Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Hazırlık Toplantısı Yapıldı

BÖLGE GÜNDEMİ 13.06.2024 - 23:37, Güncelleme: 13.06.2024 - 23:37 2302+ kez okundu.
 

Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Hazırlık Toplantısı Yapıldı

Fındık hasat döneminin yaklaşması nedeniyle mevsimlik tarım işçilerine yönelik alınması gereken tedbirler, Vali Muammer Erol’un başkanlığında yapılan toplantıda ele alındı.
Valilik toplantı salonunda yapılan hazırlık toplantısına, Vali Muammer Erol’un yanı sıra Vali Yardımcıları Hacı Mehmet Kara, Burak Keser, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Perşembe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Ulubey Kaymakamı Furkan Türkay Kayış, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, ilgili daire müdürleri, METİP alanlarının yer aldığı Altınordu, Fatsa, Ünye, Perşembe ve Ulubey ilçelerimizin belediye yetkilileri ile ziraat odası başkanları katıldı.   Toplantının başlangıcında, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi Projesi(METİP)’nin yürütümünden sorumlu YİKOB Rehberlik ve Denetim Müdürü Menderes Aydınoğlu tarafından bir sunum yapılarak, geçmiş yıllarda Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ulubey ilçelerinde bulunan METİP alanlarında mevsimlik tarım işçilerine sunulan hizmetler ve faaliyetler hakkında Vali Muammer Erol ve toplantıya katılanlara bilgilendirmede bulunuldu. Her fındık hasat döneminde diğer illerden Ordu’ya yaklaşık 15 bin civarında mevsimlik tarım işçisi geldiğini belirten Menderes Aydınoğlu, gelen mevsimlik tarım işçilerinden 3 bin civarındakilerin Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ulubey ilçelerinde bulunan METİP alanlarında kaldıklarını, diğer mevsimlik tarım işçilerinin ise işverenlerin temin ettiği yerlerde kaldıklarını söyledi. METİP alanlarında verilen sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler hakkında da bilgiler veren Aydınoğlu, 2023 yılında METİP alanında kalan mevsimlik tarım işçilerinden 1.108’ine sağlık taraması yapıldığını, 427 çocuğa yaz okulunda eğitim verildiğini ifade etti.         Vali Muammer Erol, ilçe kaymakamlarından da METİP alanlarında önceki yıllarda yapılan çalışmalar ve bu yıl yapılan hazırlıklar hakkında bilgi aldı ve karşılaşılan sorun, sıkıntıları dinledi. İlçe Kaymakamlarından ve YİKOB yetkililerinden, mevcut METİP alanlarının eksikliklerinin giderilerek, hazır hale getirilmesini isteyen Vali Erol, “Her yıl fındık hasadı için diğer illerden ilimize gelen mevsimlik tarım işçileri, birkaç aylığına bizim misafirimiz oluyorlar. Onların insani ihtiyaçlarını karşılama noktasında bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti ve duyarlılığı bu yıl da göstereceğiz. Mevsimlik tarım işçilerimizin geçici konaklama yaptıkları METİP alanlarımızın şartlarını daha iyi hale nasıl getiririz, onlara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz? Bunların çabası içerisinde olacağız. Bu konuda her kurum kendi üzerine düşen görev ve sorumluğu yerine getirecek. Bu toplantımızda da geçmiş yıllarda yapılan çalışmaları ve faaliyetleri değerlendirdik. Bu yıl yapacağımız çalışmalara ilişkin hazırlıklarımızı da gözden geçirdik. İnşallah sorunsuz, sıkıntısız bir sezon geçirmiş oluruz. Kurumlarımıza yapacakları çalışmalarda kolaylıklar diliyorum” dedi.
Fındık hasat döneminin yaklaşması nedeniyle mevsimlik tarım işçilerine yönelik alınması gereken tedbirler, Vali Muammer Erol’un başkanlığında yapılan toplantıda ele alındı.





Valilik toplantı salonunda yapılan hazırlık toplantısına, Vali Muammer Erol’un yanı sıra Vali Yardımcıları Hacı Mehmet Kara, Burak Keser, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Perşembe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Ulubey Kaymakamı Furkan Türkay Kayış, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, ilgili daire müdürleri, METİP alanlarının yer aldığı Altınordu, Fatsa, Ünye, Perşembe ve Ulubey ilçelerimizin belediye yetkilileri ile ziraat odası başkanları katıldı.

 
Toplantının başlangıcında, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi Projesi(METİP)’nin yürütümünden sorumlu YİKOB Rehberlik ve Denetim Müdürü Menderes Aydınoğlu tarafından bir sunum yapılarak, geçmiş yıllarda Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ulubey ilçelerinde bulunan METİP alanlarında mevsimlik tarım işçilerine sunulan hizmetler ve faaliyetler hakkında Vali Muammer Erol ve toplantıya katılanlara bilgilendirmede bulunuldu.


Her fındık hasat döneminde diğer illerden Ordu’ya yaklaşık 15 bin civarında mevsimlik tarım işçisi geldiğini belirten Menderes Aydınoğlu, gelen mevsimlik tarım işçilerinden 3 bin civarındakilerin Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ulubey ilçelerinde bulunan METİP alanlarında kaldıklarını, diğer mevsimlik tarım işçilerinin ise işverenlerin temin ettiği yerlerde kaldıklarını söyledi.


METİP alanlarında verilen sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler hakkında da bilgiler veren Aydınoğlu, 2023 yılında METİP alanında kalan mevsimlik tarım işçilerinden 1.108’ine sağlık taraması yapıldığını, 427 çocuğa yaz okulunda eğitim verildiğini ifade etti.  

     
Vali Muammer Erol, ilçe kaymakamlarından da METİP alanlarında önceki yıllarda yapılan çalışmalar ve bu yıl yapılan hazırlıklar hakkında bilgi aldı ve karşılaşılan sorun, sıkıntıları dinledi.


İlçe Kaymakamlarından ve YİKOB yetkililerinden, mevcut METİP alanlarının eksikliklerinin giderilerek, hazır hale getirilmesini isteyen Vali Erol, “Her yıl fındık hasadı için diğer illerden ilimize gelen mevsimlik tarım işçileri, birkaç aylığına bizim misafirimiz oluyorlar. Onların insani ihtiyaçlarını karşılama noktasında bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti ve duyarlılığı bu yıl da göstereceğiz. Mevsimlik tarım işçilerimizin geçici konaklama yaptıkları METİP alanlarımızın şartlarını daha iyi hale nasıl getiririz, onlara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz? Bunların çabası içerisinde olacağız. Bu konuda her kurum kendi üzerine düşen görev ve sorumluğu yerine getirecek. Bu toplantımızda da geçmiş yıllarda yapılan çalışmaları ve faaliyetleri değerlendirdik. Bu yıl yapacağımız çalışmalara ilişkin hazırlıklarımızı da gözden geçirdik. İnşallah sorunsuz, sıkıntısız bir sezon geçirmiş oluruz. Kurumlarımıza yapacakları çalışmalarda kolaylıklar diliyorum” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberunye.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.