenin taş haline getirilmesi ile ilgili çalışmamız oldu. Bizim Ünye’nin cazibe merkezi olması ile ilgili çalışmamız gerekiyor. Ünye’nin her tarafına dokunduğumuz gibi özellikle inanç turizmi ile alakalı bir dizi çalışmamız var.”diye konuştu.

 

Ünye Şeyh Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan toplantıda yaptığı konuşmada 1 yıllık projenin değerlendirmesini yaptı; “Proje esnasından yakın ilgi ve alaka gördük. Bu çalışmalarımız sonucunda hem bilgilendirme yapmak hem de destek veren değerli dostlarımıza plaket vermek istedik. Bugün yine Şeyh Yunus Emre mezarlığında zeytin ağaçları dikeceğiz amacımız ‘Zeytin Dalı’ harekatını unutmamak. Türk Ordusu Afrin’e gitti, açları doyurdu, yedirdi içirdi o insanlara kardeşlik sevgisini paylaştı. Orada Yunus’un bir hedefi orada gerçekleşmiş oldu, onun anısına bu ağaçları dikmek istiyoruz.” dedi.

Argan Proje kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi;

-“Kamera sistemi kuruldu”-

“Yunus Emre der ki; “Biz kimseye kin tutmayız, ağyar bile dosttur bize.” Dolayısıyla gayrimüslimler ve diğer her farklı grup da bizim dostumuz. Çünkü biz yaratılanı hoş görürüz, yaratandan ötürü. Bu proje kapsamında Şeyh Yunus Emre türbesine kameralar kurduk, bu sayede 24 saat burayı izleyebiliyoruz.”

-“Camisiz Yunus olmaz”-

“Camisiz Yunus olmaz. Dünya’ya Yunus Emre’yi hümanist gösterip camisiz bir Yunus Emre tanıtımı yapmak istiyorlar. Biz buna karşıyız.  Yunus Emre varsa orada cami de vardır, cemevi de olabilir. Biz bunu da düşünerek türbe yakınlarına semah gösterileri için bir alan hazırladık. Bir ‘Yunus Emre Erenler Yolu’ inşa ettik. Burada telsizlerle mübarek gün ve gecelerde yayınlar yapıyoruz. Bu yol üzerinde Taş Camii, Yunus Emre Türbesi, Veli Dede Türbesi, Menteşe Evliyamız, Halka Baba Türbesi var. Şeyh-ül Müderrisin Hacı Yusuf Bahri Efendi ve Kıbrıs’ta hazreti peygamberin halasının kabrinde türbedarlık yapan Kıbrıslı Hocamız da projemiz kapsamında. Bu yapıların pek çoğunu onardık. Bir eksiğimiz var, Hacı Yusuf Bahri Efendi’nin evinin olduğu yer bir müze haline getirilirse inanç turizmi kapsamındaki bu yol tamamlanmış olacak.”

-“Birçok konferans verildi”-

“Proje kapsamında pek çok okulda konferanslar verdik. Konferans için Eskişehir Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Özçelik’i getirdik. Bu okullardan öğrencileri Yunus Emre’yi gezdirdik, sohbet ettik. Tüm çalışmalarımızı bir kitap haline getirdik, ‘Ünye Yunus Emre ve Erenler’ isimli kitaptan 2 bin adet bastık. Buraya gelen değerli misafirlerimize dağıtıyoruz.”

“Projemizin yazılı hedefleri bitti ancak biz daha ileri hedefler koyduk. Sayın Kaymakamımızla yaptığımız sohbette kendisi bize “Oraya yaptığınız caminin dışı suni, yakışmıyor. Onu Ünye taşıyla yapın” dedi. Bunun üzerine çalışmalar yaptık ve camimizin dışını Ünye taşıyla yapıyoruz. Üçte ikilik kısmı bitti. Büyükşehir üzerinde lobi faaliyetlerimiz oldu. Belediye Başkanımızın da desteğiyle bu yol asfalt yapılıyor.

-“Yunus Emre Üniversitesi kurulmalı”-

“Derneğe vakıf üyesi kazandırma çalışmaları yapıyoruz. Ünye’de artık bir Yunus Emre Üniversitesi’nin kurulması gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili Ordu’da çalışmalar yaptık, bu çalışmalarımızın da meyve vermesini istiyoruz.”

Konuşmaların ardından iş adamlarına ve  basın mensuplarına plaketler verildi.

Toplantının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de yürütülen ‘ Zeytin Dalı Harekatın’da unutulmayarak, zeytin 36 adet zeytin fidanı dikildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Biz, ve, Yaban, Yunus’da, Tamam”, projesinde, sona, gelindi,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X