Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 22:33 Bu haber 802 kez okundu
 
Vatandaşlardan ‘Belde Evler’ Teşekkürü
Yıkımı üçüncü günde de devam eden Belde Evler Projesiyle ilgili vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e teşekkür etti.
GÜNDEM Haberi
Vatandaşlardan ‘Belde Evler’ Teşekkürü

Vatandaşlar adına açıklama yapan Kirazlimanı Mahalle Muhtarı Fikret Güneytepe, “Bu yıkım kararı bazı rant çevrelerinin heveslerini kursaklarında bırakmış olup, doğanın yeniden doğuşunu müjdelemiştir” dedi.
BU YIKIM RANTÇILARIN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKTI
Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi sakinleri, kumsalın ve 200 yıllık Müslüman mezarlığı üzerine inşa edilen 17 katlı ve 3 bloklu Belde Evler Projesinde binaların yıkımı mahalle sakinlerini sevindirdi. Kirazlimanı Mahallesi sakinleri, ‘toplumda rahatsızlığa sebep olan, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan tekniğine ve kamu yararına uygun olmayan, görüntü kirliliği oluşturan ve Orduya yakışmayan ucube binalar’ olarak nitelendirilen binaların yıkımı konusundaki kararlılıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.
‘BU YIKIM SAHİLDE YENİ YIKIMLARIN MÜJDELEYİCİSİ’
Kirazlimanı Muhtarlığı önünde mahalle sakinleriyle birlikte basın açıklaması yapan Muhtarı Fikret Güneytepe, projenin adını vicdanları rahatsız eden proje koyduklarını anımsatarak, “Bu yıkım kararı bazı rant çevrelerinin heveslerini kursaklarında bırakmış olup, doğanın yeniden doğuşunu müjdelemiştir. Bu karar Ordu’nun sahil kesiminde yeni yıkımların müjdeleyicisi olması sevinciyle gelecek kuşaklara daha sağlıklı yaşanabilir bir çevre bırakmak için atılan cesur bir karardır. Bizler bu alanın ‘Kirazlimanı’na Kiraz Ağacı Dikilir’ sloganıyla plaj ve mesire alanı olmasını arzu ediyoruz. Bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye ve bu kararın arkasında inadına dik durarak ordu sevdalısı olduğunu bir kez daha ispatlayan Sayın Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler Beyefendiye Kirazlimanı ve Taşbaşı Mahallesi Muhtarlığı ailesi olarak teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
‘ÜLKEMİZDE DİĞER YAPILARA ÖRNEK OLMALI’
Basın açıklamasına destek veren Taşbaşı Mahallesi Muhtarı Reşit Arif Gürsoy da, projenin gerçekleşmemesi için daha önceden protesto ettiklerini kaydederek, “Biz daha önceden yapılmasına karşı çıkmıştık ama o zaman dinlemediler. Her türlü kanuni yollara gidildi. En sonunda bu noktaya gelmiş olması bizi sevindirmektedir. Başta mahallemizde yetişen Ordu sevdalısı Sayın Hilmi Güler başkanımızın cesaretiyle yıkılmış olması ülkemizde diğer yapılan yapılara örnek olması gereken çok iyi bir uygulamadır. Kendisini kutluyorum” şeklinde konuştu.
‘ANEMON OTEL DE YIKILMALI’
Kıyı şeridinde bulunan Anemon Otel’inde yıkılması gerektiğine dikkat çeken Gürsoy, “Bu otel yapılırken de biz tepkimizi dile getirdik. Ancak bizi dikkate almadılar. Anemon Otel’in yapıldığı yerde Deliktaş, Ponkurt gibi tarihi yerler var. Oranın üzeri doldurularak otel yapıldı. O otelin de alınan karar doğrultusunda yıkılmasını, aynı şekilde sahilde geçmiş dönemlerde yıkım kararı alınan yerlerin de bir an önce yıkılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.
VATANDAŞLAR MUTLULUKLARINI İFADE ETTİ
Mahalle sakinleri de yıkım kararını değerlendirdi. Mahallede yaşayan Olgun Özbekli, inşaatın yıkılacağını ümit etmediklerini ancak yıkım kararı alınmasının ardından sevindiklerini söyledi. Özbekli, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu yıkım kararı onun önderliğinde olan bir olaydır. Bir gün önce verdiği beyanattan sonra gelip gerekeni yaptı belediye başkanımız. Ona da ayrıca teşekkür ediyorum. Güzel oldu. Halkımız gerçekten çok memnun. Hiç ümit etmezdik böyle olacağını” dedi.
‘YAVAŞ YAVAŞ YIKILIP TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN’
Bir diğer mahalle sakini Adem Koç ise, binaların yavaş yavaş yıkılarak Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, “Bu olayın sadece Kirazlimanı Mahallesi ile ilgisi yok. Bu Türkiye’ye mal oldu. Herkes bu binanın yıkılamayacağını söylerdi. Yıkılacağı belli oldu. Yavaş yavaş yıkıyorlar diye eleştiriler oluyor. Ben yavaş yavaş yıkılmasını istiyorum ki, bu bir ayda yıkılsın da her gün gündeme gelsin. Fatsa’dan Ünye’den yıkımı izlemeye gelmişler. İnanmamışlar. Bu olağanüstü bir olaydır. Yavaş yavaş yıkılsın Türkiye’ye ders olsun” açıklamasında bulundu.
‘YIKIYORLAR YA ŞÜKÜRLER OLSUN’
Bilge Pekbaş ise, çok mutlu olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “İnanır mısın yıkılması için dua ettim. Bu konuda Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Tabi bizim katkılarımız da oldu. Başkanımızın da daha başka katkıları oldu. Şurada denize giremiyorduk. Her yeri kapattılar. Arabası olmayan denize gidemiyor. Biz burada doğduk, burada büyüdük. Doğamızı, yeşilimizi niye korumayalım? Her şey bu zenginlere has diye bir şey yok. Bir ağaç kessek bizi içeri atarlar. Buralar ne kadar güzeldi. Şimdi bu ağaçların yerine ne gelecek? Ama yıkıyorlar ya şükürler olsun.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Vatandaşlardan, ‘Belde, Evler’, Teşekkürü,
Yorumlar
Haber Yazılımı