Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 00:33 Bu haber 4482 kez okundu
 
Öğrenciler yaz tatiline giriyor
Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Ünye’de 25 bin 114 öğrenci ve bin 691 öğretmenin 8 Haziran Cuma günü karnelerin dağıtılmasının ardından yaz tatiline çıkacağını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Öğrenciler yaz tatiline giriyor

Yaz tatiline ilişkin velilere tavsiyelerde bulunan Uysal, çocukların tatiller için hazırlanan ciddi ders çalışma programları ile yorulmaması gerektiğini ifade ederken, öğrencilerden kitap okumalarını ve sanal ortamdan uzak durarak klasik çocuk oyunları oynamalarını tavsiye etti.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 8 Haziran Cuma günü, yani yarın sona eriyor. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, gazetemize yaptığı özel açıklamada tatil öncesi öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulunarak, tatilin yorgunluktan uzak aktivitelerle geçirilmesi gerektiğini söyledi.

-“Çocuklarımız için tatil tam olarak başlamalı”- 

Öğrencilerin yıl boyunca ciddi bir aktivite geçirdiklerini ifade eden Uysal, “Geleceğimiz olan çocuklarımız uzun bir tatil dönemine giriyorlar. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim yılı boyuncu gösterdikleri olağanüstü çabanın birebir şahidi olduk. Akademik alanda gösterdikleri gayretin yanı sıra sosyal faaliyetlerde de ciddi bir emek sarf eltiler. Katıldıkları kurslar, yarışmalar, sportif faaliyetler, yoğun ders temposu içerisinde koşturdular. Bildiği üzere 8 Haziran Cuma günü öğrencilerimize karnelerini vereceğiz. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerimiz de bu yıl ilk kez uygulanan ‘Liselere Giriş Sınavı’na girdiler. Artık çocuklarımız için tatil tam olarak başlamalı. Bir yıl boyunca devam eden gayret dolu bir sürecin en büyük ödülü, kuşkusuz ailelerimizin ilgisi ve koşulsuz sevgisidir diye düşünüyorum.” dedi.

-“Motivasyonlarına katkı sağlamalıyız”-

Velilere, sınav sonuçlarının ve karnelerin kriz haline dönüştürülmemesi uyarısında bulunan Uysal, “Alınan karneler, yapılan üst öğrenim kurumlarına yerleşme sınavları, evet bunlar birer adımdır ancak çocuklarımızın hayatını kilitleyecek derecede kriz haline getirilmemelidir. Çocuklarımıza değer algılarımızı not ve sınav başarısı üzerinden oluşturmamalıyız. Çocuklarımız hayatın iniş çıkışlarla dolu olduğunu bilmeli, azim ve çaba ile tüm zorlukların üstesinden gelebileceklerine bizzat biz anne babalarının destekleri ile inanmalıdırlar. Yapılacak acımasız eleştiriler onların gelecek tasavvurlarına ket vurmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Çocuklarımızın gelecek hayallerini desteklemeli ve motivasyonlarına katkı sağlamalıyız.” diye konuştu.

-“Sanal ortamlardan uzak durmaları son derece önemli”-

Veli ve öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Müdür Uysal, çocukların ciddi ders çalışma programlarıyla yorulmaması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

 “Tatil döneminde çocuklarımız tam bir tatil yapmalıdırlar. Çocuklarımızı tatiller için hazırlanmış ciddi ders çalışıma programları ile yormayalım. Sürekli ders çalınmaktan bahsetmek yerine çocuklarımızın hayal dünyalarını zenginleştirecek okumalar yapmalarını desteklemek gerekir. Atasözleri, deyimler, dolu etkinlik çalışmaları ya da muhakemelerini güçlendirecek doğru kitaplar tercih edilebilir. Bu arada bir detayı da vurgulamak isliyorum, lütfen çocuklarımızın okuduklarını gözden geçirmeyi unutmayalım. Çocuklarımızın özellikle sanal ortamlardan uzak durmaları son derece önemli. Gerçek arkadaş gruplarında, gerçek çocuk uyanları ile hem sosyal kem kişisel gelişimlerini destekleyen, zihinsel gelişimlerine katkı sağlayan ortamlarda bulunmalarına özen göstermeliyiz. Doğayla iç içe olabilecekleri etkinlikleri tercih etmeli, gerçeklik ile tanışmalarını desteklemeliyiz.”

-“Ailesi ile birlikle olmaktan her çocuk keyif alır, mutlu olur”-

Ailece yapılacak etkinliklerin çocuklar üzerinde olumlu etki yapacağını ifade eden Uysal, çocuklara destek olunması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ailece yapılacak etkinliklerle çocuklarımızı mutlaka duygusal yönden doyurmalıyız. Bu konuyu oldukça önemsiyorum. Ailesi ile birlikle olmaktan her çocuk keyif alır, mutlu olur.  Ve bu mutluluk çocuklarımızın gelecekle yaşabilecekleri sorunlar karşısında sağlıklı karar almalarında en etkili destek mekanizmasını oluşturacaktır. Liseden mezun olan gençlerimiz de haziran ayının sonunda yine ilk kez uygulanacak olan ‘Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı’na son çalışmalarını yoğunlaştırarak hazırlanıyorlar. Öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Ve yeniden ekliyorum; hayat yalnızca yapılan sınavlardan ibaret değildir. Gelecek için atılan onlarca adımdan yalnızca bir tanesidir. Ve değeriniz başarınızdan ziyade, öncelikle ve ilk olarak bizatihi bu vatanın evlatları olmanızla kaimdir. Sizler bizim umut dolu geleceğimizsiniz. Biz yetişkinler her halükarda destekçiniz olarak yanınızdayız.”

-“25 bin 114 öğrenci, bin 691 öğretmen tatile çıkıyor”-

Öğretmen ve öğrenciler iti tatiller dileyen Uysal, “Tüm öğrencilerimizin ve bu yoğun eğitim yılı boyunca öğrencilerimizle birebir emek vermiş tüm öğretmenlerimizin tatillerinin huzur ve mutluluk dolu olmasını temenni ediyorum. Geçirecekleri güzel, dolu dolu bir tatille yeni eğitim-öğretim yılına tüm heyecan ve inancıyla hazır bir kadro bekliyorum. 25 bin 114 öğrenci, bin 691 öğretmen tatile çıkıyor. Ancak öğretmenlerimiz 9 Haziran ile 22 Haziran tarihleri arasında okullarında seminer çalışması yapacaklar. Seminer çalışmalarından sonra bayram tatili ile birlikte tatile çıkacaklar.” dedi

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Öğrenciler, yaz, tatiline, giriyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X