Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 00:19 Bu haber 5077 kez okundu
 
Halk Eğitim Merkezi, yılsonu sergisini açtı
Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 2017-2018 eğitim yılı geleneksel yılsonu sergisini açtı.
SANAT Haberi
Halk Eğitim Merkezi, yılsonu sergisini açtı

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen sergide, Ünye Belediyesi’nin Ramazan Etkinlikleri için kurduğu stantlarda kadınlar el emekleri ile ürettikleri ürünleri sergilediler.

Sanat ve Tasarım, El Sanatları, Resim , Ahşap Teknolojisi , Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Aşçılık , Mekikli Dokuma , Misinalı Takı , İğne Oyası , Giyim Üretim Teknolojisi , Okul Öncesi Öğretmenliği , Giyim Üretim Teknolojisi , Giyim  gibi bir çok alanda kurulan stantlar ilgi ile gezildi.

-“1 yılda 1080 kurs açtık”-

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, yıl içerisinde toplamda 1080 kurs açtıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Burada sergilenen ürünler el emeği, alın teri ve göz nuru ürünlerdir. Bütün halkımızı kurslarımıza davet ediyoruz. Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi olarak bu yıl içerisinde 1080 kurs açtık. Bu tarihi bir rekor, kurslarımızda 22 bin 174 kişi eğitime katıldı. Bunların 13 bin 728’i sertifika aldı. Bu yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından okuma-yazma seferberliği başlatıldı. Biz bu seferberliğe kadar Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney’in direktifleri ile okuma yazma projemizi hazırlamıştık. Projemizi revize ederek çalışmaya başladık. En ücra noktalar dahil olmak üzere 246 adet okuma yazma kursu açtık. Bu kurslara 2 bin 346 kursiyer kayıt oldu. Tamamlanan kurslarda 807 kişi sertifika aldı. Her gün 5 araçla öğretmenleri kurs merkezlerine taşıdık. Her yıl kurslarımızı çeşitlendiriyoruz. Bedensel engelli kardeşlerimize de çeşitli kurslar açtık. Zihin engelli öğrencilerimizi taşıyarak Nuriye İlkokulu’nda 3 adet kurs açtık. Kurslarımıza internet üzerinden (unyehem.com) kayıt olabilirsiniz.”

Müdür Erdoğan, okuma-yazma kursları dahil olmak üzere kendilerine destek olan; Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’e, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a, Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal’a, kamu kurum idarecilerine ve öğretmenlere teşekkür etti.

-“Kadınlar ekonomik işlerin içerisinde olması, toplumsal hayatın gelişmesinde önemli”-

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kadınların sosyal hayatta ve toplumların gelişmesinin her alanında var olduklarına belirterek, “Ünye her zaman olduğu gibi bir başka güzelliği daha yaşıyor. Cumhuriyet Meydanı birçok güzelliğe şahitlik ediyor ama bugün, kadın elinin değdiği sanat eserlerini izleme, görme ve dokunma fırsatı bulacağız. Kadınlar hem ev içerisinde hem de ekonomik işlerin içerisinde ne kadar fazla olurlarsa bu toplumsal hayatın gelişmesi açısından o kadar önemlidir. Kadınlar birlikte üretmek noktasında çalışırken, bir taraftan da sosyalleşme ve toplumsal ilişkilerin artması neticesinde Türk toplumunun geleceği ile ilgili emin adımlar atılmasına önemli katkılar sunuyorlar. Ünye her alanda yapmış olduğu atağı, kadınlarımızın el emeği ürünlerinin sergilenmesi noktasında da gösteriyor olmaktan dolayı ben Belediye Başkanı olarak mutluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

-“Ünye’yi, Ordu’nun okuma yazma bilmeyen oranı en düşük ilçesi konumuna getirmeye söz veriyorum”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye’yi, Ordu’nun okuma yazma oranı en düşük ilçe konumuna getirmeye söz vererek şunları söyledi:

“Yaşam boyu Eğitim ve Öğretim Genel Müdürlüğü ülkemizin her yerinde, Ünye’mizde de, şehir merkezinde, köylerimizde, mahallelerimizde sayıya bakmaksızın önemli görev üstleniyor. Özellikle bu yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşen, baktığımızda ne denli ihtiyaç duyduğumuzu çok net ve kati bir şekilde anladığımız okuma-yazma kursları açıldı. 21. Yüzyılda 2018’in Türkiye’sinde okuma yazma bilmeyen vatandaşımızda var diye aklından geçiren ve bu soruyu soran vatandaşlarımız olabilir. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Ünye’mizde de arzu etmesek de okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımız var. Bizler hiçbir mazeret üretmeden Milli Eğitim Müdürümüz, Halk Eğitim Müdürümüz, okul müdürlerimiz, camii imamlarımız, muhtarlarımız, yerel yönetimlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız el birliği içerisinde Ünye’ye yakışır bir şekilde eğitimde okuma-yazma seferberliğinde olmamız gereken yerde olduk ve almamız gereken pozisyonu alarak bu güne kadar çok ciddi bir teveccühle istediğimiz hedeflere ulaştık. Yeter demiyoruz, yaz döneminde küçük bir mola verdikten sona 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile beraber aynı heyecanla, aynı birliktelikle okuma-yazma seferberliğimize ve kurslarımıza devam edeceğiz. Sizlerle beraber kendimize hedef koyuyorum, bizler Ünye’nin  Ordu’nun okuma yazma bilmeyen oranı en düşük ilçesi konumuna getirmeye söz veriyorum ve söz alıyorum.”

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminin ardından sergiler gezildi.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İlçe Milli  Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim  Merkezi Müdürü Mustafa  Erdoğan, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halk, Eğitim, Merkezi,, yılsonu, sergisini, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X