Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 10:48 Bu haber 6169 kez okundu
 
Ünyeli organik yumurtayı sevdi
Organik yumurta üretimine 500 bin liraya kadar yüzde 50 hibe desteği veriliyor.
EKONOMİ Haberi
Ünyeli organik yumurtayı sevdi

Destekten faydalanmak isteyenlerin 10 Temmuz 2018 tarihine kadar Ünye İlçe Gıda Tarım ve Havancılık Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekiyor.  

Ünye’de 2016 yılında bir kişiyle başlayan organik yumurta üretimi, bir önceki yıl 2 kişiye çıkarken, 2018 yılında 3 kişi olduğunu ve üretim yapmak isteyenlerinin sayısının arttığı ifade edildi. 

 

Ordu'da organik yumurta üretiminin geliştirilmesi amacıyla yürütülen projeye ilgi gösteren fındık üreticilerinin kurduğu işletme sayısı her geçen gün artıyor. Ordu'da ilk defa yumurta üretimi 2014'te Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu Projesiyle başlarken, 2016'da ise Organik Yumurta Üretimini Geliştirme Projesi faaliyete geçildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen "Organik Yumurta Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında çeşitli ilçelerde çalışmalar devam ediyor.

2016 yılında yürütülen çalışmalarda il genelinde kurulan 35 işletmede organik yumurta üretimi yapılırken, 2017'de işletme sayısı 55'e yükseldi. 2018 yılında da katılımın arttığı öğrenildi.

Ünye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, organik yumurta üretimiyle ilgili hibe desteği başvurularının 10 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceği ifade edilerek, desteklerden faydalanmak isteyenlerin bu tarihe kadar müdürlüğe müracaat etmeleri istendi.

Müdürlükten yapılan açıklamada şu görülere yer verildi:

Karadeniz Bölgesinde yaşayan üreticilerimizin alternatif üretim modellerinin arttırılması ve tarımda sürdürülebilirliğe katkı sağlanması bakımından organik yumurta üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla ilimizde "Dokap Bölgesinde Entegre Organik Yumurta Tavukçuluğu Projesi" uygulanmaktadır. DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen ve İl ve İlçe Gıda Tarım ve Havancılık Müdürlükleri tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında organik yumurta tavukçuluğu kümesleri kurulacaktır.

Proje kapsamında 500 adet kapasiteli organik yumurta üretim tesisleri kurulacak olup, proje de kümes yapımı, folluk, yemlik, bahçe tel örgüsü ve organik yarka alımı uygun harcama kalemleri olarak belirlenmiştir. Üreticilerimiz satın alma işlemlerini yaptıktan sonra 500 bin lirayı aşmayan yatırım maliyetinin yüzde 50'si için hibe desteğinden faydalanacaklardır.”
Hibe desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerimizde aranan şartlar ve istenen belgeler:

“Başvuru tarihi itibariyle ücretli çalışan olmamak (SGK Hizmet Dökümü), vergi mükellefi olmamak (Vergi Dairesi Mükellefiyet Belgesi), DOKAP BKİ tarafından verilen hiçbir hibe desteğinden yararlanmamış olmak, projenin uygulanacağı alanda sabit ikametgâhı bulunmak (İkametgah Belgesi), en az 2000 metrekare acık alana sahip olmak (Tapu veya en az 5 yıllık kira sözleşmesi gerekmektedir) işletme en az 5 yıl boyunca faaliyetini sürdürecektir. ÇKS kaydı şartlarını sağlamayan arazi veya kişiler projeden yararlanamayacaktır. Başvuruda kadın üreticilere öncelik verilecektir. Uygun şartları taşıyan üreticilerin Ünye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne 10 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuru belgeleri ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünyeli, organik, yumurtayı, sevdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X