Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 22:23 Bu haber 961 kez okundu
 
Bahçe Çalıları Yanmasın
Türkiye’nin gündemine oturan bahçe ve örtü yangınlarıyla ilgili farklı bir öneri getiren Türkiye Ormancılar Derneği Ordu Temsilcisi Orman Yüksek Mühendisi Vural Aktaş, geçen yıl fındık toplamak için ekip oluşturan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) bahçe temizliği için de bir ekip oluşturabileceğini ve bahçelerden çıkan artıkları gübre ya da presleyerek yakacak haline getirebileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bahçe Çalıları Yanmasın

Ordu’da hemen her ilçede yaklaşık 70 farklı noktada görülen orman yangınlarıyla ilgili farklı bir çözüm önerisini dile getiren Türkiye Ormancılar Derneği Ordu Temsilcisi Orman Yüksek Mühendisi Vural Aktaş, “Bahçe temizliği yapmak gerekir çünkü mantar gibi hastalıklara neren oluyor. Bilindiği üzere fındıkta çok etkili olan ve zarara da neden olan küf hastalığı buradan gelir. Ancak temizlik için tek yol yakmak değildir. Gübre yapmak da bir seçenektir. Yonga haline getirerek satmak da bir seçenektir. Yonga haline getirip preslediğinizde ortaya çok ciddi kalorisi olan bir yakacak çıkar. Bu artıklar ayrıca çürütülerek gübre yapılabilir. Ancak bilek kalınlığında odunsu kısımlar ya da üç dört parmak kalınlığında ışkın tabir edilen fındığın dalları var. Bunlar öğütme makinesiyle öğütülerek sonrasında da işleme sokularak gübre yapılabilir. Ya da Ordu’da bir fabrika var. Burada bunlar değerlendirilebilir. Bunlar yonga haline getirerek Çamsan’a satabilir.” dedi.  

BİR KURUM İÇİN CAZİP OLABİLİR  

Bir kişinin tik bir alanda yapacağı böyle bir çalışmanın maddi açıdan çok fazla bir cazibesi olamayabileceğini ifade eden Aktaş, “Ancak burada şöyle bir durum var. Adamın üç beş dönüm arazisi var. Buradan çıksa çıksa bir yada iki pikap artık çıkar. Bunu toplayacak, parçalayacak getirecek satacak. Bu bir kişiye zor gelen bir iş. Astarı yüzünden pahalı tabir edilen bir iş. Bunun için daha entegre sistemlere ihtiyaç var. Bir insan için faydalı ancak maddi açından pek fazla iş getiren bir iş değil. O yüzden pek fazla ilgi görmesi ya da herkesin bu işe aynı hassasiyeti göstererek duyarlılık sergilemesi zor görünüyor. Burada farklı çözümleri aramak gerekiyor.” diye konuştu.

FINDIK TOPLANIR GİBİ ARTIK DA TOPLANABİLİR

Ordu Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl fındık toplama çalışması başlattığını aktaran Aktaş, “Benzer bir organizasyonu Ordu Büyükşehir Belediyesi bu konuda da yapabilir. Ordu Büyükşehir Belediyesi bunu fizibilitesini yapabilir. Ne yapabilir Ahmet Efendi’nin bahçesine girer temizler çıkan artıkları alır onların bir kısmını yakacak olarak kullanabilir bir başka kısmını gübre haline getirebilir bir diğer kısmını yonga haline getirerek satışını yapabilir. Bunu da çok cüzi ücretler karşılığı yapabilir. Hatta oradan çıkan gübreyi geri üreticiye uygun fiyata satabilir. Ki bu çok değerli bir gübredir. Ancak bu ciddi bir iştir. Ziraat teşkilatının da bu işe yardımcı olması gerekir. Şu anda Ordu’da insanlar bahçe temizliği için yevmiye vermemek için kendisi imkanlarıyla bu temizliği yapıyor. Bunu da yakarak yapıyor çünkü bu ona en kolay gelen yol oluyor. Üstelik bu temizliği yaparken de tekniğine tam olarak uymuyor.  Bunlara aslında teknik bilgi yardımı verilebilir.” şeklinde konuştu.

KURUMLARDAN DESTEK DE ALINABİLİR 

“Kendi öz kaynaklarımızı değerlendirmek istediğimiz zaman çok daha güzel fikirler de ortaya çıkabilir.” diyen Aktaş sözlerini şöyle tamamladı: “Yeter ki bunu uzman bir ekip oluşturarak burada bunun yapılabilirliğinin değerlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde fikirleri ortaya atarak sahip çıkmamak iyi bir durum olmaz. Olmaz diye bir şey yok. Ancak iyi bir fizibilite yapmak gerekir, planlama yapılması gerekir. Bunun için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Tarım ve Orman Müdürlüğünün de bilgi ve birikiminden yararlanabilir.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Bahçe, Çalıları, Yanmasın, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X