Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 09:36 Bu haber 250 kez okundu
 
Ordu’yu, Akkuş’un rüzgarı aydınlatacak!
Ordu Büyükşehir Belediye (OBB) Başkanı Mehmet Hilmi Güler, “Akkuş ilçemizde iyi rüzgar potansiyeli olduğunu tespit ettik.
GÜNDEM Haberi
Ordu’yu, Akkuş’un rüzgarı aydınlatacak!

Ordu'nun ihtiyacı olan elektriği bu ilçede kuracağımız rüzgar enerjisi santralinde üretebileceğimizi gördük ve gerekli müracaatlarımızı yaptık" dedi.

Akkuş’ta 25 megavat kurulu güce sahip rüzgar enerjisi santrali kurulması için çalışma başlatıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi. Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde ''Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun''u çıkarttıklarını hatırlatarak, bu kapsamda da Ordu'nun rüzgar ve güneş haritalarının hazırlandığını ifade etti.

Elde edilen veriler olumlu

Elde edilen verilerin, Akkuş ilçesinde iyi rüzgar potansiyeli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Güler,  "Belediyenin, Ordu'nun ihtiyacı olan elektriği bu alanda kuracağımız rüzgar enerjisi santralinde üretebileceğimizi gördük ve gerekli müracaatlarımızı yaptık. Belirlediğimiz bölgede 25 megavatlık santral kurulabilecek potansiyel var. Kendi enerjimizi üreteceğiz, gece de ışıl ışıl bir Ordu oluşturmak istiyoruz." dedi.

Alan gayet uygun

Güler, bu konuda bütün ihtiyaçları tespit ettiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Ucu açık bir proje. Burada planlanandan daha fazla üretim yapma imkanımız da olabilir. Ordu'nun ihtiyacını buradan karşılayabileceğiz. Fazlasını da milli enterkonnekte sisteme verme imkanımız var. Daha evvelden bu yasayı çıkarttığımız için ve önceki tecrübemizden de yararlanarak süratli bir şekilde harekete geçtik. Şimdi bunu bir an evvel yapalım istiyoruz. Gece de Ordu ışıl ışıl olsun istiyoruz. Hem turizm hem tarım hem de teknoloji projeleriyle ilgili enerji ihtiyacını daha ucuz ve sürdürülebilir bir şekilde sağlayalım istiyoruz."

Güler, ilin rüzgar haritasına göre, santral kurulması için iyi potansiyele sahip Akkuş'taki alanın çalışma açısından da gayet uygun olduğunu anlatarak, "Buradaki avantajımız, gerekli izinler için müracaatların yapılması ve yer tespitidir. Onay geldikten sonra yatırımla ilgili görüşmeleri yapıp direkleri dikeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ordu’yu,, Akkuş’un, rüzgarı, aydınlatacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı