Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 09:05 Bu haber 2491 kez okundu
 
Uslu; hedef yeni fındık pazarları bulmak
Ünye Ticaret Borsa Başkanı Mustafa Uslu yaklaşık bir hafta süren Meksika temaslarını anlattı. Uslu, hedeflerinin fındık ihracatı yapmak üzere yeni pazarlar olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Uslu; hedef yeni fındık pazarları bulmak

Ünye Ticaret Borsa Başkanı Mustafa Uslu, Borsa tarafından Ticaret Bakanlığı’nın URGE destekleri kapsamında gerçekleştirilen projenin ilk ayağı olan Meksika gezisini  değerlendirdi.

Hedef yeni pazarlar bulmak

Uslu; ”Ünye Ticaret Borsası tarafından Ticaret Bakanlığı’nın URGE destekleri kapsamında fındıkta sektörün ihracat yöntem ve kapasitelerini geliştirme, uluslararası rekabete açılma adı altında bir proje yapılmış ve bu bakanlıkça da kabul görülerek desteklenmiştir. Bu projenin temel amacı mevcut üyelerimiz arasında ihracat yapan firmalara yeni ihracat pazarları kurmak, ihracat yapmayı düşünen firmalarımızın da yurtdışına götürülerek ihracat yapmalarını sağlamaktır. Bakanlığımız proje giderlerinin 75’ini hibe olarak destekliyor. Kalan 25’lik bölümünde borsamız ve projeye katılan 10 firma tarafından karşılanıyor.

Bu geziler sürecek

Bu 10 firmamızdan ilk etapta Meksika’ya yapılan pazar araştırması ziyaretine 6 firmamızdan toplam 7 kişi katıldı. Bu 3 yıllık bir proje. 3 yıl içerisinde yaklaşık 3 ülkeye gidilerek buradaki pazar araştırması yapılacak. Fındık tanıtımı gerçekleştirilecek, olabilirse iş bağlantıları ve ihracat yapma imkânları geliştirilecek.

 

Bundan sonraki programımız ise önümüzdeki yıl Lübnan pazarlığına yönelik olacak. Daha sonraki yıl da muhtemelen İngiltere pazarına yönelik bir faaliyet gerçekleştirilecek.

6 firma katıldı

Bahsettiğim gibi 6 firma Meksika pazar ziyaretine katıldı. Bu firmalar içerisinde Dost Fındık, Çakmaklar Fındık, Uslu Tarım Ürünleri, Boğaziçi Fındık, Öztaş Fındık ve Veyisoğlu Tarım Ürünleri var. Bu ziyaretin planlamasını bağımsız bir kurum aracılığı ile yapıyoruz. Bu kurum bizim yurt dışına gidiş geliş uçuş, konaklama ve oradaki yapacağımız iş görüşmeleri ile ilgili bağlantıları sağlayarak bize tercümanlık hizmeti veriyor.

Fındık gönderilecek

İlk gün Mexico City’deki Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulunuldu. Mexico City Ticaret ve Sanayi Odası fındık, kakao ve çikolata sektöründeki 9 firmayı toplantıya davet ederek bizi bir araya getirdi. Buradaki ziyaret hakkında bize bilgi verdiler. Biz de onlara Türkiye’deki ticaret ve fındık sektörü hakkında bilgi verdik. Beraberimizde götürdüğümüz, Ünye’de firmalarımızın ürettikleri numuneleri onlara ikram ettik, tatmalarını sağladık. Firmalar taleplerini dile getirdiler. Bu anlamda da bizimle beraber giden ihracat firmalarımız bunlara istedikleri ürün yelpazesini ve örneklerini kargo yolu ile gönderecekler.

Ziyaret sırasında ticaret odası yetkilisi bize Meksika'daki ticareti anlatan bir kitap hediye etti. Bizde bu ziyaretin anısına Borsamızı ve Ülkemizi temsil eden hediyelerimizi takdimde bulunduk.

Ayrıca fındık ithalat ve ihracatıyla uğraşan bir firma ziyaretine gittik. Firma yetkililerine ürünlerimizi tanıttık onlarda bu ziyaretten son derece memnun kaldılar ve numune istediler. Numuneler yurt ilgili firmalarımız tarafından gönderilecektir.

Büyükelçilik ziyareti

Meksika'daki Büyükelçiliği ziyaret ettik. Büyükelçimiz Timur Söylemez'in, oradaki ticaret ile ilgili bilgi ve önerileri oldu. Karşılıklı yapılan görüşmelerden sonra biz büyükelçimizde de ziyaretin anısına Ticaret Borsamızı hatırlatacak bir şilt takdiminde bulunduk.

Fındık ihracat vergisi

Burada en önemli sorunun fındık ihracatı vergisi olduğu ortaya çıktı. Meksika Türkiye’de yapılacak olan fındık ihracatında kabuklu fındık dediğimiz organik fındığa vergi almıyor ama işlenmiş olarak ihracat ettiğimiz fındığa 50 oranda bir vergi uygulaması yapılıyor. Meksika Dünya da yaklaşık 40’ın üzerinde serbest ticaret antlaşması yapmış. Dolasıyla antlaşma yaptığı ülkelere vergi uygulamıyor. Türkiye ile böyle bir antlaşma olmadığı için fındık ürününde ortaya çıkan gümrük vergisi var. Hükümetimizin bize verdiği bilgiye göre de ciddi çalışmalar olduğunu öğrendik.

Meksika ekonomi Bakan yardımcısı bizi kabul etti. Burada Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret konusunda bize bilgi verdiler. Biz de onlara hangi amaçla geldiğimizi, yapmak istediğimizi anlattık ve yine ziyaretin anısına Meksika ekonomi bakan yardımcısının adına da şilt takdim ettik.

Burada dünyanın en büyük toptancılar hali olarak faaliyet gösteren yere gittik. Yaklaşık 327 bin metre kare üzerine kurulmuş ve gerçekten olağanüstü büyük ,bütün sektörlerde faaliyet gösteren bir hal. Bize çok ilgi gösterdiler. 

Sunum yapıldı

Daha sonra geniş bir toplantı salonuna alındık. Bu toplantı salonunda yaklaşık 7 tane bizzat fındık ürünüyle ithalat ve ihracat yapan firma temsilcileri de bulundular. Bize bir sunum gerçekleştirdiler. Buradaki ticaretin nasıl işlediği ile ilgili bu sunumdan sonra oraya gelen Meksikalı firmalar ile bizim firmalarımız arasında gerçekleşen karşılıklı görüş alışverişi gerçekleştirildi.

Türkiye'den giden ürünler var

Buradaki görüşmeden sonrasında bizimle görüşmeye gelen firmalarında iş yerlerini ziyaret ettik. Orada gördük ki gerçekten birçok ürünün yanında Türkiye’den ihraç eden ürünlerde var. Mesela inciri Meksikalılar yeni tanıyorlar ve Türkiye’den ithal etmişler. Malatya kayısını ve fındık ürününü gördük, natürel olarak fındık daha fazla karşımıza çıktı ama bu fındığın İspanya’dan Meksika’ya ithal edildiğini öğrendik. Tabi bizim orada bulunma gayemizde buydu. Biz orada İspanya fındığı değil. Türk fındığı oralara kazandırılması üzerine çalışmalar yaptık. Türkiye’den fındık aldıklarında şuana kadar yaptıkları İspanya’da veya başka ülkelerden ticarete göre daha karlı bir fındık alabileceklerinin farkına vardılar.

11 milyon dolar fındık ihraç etmişiz

Gitmeden önce yaptığımız tespitlerde Türkiye’nin 2018 yılında Meksika’ya yaklaşık 11 milyon dolarlık fındık ihracatı olduğunu da biliyorduk. Bu 11 milyonluk ihracat rakamı elbet küçümsenecek bir rakam değil. Bunu çok daha yukarılara çıkarmak lazım.

Türklere sempatileri var

Biz orada fındığımızı, Ünye’mizi ve ülkemizi tanıttık. Son derece olumlu izlenimler aldığımızı düşünüyoruz. Orada büyük bir ilgi ve alakayla karşılandı. Meksikalılar Türklere karşı çok büyük bir sempati duyuyor. Zaten yaşam tarzları ve kişisel özellikleri açısından da Türk insanına benzer özellikleri taşıyorlar. Eğer isterlerse ihracat yapan firmalarını Türkiye’ye getirebileceğimizi söyledik. Anladığımız kadarıyla onlar da gelip, ürünleri yerinde görmek istediklerini söylediler. Buradaki firmalarımızın da kapasitesini görmek istiyorlar. Bu bizim ilk ziyaretimiz, dolaysıyla bizim için de bir tecrübe oldu. Bu yaşadığımız tecrübeler doğrultusunda eksikliklerimizi gördük. Bu eksikliklerimizi düzeltmeye çalışacağız.

Atatürk heykeli

Bir diğer konu da Meksika’ya gittiğimizde orada bir Atatürk heykeli olduğundan bahsettiler. Bu da bizim çok hoşumuza gitti ve gidip gördük. Her Türk gibi bizim de Türk milletinin kurucusu Atatürk’ün bizden binlerce kilometre uzaklıktaki bir ülkede heykelinin bulunması ve Meksika devletinin Atatürk’ün şahsına verdiği önemi görmekten de büyük bir keyif aldık ve gurur duyduk.

İlişki ve ziyaretlerimiz sürecek

 

 5 günlük ziyaret sonucunda da ülkemize, şehrimize döndük. Bundan sonra biraz önce bahsettiğimiz gibi bizimle beraber gelen firmalarımız işlerini devam ettirecekler. Onların istedikleri numuneleri gönderecekler ve bu karşılıklı görüşmelerin sonucunda da oraya fındık ihraç etme konusunda olumlu olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl Lübnan’a daha sonraki yıl İngiltere ‘ye aynı firmalarımızın bulunduğu bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Bu arada olabilirse de firmalarımızın tecrübe kazanabilmesi için yurtdışına gıda konusunda bir fuara götürmeyi planlıyoruz” dedi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Uslu;, hedef, yeni, fındık, pazarları, bulmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı