EMEP, “Fındık fiyatı 80 TL olmalı, alım kısıtlaması olmamalı”

BÖLGE GÜNDEMİ 21.07.2022 - 09:45, Güncelleme: 24.07.2022 - 18:22 1101+ kez okundu.
 

EMEP, “Fındık fiyatı 80 TL olmalı, alım kısıtlaması olmamalı”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poraz, “Fındık fiyatının belirlenmesi yetmez, alım garantisi şart.” diyerek üreticileri ürünlerine sahip çıkmaya çağırdı.
                                Hasat zamanı yaklaştıkça fındık fiyatının ne kadar olacağından başka bir çözüm tartışılmadığına dikkat çeken Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Fındık politikası üretici aleyhine yasa ve yönetmeliklerle olağanlaştırıldı. Fındık fiyatını tartıştırılarak gerçek sorun gözden kaçırılıyor. Fındık fiyatını 80 TL açıklasalar da sorun bitmiyor. Çünkü TMO aracılığıyla alınan fındık yeterli değil.” dedi.                  Tekeller belirleyici                 Fındık-tarım yasa ve yönetmelikleriyle tarım ve gıda tekellerinin belirleyici duruma geldiğini söyleyen Poyraz, “2000 yılında çıkarılan, birlikleri şirkete dönüştüren ve devlet desteğini kaldıran 4572 sayılı yasadan sonra AKP iktidarı da yeni yasa ve yönetmeliklerle fındık-tarım politikalarında tarım ve gıda tekellerine piyasayı belirleme olanağı tanıdı. Artık devlet fındık fiyatı açıklasa da alım garantisi sağlamadığı için piyasayı yerli ve yabancı tarım-gıda tekelleri belirliyor.” diyerek üreticilerin taraf olmadığı uygulamalarda mağduriyetin devam edeceğini söyledi.                 Fındık fiyatı                 Fındık fiyatında maliyetlere dikkat çeken Poyraz, “Maliyetler yüzde 300-400 arttı. Ziraat Odalarının açıkladığı tavsiye biçimindeki giderlerden patozun saatlik ücreti 800 TL. Uygulamada bu fiyat bin TL’nin altında olmaz. Ortalama 1,5 ton fındık ayıklansa (fındığın kuruluğuna göre oran değişebiliyor) fındığın maliyetine kilo başına 75 kr. etkisi oluyor. Bu bile maliyetin yüksekliğini gösteriyor. Ayrıca tarım ve gıda tekelleri üreticinin emeğini gidere dahil edilmesini düşünmüyor. Üretici sanki şirketlerin ücretsiz işçileri. Tüm giderler kalem kalem incelendiğinde 45-50 TL dolayında gider oluyor. Fındık fiyatı 80 TL’den aşağı olmamalı. Bu fiyat Eylül ayında enflasyonun ne olacağı hesabı dışındadır. Yarın durumda değişiklik olduğunda fiyat da yükselmelidir.” dedi.                 Alımda sınır olmamalı                 Fındık fiyatının 80 TL açıklanmasının da yeterli olmadığını vurgulayan Poyraz, “Fiyat ne kadar açıklanırsa açıklansın önemli olan fındık alım garantisidir. TMO, dönüm başı 80 Kg. fındık alıyor. Bu yeterli değil. TMO tarafından (ya da Fiskobirlik üzerinden) alınan fındığa sınır koyulmamalı, getirilen fındığın tümün alınmalıdır. Çünkü TMO, tarım ve gıda tekellerini etkileyecek oranda fındık almıyor. Bu da fındık fiyatının düşmesine neden oluyor. Bu nedenle yeniden vurguluyoruz ki, fındık politikası yalnızca fiyata bağlı değil. Üreticilerin de taraf olduğu bir tartışmayla yeni demokratik halkçı tarım politikası oluşturulmalıdır.” dedi.
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poraz, “Fındık fiyatının belirlenmesi yetmez, alım garantisi şart.” diyerek üreticileri ürünlerine sahip çıkmaya çağırdı.

 

             

                Hasat zamanı yaklaştıkça fındık fiyatının ne kadar olacağından başka bir çözüm tartışılmadığına dikkat çeken Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Fındık politikası üretici aleyhine yasa ve yönetmeliklerle olağanlaştırıldı. Fındık fiyatını tartıştırılarak gerçek sorun gözden kaçırılıyor. Fındık fiyatını 80 TL açıklasalar da sorun bitmiyor. Çünkü TMO aracılığıyla alınan fındık yeterli değil.” dedi. 

                Tekeller belirleyici

                Fındık-tarım yasa ve yönetmelikleriyle tarım ve gıda tekellerinin belirleyici duruma geldiğini söyleyen Poyraz, “2000 yılında çıkarılan, birlikleri şirkete dönüştüren ve devlet desteğini kaldıran 4572 sayılı yasadan sonra AKP iktidarı da yeni yasa ve yönetmeliklerle fındık-tarım politikalarında tarım ve gıda tekellerine piyasayı belirleme olanağı tanıdı. Artık devlet fındık fiyatı açıklasa da alım garantisi sağlamadığı için piyasayı yerli ve yabancı tarım-gıda tekelleri belirliyor.” diyerek üreticilerin taraf olmadığı uygulamalarda mağduriyetin devam edeceğini söyledi.

                Fındık fiyatı

                Fındık fiyatında maliyetlere dikkat çeken Poyraz, “Maliyetler yüzde 300-400 arttı. Ziraat Odalarının açıkladığı tavsiye biçimindeki giderlerden patozun saatlik ücreti 800 TL. Uygulamada bu fiyat bin TL’nin altında olmaz. Ortalama 1,5 ton fındık ayıklansa (fındığın kuruluğuna göre oran değişebiliyor) fındığın maliyetine kilo başına 75 kr. etkisi oluyor. Bu bile maliyetin yüksekliğini gösteriyor. Ayrıca tarım ve gıda tekelleri üreticinin emeğini gidere dahil edilmesini düşünmüyor. Üretici sanki şirketlerin ücretsiz işçileri. Tüm giderler kalem kalem incelendiğinde 45-50 TL dolayında gider oluyor. Fındık fiyatı 80 TL’den aşağı olmamalı. Bu fiyat Eylül ayında enflasyonun ne olacağı hesabı dışındadır. Yarın durumda değişiklik olduğunda fiyat da yükselmelidir.” dedi.

                Alımda sınır olmamalı

                Fındık fiyatının 80 TL açıklanmasının da yeterli olmadığını vurgulayan Poyraz, “Fiyat ne kadar açıklanırsa açıklansın önemli olan fındık alım garantisidir. TMO, dönüm başı 80 Kg. fındık alıyor. Bu yeterli değil. TMO tarafından (ya da Fiskobirlik üzerinden) alınan fındığa sınır koyulmamalı, getirilen fındığın tümün alınmalıdır. Çünkü TMO, tarım ve gıda tekellerini etkileyecek oranda fındık almıyor. Bu da fındık fiyatının düşmesine neden oluyor. Bu nedenle yeniden vurguluyoruz ki, fındık politikası yalnızca fiyata bağlı değil. Üreticilerin de taraf olduğu bir tartışmayla yeni demokratik halkçı tarım politikası oluşturulmalıdır.” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberunye.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.