Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 12:05 Bu haber 3958 kez okundu
 
Milletvekilliği adaylığından çekildi!
CHP Listesine ikinci düzenleme ile giren Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu adaylığını geri çekti.
SİYASET Haberi
Milletvekilliği adaylığından çekildi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili aday adaylığı başvurusunun ardından partinin açıkladığı milletvekili aday listesinde gösterilmeyen, daha sonra yapılan düzenlemeyle 5. sıradan listeye Ünye’yi temsilen giren gazetemiz köşe yazarı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, adaylıktan geri çekildiğine dair dilekçesini Ordu İl Seçim Kurulu’na teslim etti.

Bilim adamı olarak vatana hizmet için aday olduğunu ifade eden Kapıcıoğlu, ancak uygulamada CHP ilkelerine hem de siyasi etiğe aykırı durumlar nedeniyle adaylıktan çekildiğini belirterek, “Bundan sonra siyaset meydanlarında olmayacağım.” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi 5. sıra Ordu Milletvekili adayı Sait Kapıcıoğlu, adaylıktan geri çekildi.

Kapıcıoğlu, İl Seçim Kurulu’na adaylıktan çekildiğime dair dilekçesini verdi. 

Bilim adamı olarak vatana hizmet için aday olduğunu, ancak uygulamada CHP ilkelerine hem de siyasi etiğe aykırı durumlar nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıklayan Kapıcıoğlu, “Bundan sonra siyaset meydanlarında olmayacağım. Benim ismimi duyup tebrik eden, hayırlı olsun yanındayız diyen değerli halkıma teşekkür ediyorum. Ama artık siyaset yapmadığımın bilinmesini isterim.” dedi.

Prof. Dr. Kapıcıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin en büyük tehlikesi cehalettir. Bu cehaleti yenmek için akademik pozisyonumla, siyaseti sentezleyerek Atatürk’ün kurduğu partiden siyasete ve ülkenin kurtuluşuna destek vermek istedim. Bu nedenle CHP’nin kapısını çaldım. Çünkü Atatürk bilim ve akademisyenliğin en büyük mürşit olduğunu ve ülkenin ancak bu yönde kurtulacağını söylemiştir. Bu inançla aday adaylığı müracaatım sırasında bilim adamı olarak Genel Merkezde itibarlı karşılandım. Bu beni çok gururlandırdı ve teşvik etti. Sonrasında listeye hiç konulmadığım açıklandı. Kısa süre sonra da 5. sıraya takdir edildiğim öğrenildi. Bu sonuç hem CHP ilkelerine hem de siyasi etiğe aykırı bir durumdur.”  

-“Seçim kaybedenlerle tekrar seçime gitmek halka bir dayatmadır”-

Seçim kaybedenlerle tekrar seçime girmenin halka yapılan bir dayatma olduğunu belirten Kapıcıoğlu, adaylıktan çekilmesine ilişkin şunları söyledi:

“Gözledim ki teşkilatta maalesef bir Bizans hareketlerinin mevcudiyeti var ve siyasi politikaya hakim olmuş. Bu oyunu idare eden aktörler maalesef sahnede hiç görünmüyorlar. Seçim kaybedenlerle tekrar seçime gitmek, halka bir dayatmadır. O zaman yeni yüzlere ihtiyaç vardır. Hümanist, erdemli yüzler olması gereklidir. Bu kısa sürede gözledim ki siyaset hakikaten bir entrika bilimine çevrilmiş. Hâlbuki siyasetin tarifi toplumun problemlerine çözüm bulmaktır. Bunu en iyi Ziya Paşa, “Dehri arasan binde bir âdem bulamazsın, âdem görünen harları âdem mi sanırsın? (Dünyayı arasan binde bir insan bulamazsın, insan görünümündeki eşekleri insan mı sanıyorsun?)” mısralar ifade ediyor. İlk ve son siyasi konuşmamı yaptığım CHP Ünye Teşkilatı dava arkadaşlarım, çalışmalarımı candan desteklediler. Beni çok gururlandırdılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. CHP eğer ülkeyi kurtarma, Cumhuriyet ilkelerine dönme yönünde çalışıyorsa Atatürk’ün koyduğu ilkelere sahip olarak yola çıkmalıdır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekilliği, adaylığından, çekildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X