Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 10:29 Bu haber 738 kez okundu
 
Yağmur Suyu Hasat Sistemi Hayata Geçiyor
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in kuraklık tehlikesine karşı hazırlamış olduğu “Yağmur Suyu Hasat Projesi” ilk olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTUR bünyesinde faaliyet gösteren Doğa Kafe’de hayata geçiriliyor.
GÜNDEM Haberi
Yağmur Suyu Hasat Sistemi Hayata Geçiyor

YAĞMUR SUYU BOŞA AKMAYACAK

 

 

Kuraklıkla mücadele kapsamında ilçelerde gölet inşa eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezlerinde de su kullanımı konusunda projeler yürütüyor.

 

 

 

Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda başlatılan “Yağmur Suyu Hasat Sistemi” Ordu’da hayata geçiyor. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da onaylanan ve yeni yapılacak olan yapıların imar planına eklenen proje, çatılarda toplanan yağmur suyunun basit filtreleme ile yer altı ve bodrum katlarında yapılacak depolarda toplanıp ihtiyaç doğrultusunda kullanılmasını sağlayacak.

 

 

 

İLK ÖRNEK BÜYÜKŞEHİRDEN

 

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan projenin ilk örneği Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTUR A.Ş. bünyesinde hizmet veren Doğa Kafe’de uygulanıyor.

 

 

 

Ordu’da ilk olarak Doğa Kafe’de hayata geçirilen sistem ile çatılarda toplanan yağmur suları filtre edilerek depolandıktan sonra tuvalet ve bahçe sulamasında kullanılacak. Örnek uygulama olarak yapılacak olan proje kapsamında kafenin 300 metrekarelik çatısından toplanan yağmur suları, yer altında konumlandırılan 25 metreküplük yağmur toplama tankında filtrelenerek depolanacak.

 

 

 

YAĞMUR SUYU EN VERİMLİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLECEK

 

 

Depolanan sular kafeye ait 250 metrekarelik yeşil alanın sulanmasında ve Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesine ait açık alanda bulunan tuvaletin rezervuarlarını beslemede kullanılarak gereksiz su tüketiminin önlenmesi sağlanacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yağmur, Suyu, Hasat, Sistemi, Hayata, Geçiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X