Haber Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 10:20 Bu haber 949 kez okundu
 
Büyükşehirden Vefa Örneği
Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ile İslam alimlerine ait 7 mezar yenileniyor.
YAŞAM Haberi
Büyükşehirden Vefa Örneği

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında, mezarlar Ünye taşıyla yenilenecek. Kabristanlığa giden yol ve çevre duvarlarını da onaracak olan ekipler, kabristanlığa giriş tagı çalışması da yapacak.

 

 

MEZARLAR ÜNYE TAŞI İLE YENİLENECEK

 

 

Çalışmalar kapsamında Ortayılmaz Mahallesi Çakırtepe Türbe kabristanlığında bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi’nin yanı sıra Ünye Tekkirazlı Şeyh Hacı Musa Kazım Efendi, Müderris Taslızade Mehmet Rüştü Efendi, Osman Enginar Efendi, Özalp Zade Alleme Hacer Hoca, Saray Camii İmam Hatibi İsmail Efendi, Kumandan Hafız Abdullah Efendi ve Tokatlı- Zade Hacı İbrahim Hoca’nın mezarlarını Ünye taşı ile yeniden inşa edilerek koruma altına alınacak.

 

 

ŞEYH’ÜL MÜDERRİSİN TASLIZADE HACI YUSUF BAHRİ EFENDİ KİMDİR?

 

 

Aslen Yemenli olan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han’ın kadim dostu, Karadeniz’in halifesi ve bölgesinin manevi mimari olarak biliniyor. Hocaları tarafından “denizler kadar derin” bir ilme sahip olduğundan kendisine “Bahri” mahlası verildi. Yusuf Bahri Efendi gayretleri sayesinde medrese sayısı 13’e İslami tedrisat yapan okullar da 102’ye ulaşmıştı. 1839 yılında dünyaya gelen Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi 1922 yılında vefat etti. Kabri kendi isteği üzerine Ortayılmazlar Mahallesi türbe kabristanlığına defnedildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehirden, Vefa, Örneği,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Büyükşehirden Vefa Örneği
Büyükşehirden Vefa Örneği
Büyükşehirden Vefa Örneği
Büyükşehirden Vefa Örneği
Büyükşehirden Vefa Örneği
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X