Haber Detayı
02 Şubat 2020 - Pazar 22:10 Bu haber 799 kez okundu
 
Alkolsüz sürücü alkollü çıktı
Bursa’dan Trabzon’a tatile gelen öğretmen İsmail Parmak (55), Ordu’da polis tarafından durduruldu. Alkol kontrolüne giren Parmak, 0.44 promil alkollü çıktı. Alkollü çıkmasının ardından şoka uğrayan Parmak, hastaneye giderek tahlil yaptırdı, kanında alkole rastlanmadı. Ancak, Parmak’ın ehliyeti kaptırmamaktan kurtulamadı.
ASAYİŞ Haberi
Alkolsüz sürücü alkollü çıktı

Yok böyle bir olay!

Bursa’dan, Trabzon’a tatile gelen öğretmen İsmail Parmak (55) ve eşinin tatili kabusa döndü. Bursa’da yaşayan 28 yıllık öğretmen Trabzonlu İsmail Parmak, alkolsüz olmasına rağmen Ordu’da polis çevirmesinde kanında 0.44 promil alkol çıktı.  Kendi imkanıyla önce polis merkezine ardından hastaneye giden Parmak, kan tahlili yaptırdı ve kanında alkole rastlanmadı. Ehliyetine el konulan Parmak, polis ekiplerine alkollü olmadığını, yanlış ölçüldüğü söylediğini belirtti. Polis ekipleri ise işlemin başladığını ifade ederek ilçe emniyet müdürlüğüne yönlendirdiler.

Parmak, tatilinin kabusa döndüğünü belirterek, “Tatilde eşimle birlikte annemlerin ve ağabeyimin yanına geliyorduk. Biz her yıl uçakla geliyorduk, bu yıl araba ile geldik. 25 Ocak Cumartesi günü, yakınımızın nişanı için eşimle Ordu’ya geçtik. Ordu’dan Giresun’ nişana gittik. 22.00 gibi nişan yerinden ayrıldık. 22.12 sıralarında polis çevirmesine denk geldik. Ehliyet, ruhsat istediler, evrakları verdik. Akabinde alkometreye üflettiler.  İlkinde üfleyemedim ikinci üfleyişimde 0.44 promil alkol çıktı. Ben kesinlikle ne içki içerim,  ne de içki içenleri tasvip ederim” dedi. 

İlk defa böyle bir şey yaşadım

Parmak açıklamasında, gittikleri her yerde prosedüre takıldıklarını belirterek, “Ben itiraz etsem de onlar işlemi başlattı. Polis memurlarından biri bana ağızdan üfler misiniz dedi. Üfledim, dedi ki siz de alkol yok. Ben zaten kullanmıyorum dedim. Baş komiseri aradı ama oradaki memurlardan bir tanesi alkol metreden çıktıyı aldı. Yani işlem başlatılmış oldu, tekrar geri dönüşü yok.  Böyle bir çıkmaz içerisinde kaldılar, komiseri aradılar, rica ettiler alkol olmadığını belirttiler. O da amirine söylüyor amiri yapacak bir şey yok işlemi başattınız işleme devam edin dedi. İşin asıl sinir eden boyutu bizim için bundan sonra başladı. Bizi devlet hastanesine yönlendirdiler. Bizi sevk ediyor musunuz dedik hayır siz kendiniz gideceksiniz dediler. Biz bu durum da çaresiz kaldık. Yenimahalle Karakoluna yönlendirdiler. Orada da durumu izah ettik. Polis arkadaş savcıyı aramak durumundayım dedi. Savcı beyi aradılar bizim kesinlikle böyle bir prosedürümüz yok, nereye gitsek bir prosedürden bahsediliyor. Prosedürün adı şu oldu: sizle muhatap olmayacağız. Ben dedim 28 yıllık öğretmenim ilk defa böyle bir şey yaşıyorum. Bu insanlar böyle çaresiz bırakılmalı mı dedik? Bırakılmamalı ama prosedür böyle. Biz çaresizliğimizi dile getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Prosedür hiç kimse ile muhatap olmadan bitti

Parmak, açıklamasında, kendisine haksız uygulama yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Biz dışarı çıktık çaresiz olarak bir polis memuru bize yardımcı olacağını söyledi. Hastane polisini aradı rica etti. Saat 01.00 civarlarında kanımızı verdik, 3 saat sonra.  0 promil alkol çıktı. Doktor 3 saat gibi bir sürede 44 promil alkolün sıfıra düşme durumu olmadığını en fazla 10-15 düşeceğini belirtti. Trafik denetleme şube müdürlüğünü aradım, oğlum da aramış. Bana oğluma her şeyi anlattığını söyleyerek bizim mahkemeye gitmemiz gerektiğini söyledi. Bana haksız uygulama yapıyorsun ben burada tatildeyim. Elim kolum bağlı, eşimle birlikte ortada kaldık. Böyle bir uygulama var mı? Evrakları tamamladık, Ordu adliyesine gittik. Bekliyoruz bizimle birisi muhatap olsun.  Evrakları verdik, dosyamızı düzenlediler.  Orada ki arkadaş kalemini arıyor. Diyor ki bu arkadaş mağdur öğretmen, 1-2 günde yapılacak bir şey varsa siz de yardımcı olun. Hâkim beyle görüşün durumu bir izah etsinler, dosyayı en azından hızlandırabilir miyiz? Tenezzül edip prosedür gereği bizi dikkate almadılar. Trafik denetlemeden başlayan prosedür hiç kimse ile muhatap olmadan bitti. Biz sadece bir şikâyetle, serzenişle kaldık. Ehliyetim yok, 1228 Lira para cezası kesildi. Mahkeme sürecini başlattık. Yaşadığım sıkıntıları da bir üstü mahkemeyle tazminat davasına çevireceğiz. Böyle bir şey olmaz.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Alkolsüz, sürücü, alkollü, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı