Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 22:07 Bu haber 709 kez okundu
 
İmar barışı vatandaşla savaşa döndü!
31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş ruhsatsız ya da ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için hayata geçirilen İmar Barışı’nın sona ermesinin ardından gerçekleştirilen uygulamanın vatandaşları zor durumda bırakmaya başladığı açıklandı. Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geriye dönük olarak incelediği dosyalarda usulsüzlükleri belirledikçe vatandaşın belli bir para karşılığında aldığı Yapı Kayıt Belgelerini iptal etmeye başladığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
İmar barışı vatandaşla savaşa döndü!

Barış süreci kontrolsüz gerçekleşti

İmar Barışı uygulamasında kontrolsüz bir süreç gerçekleştiğini belirten Tepe, “Başvuru sırasında bakanlık suiistimale engel olacak önlemleri alsaydı daha sağlıklı bir uygulama ortaya konacaktı. Vatandaşın getirdiği belgelere istinaden Yapı Kayıt Belgesi verildi. Belediyelerden bu yapılarla ilgili herhangi bir görüş alınmadı. Yapıların bilgilerinin doğrulandığı uydu sistemli görüntülere başvurulmadı. Belgeler hiçbir incelemeye tabi tutulmadan vatandaştan ödemeler alındı. Şimdi geriye dönük olarak dosyalar inceleniyor. Usulsüzlükler ortaya çıktıkça Yapı Kayıt Belgeleri iptal edilmeye başlandı. Üstelik vatandaşın ödediği paralar da iade edilmiyor. Oysa vatandaş başvuru yaparken bu incelemeler gerçekleştirilebilseydi kimse mağduriyet yaşamayacaktı” dedi.

Bakanlık belediyeyle vatandaşı karşı karşıya getiriyor

İmar Barışı’ndaki kontrolsüzlüğün belediyeleri de zor durumda bırakmaya başladığını ifade eden Başkan Tepe, “Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen yapılarla ilgili yıkım kararı belediyelere gönderiliyor. Bakanlık bu konudaki kontrolsüz uygulamanın faturasını hem vatandaşa ödetiyor hem de belediyelerle vatandaşı karşı karşıya getirerek aradan çekiliyor. Bir nevi vatandaş kendi ruhsatsız yapısını kendisi şikâyet ederek yıktırmış oluyor. Bu yaklaşım doğru değil. Belediyeler olarak içerisinde olmadığımız bir sürecin olumsuzluklarını ortadan kaldırma noktasında taraf da olmamamız gerekiyor. İmar Barışı kapsamında yaşanmaya başlanan olumsuzluklar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kimseyi mağdur etmeyecek yeni bir düzenleme istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: İmar, barışı, vatandaşla, savaşa, döndü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X