Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 17:50 Bu haber 1733 kez okundu
 
Tarım Bakanı fındıkla ilgili konuşmadı
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Ünye’de, fındık ürününe ilişkin hiçbir açıklama yapmaması, üreticilerde şaşkınlık yarattı.
GÜNDEM Haberi
Tarım Bakanı fındıkla ilgili konuşmadı

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Ünye’de, Karadeniz Bölgesi’nin birinci sırada geçim kaynağı olan fındık ürününe ilişkin hiçbir açıklama yapmaması, üreticilerde şaşkınlık yarattı.

Bakan Pakdemirli, açıklamasında güçlü yatırımlar için iktidar ve yerel belediyelerin aynı partiden olmasının önemli olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanına 24 Haziran’da verdiğiniz vizenin tasdiki anlamında oylarınızın artarak devam etmesi gerekiyor” dedi ve 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Ünye’nin desteğini beklediklerini ifade etti.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Ünye’de Seçim Koordinasyon Merkezi’nde partililerle bir araya geldi.

Konuşmasında fındık başta olmak üzere tarımsal ürünlere ilişkin açıklama yapması beklenen Bakan Pakdemirli’nin yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklama dikkat çekti.

Pakdemirli, açıklamasında şunları kaydetti:

-1970’lerin kuyruklarını hatırlattı -

“24 Haziran’da bildiğiniz gibi sizden bir vize aldık. Bu vizenin adı; Recep Tayyip Erdoğan bu ülkeyi 2023’e kadar yönetsin vizesiydi. Şimdi bir yerel seçimlere doğru gidiyoruz. Millet ne derse başımızla beraber. Millet ne derse o olacak. Biz de her zaman onu söyledik zaten. Ama Türkiye hakikaten dertli bir coğrafya, sürekli olarak paçamızdan aşağı çekmeye çalışanlar var. 1970’leri hatırlayalım, temel ihtiyaç maddesi ne varsa her şeyi sırayla aldığımız; salçayı, şekeri, tüpü her şeyi sırayla aldığımız, kuyrukla aldığımız günleri yaşadık. Anarşi sokaklarımızda kol geziyordu.

-“Erdoğan istedi ve sizler de hep destek oldunuz” -

1980’lerde Özal geldi, bir anda Türkiye’nin çehresi değişti. Orduyu mu yeniledik? Yok. Emniyet kuvvetlerini mi yeniledik? Yok. Petrol mu bulduk? Hayır. Altın mı bulduk? Hayır. Bir anda iyi yönetilmeye başladık. Tek başına iktidarlar ve özellikle iyi iktidarlar iyi yönetiyor ülkeyi. Ama her zaman buna da haiz olamıyorsunuz vatandaşın tercihleri de değişebiliyor. Koalisyon istemeyen bir sistem istedik. Bunu Demirel de istedi, Özal da istedi ve Recep Tayyip Erdoğan da istedi ve sizler de hep destek oldunuz. 17 yıldık hep destek oldunuz, Allah razı olsun. Ama 17 yıldır da ‘Partiyi mi kapatalım’, ‘Cumhurbaşkanı’nı mı seçtirmeyelim’, ‘Yargı darbesi mi yapalım’, ‘Darbe mi yapalım’ derken Türkiye’yle sürekli olarak oynadılar. Sizde hep destek oldunuz. En son darbe girişiminde de bu millet göğsünü kurşunlara siper etti. Bu millet o yüzden ayağının altı öpülecek bir millettir.

-Cumhurbaşkanına 24 Haziran’da verdiğiniz vizenin tasdiki anlamında oylarınızın artarak devam etmesi gerekiyor -

Bir de tabi diğer bir tarafı var. Halen şöyle bir beklenti var; aman oylar düşsün de, tekrar parlamenter sistemi getirelim, tekrar koalisyon ortamını getirelim. Türkiye gibi dertli bir coğrafyada koalisyon yürümüyor. Türkiye gibi dertli bir coğrafyada güçlü bir yönetimle halkın 5 yılda seçeceği bir iktidara ihtiyaç var. Bu tartışmaların artık tamamen sone ermesi anlamında, bu vizenin tasdiki anlamında oylarınızın artarak devam etmesi gerekiyor.

-“İktidar ve yerel belediyelerin aynı partiden olması önemli” -

Diğer taraftan da AK Parti belediyeciliklerinin yurt çapında devam etmesi, iktidarla belediyelerin yan yana, kol kola, el ele yürümesi önemli. Ben bakan olur olmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı bana ziyarete geldi, İzmirliyiz ya. CHP’den biliyorsunuz kendisi. Çay içtik, kahve içtik. Aziz beye dedim ki, Aziz Bey ne projen varsa getir, hepsini yapacağız. Bizim bakanlığımızla ilgili veya ilgili değil, ne gerekiyorsa yapacağım.  Gel. İlgili bakanlıklara da ben seni götüreceğim. Ne kadar projen varsa gel getir. Şu ana kadar bana gelen proje sayısı sıfır.

Bunun iki tane sebebi var. Bir tanesi halkın derdiyle, vatandaşın derdiyle dertlenmiyorlar. İkincisi de ister istemez iktidarla, yerel belediye aynı kabineden değilse bir çekişme oluyor. Yani bir çekinme oluyor. Bu çekinme olduğu için de belki gelmiyorlar. O yüzden iktidar ve yerel belediyelerin aynı partiden olması bence son derece önemli. O yüzden bu defa Ünye de, Ordu da bu şansı tekrar değerlendirecek diye düşünüyorum.”

Bakan Pakdemirli’nin Ünye’deki programına AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şener Yediyıldız ve Ergün Taşçı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hamarat,  AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ak Parti Ünye Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tavlı, Türkiye Bal Üreticileri Birliği Genel Başkanı Azmi Yıldız, partililer ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Bakan Pakdemirli, Ünye’de SKM programının ardından Ünye Niksar Caddesi üzerinde esnafları ziyaret ederek kısa süreli sohbet etti.

Bakan ve beraberindekiler daha sonra Ordu’daki programlara katılmak üzere Ünye’den ayrıldı.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Tarım, Bakanı, fındıkla, ilgili, konuşmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X