Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 10:41 Bu haber 305 kez okundu
 
Zatürre Aşınızı Mutlaka Yaptırın
Kronik hastalığı olanlarla, 65 yaş ve üzeri bireylerde zatürre (Pnömokok) aşılamasının önemine dikkat çekti.
SAĞLIK Haberi
Zatürre Aşınızı Mutlaka Yaptırın

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada zatürre hastalığı ve aşısı ile ilgili uyarıcı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şöyle denildi; Zatürre, bakteri,virüs ve mantarlar gibi faktörlerin neden olduğu akciğerlerde oluşan bir enfeksiyondur. Zatürre çocukları ve yetişkinleri etkileyen ve ölümlere sebep olan ciddi bir alt solunum yolları enfeksiyonudur.  Zatürre hastalığına yakın temas, öksürme veya hapşırma yolu ile insandan insana kolayca yayılır. En sık zatürreye neden olan bakteriler pnömokoklardır. Aşı olunarak zatürreden korunulabilir.

Pnömokok aşısı kimlere yapılmalıdır?

Kronik Akciğer Hastalıkları (KOAH, Astım, Bronşiektazi), kronik kalp hastalıkları, diyabetesmellitus, 65 yaş üstü sağlıklı bireyler, kronik karaciğer hastalıkları, kronik kan hastalıkları (Orak hücre hastalığı, hemoglobinopatiler vb.) bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler (Dalak yokluğu, immün yetmezlik, HIV infeksiyonu, organ nakli olanlar, ilaç kullanımına bağlı vb.) kronik böbrek hastalıkları, lösemi, lenfoma,yaygınmalignitesi olanlara aşı önerilir.

 Pnömokok aşısı temin ve uygulama

Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında tanımlanan risk gruplarına, reçete edilmesi halinde bedeli karşılanmakta, eczaneden ücretsiz alınabilmektedir.Aile hekimleri tarafından Aile Sağlığı Merkezlerinde uygulanabilmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zatürre, Aşınızı, Mutlaka, Yaptırın, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı