Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 00:23 Bu haber 906 kez okundu
 
4 Saatliğine Dışarı ÇIktılar
Ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 7 haftanın ardından bugün 4 saatliğine (11.00-15.00 arası) dışarı çıktı.Vatandaşlar güneşli ve sakin havanın tadını çıkardı.
YAŞAM Haberi
4 Saatliğine Dışarı ÇIktılar

 

Sokağa çıkma kısıtlaması beşinci hafta sonunda devam ederken, ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de65 yaş ve üzeri vatandaşlar 7 haftanın ardından bugün 4 saatliğine (11.00-15.00 arası) dışarı çıktı.Vatandaşlar güneşli ve sakin havanın tadını çıkardı.

İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında 24 ilde sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin genelge yayımlamıştı.Kısıtlama nedeniyle 24 kentte sokaklar boşaldı, yaya ve araç yoğunluğu en düşük seviyeye indi.

Beşinci kez uygulanan hafta sonu kısıtlamasında bu kez 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara izin verildi.

4 Saatlik İzin

Söz konusu vatandaşlar bugün (10 Mayıs Pazar günü) 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabildi.

65 yaş ve üstü vatandaşlar, Ünye Cumhuriyet Meydanı, Ünye sahili, Çamlık mesire alanı başta olmak üzere yeşil alanları kullandılar.

Kimileri yürüyüş yapmayı tercih etti, kimileri bisiklet sürmeyi, kimileri spor yapmayı, kimileri de sahil boyunca banklarda oturarak denizin kokusunu içine çekip güzel havanın tadını çıkarmayı tercih etti. Kimileri de meydanda güvercinleri besleyerek sohbet etmeyi…

-“Bugün bizim günümüz” –

Ünye’de 65 yaş üstü vatandaşlar, sokağa uzun bir aradan sonra çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

Kimisi “Bugün bizim günümüz, yaradan güzel bir hava verdi. Çok şükür. Ayaklarımız açıldı, gezdik dolaştık” derken, kimileri de “Bu iş fena oldu. Bize bu yaşta çok ağır geldi. Başbakana söyleyin. Her gün 1 saat gezme izni versin.” Dedi.

Vatandaşlar bu günlerin tez zamanda geçmesini umut ettiklerini, maskeyle dolaşmanın zorluğunu da ifade ettiler. 

-20 yaş altına hafta içi düzenleme –

Sokağa çıkmaları kısıtlanan 20 yaş ve altındakiler için de bu kural bir günlüğüne esnetilecek.

14 yaş ve altı kişiler, 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arası da 15 Mayıs Cuma günü saat 11.00-15.00 arasında, yürüyüş mesafesiyle sınırlı olmak üzere dışarı çıkabilecek.

Sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak onlar için de zorunlu olacak.

Kaynak: (Ünye Net) - Ünye Net Haber Editör:
Etiketler: 4, Saatliğine, Dışarı, ÇIktılar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X