google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 22:38 Bu haber 9466 kez okundu
 
Tarihi yarımada restorasyonu incelendi
Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ünye’nin en eski ve tarihi dokusunu barındıran Burunucu Yarımadası’nda Ünye Belediyesi ve DOKA işbirliği ile planlanan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
KÜLTÜR Haberi
Tarihi yarımada restorasyonu incelendi

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ünye’nin en eski ve tarihi dokusunu barındıran noktalardan biri olan Burunucu Yarımadası’nda Ünye Belediyesi ve DOKA işbirliği ile planlanan restorasyon çalışmalarını inceledi.

Ünye’nin en eski ve tarihi dokusunu barındıran noktalardan biri olan Burunucu Yarımadası’nda Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile planlanan restorasyon çalışmalarını Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül ve Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, yerinde inceledi.

4 tanesi tescilli eser olmak üzere 12 adet bina bulunan yarımadada yapılardan 3’ü ticari işletme, 7 tanesi ise konut olarak kullanılıyor.

-“Proje ile istihdam oluşturulacak”-

Projenin ilçeye istihdam alanında katkısı olacağını ifade eden Başkan Vekili Sezgül, “Proje kapsamında yapı malikleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda bölgede turizm işletmelerin sayısında yüzde 300’lük, istihdam alanında ise yüzde 950 artış sağlanacak. Burunucu Yarımadası’nda bulunan binaların geleneksel ve özgün mimari dokusu göz önünde bulundurularak cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması yapılacak. Proje ile adanın turizme kazandırılması sağlanacak, yöresel ürünlerin tanıtıldığı ve kültürün yaşatıldığı bir alan oluşturularak kent ekonomisine girdi sağlanacak.

Ünye Belediyesi Kültür yolu 2.etap projesi içinde yer alan çalışma ile özgün mimari yapı yeniden oluşturulacak. Proje ile kaybolmaya yüz tutmuş 3 adet tescilli yapı restore edilecek, 7 adet yapıda ise dış cephe iyileştirme işlemleri yapılacak.” dedi.

-“5 adet butik otel yer alıyor”-

Projede 5 adet butik otelin olduğunu belirten Sezgül, çalışmalar tamamlandığında yarımadanın turistler için gözde mekan haline geleceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bölgede bulunan 1 adet tarihi çeşme acı su hattı bağlanarak ziyaretçilerin kullanımına sunulacak. Ayrıca bölgede bulunan bir adet çömlek fırını eski haline uygun şekilde yeniden inşa edilerek yöresel el sanatlarından biri daha kent turizmine kazandırılacak. Yarımadada inşa edilecek olan turizm danışma ofisinde başta Ünye olmak üzere Ordu’nun tamamı ile ilgili bilgi ve materyaller ziyaretçilere sunulacak. Tur otobüslerinin durabilmesi için yarımadaya 300 metre mesafede bulunan Topyanı mevkiinde otopark alanı da proje içinde yer alıyor. Yarımadada yapılacak olan tarihi iskelede hem geçmiş siluet geri kazandırılırken, aynı zamanda ziyaretçilerin su sporları gibi sosyal aktiviteleri yapabileceği bir alan oluşturulacak. Burunucu Yarımadası’nda bina sahipleri ile yapılan görüşmeler çerçevesinde 5 adet butik otel yer alırken, bölgede bulunan 2 adet kafe konsept değişikliği yaparak yöresel ürünlerin sunulduğu bir mekan haline gelecek.”

1 milyon 150 bin lirası Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, 385 bin lirası ise Ünye Belediyesi tarafından karşılanan proje tamamlandıktan sonra adada;

1 Adet seyir amaçlı iskele,

1 Adet tarihi acısu çeşmesi

1 Adet sanat sokağı

1 Adet çömlek fırını

1 Adet turizm danışma ofisi

3 Adet mini plaj

1 Adet WC ve duş alanı yapılacak.

 

Proje ile birlikte 4 adet seyir dürbünü bölgeye monte edilerek, ziyaretçilerin güneşin doğuşunu seyretme imkânı sunulacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, yarımada, restorasyonu, incelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X