Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 15:56 Bu haber 812 kez okundu
 
Halk Jandarma Çağırdı, Çalışmalar Durdu
Korgan ilçesinde Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmalarının izinsiz olduğunu iddia eden halk, jandarma çağırdı. Tutulan tutanakla çalışma durduruldu.
GÜNDEM Haberi
Halk Jandarma Çağırdı, Çalışmalar Durdu

Korgan ilçesinde Çiftlik Mahallesi’nde kurulması planlanan toplam 15,018 MWm/14,192 MWe kurulu gücünde ‘Balamir Hidroelektrik Enerji Santrali’ amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği projesi Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılması nedeniyle bir araya gelen halk, itiraz dilekçesi vermeye karar verdiler. Bu kapsamda mahalleliler, itiraz haklarını kullanmak için değerlendirme toplantısı gerçekleşirdi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, Osman Güvenalp ve Turgay Pekgöz’ün destek amaçlı katıldığı toplantıda Çiftlik Mahalle Muhtarı Gülefendi Atiklik, Çiftlik Belde iken belediye başkanlığı yapan Ali Kut ve Mustafa Talı ile mahalleliler katıldı. Kahvehanede yapılan değerlendirmede, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmek üzere dilekçe toplanmasına karar verildi. Çevre köylerden ve İstanbul’da yaşayan ve arazisi olanlardan da dilekçe toplanacak.

İmar değişikliğine izin vermeyelim

Toplantıda HES süreci hakkında bilgi veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Balamir HES için süreç devam ediyor. ÇED için eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Bu nedenle de imar değişikliği istediler. İtiraz hakkınızı kullanacaksınız. Eğer itiraz kabul edilmezse dava açma aşaması başlayacak. Sizler HES istemiyorsanız bizler sizin yanınızdayız. Ülkenin enerjiye gereksinimi yok. Şu an TÜİK verilerin göre 91 bin MW kurulum gücümüz var ancak bunun yarısı üretilip tüketiliyor. Yani yeni enerji yatırımlarına gerek yok. Bu nedenle imar değişikliğine izin verilmemeli” dedi

Toplantı sırasında köylülerin şirketin dere kenarında yol yaptığını, şantiye kurduğunu söylemesi üzerine ORÇEV Başkanı Gönül, çalışmanın yasadışı olduğunu, izinlerin tamamlanmadığını belirtti. Jandarma çağrılarak çalışmalara müdahale edildi.

HALK TEPKİLİ

Öte yandan yöre halkı da HES projesinin yapılmamasını istiyor.  Vatandaşların projeyle ilgili görüşleri ise şöyle;

Eski Belediye Başkanı Ali Kut: Korgan’da içinden dere geçen yalnızca Çiftlik Mahallesi var. Belediye Başkanlığım döneminde 9-10 yıl önce yine gelmişlerdi. Ret etmiştim. Şimdi yine geldiler. Merkezde 2 kilometreye yakın büyük zarar verecekler. Korgan’ın kanalizasyonu da bu dereye akıyor. Su azaldığında kokudan duramayız. Deremiz kirleniyor. Peynir Fabrikası da suların bu dereye boşaltıyor. Karşıyız, izin vermeyeceğiz.

Dündar Talı:  Şirket için Çamlı Mahallesi’ndeki okulu işçilerin kalma yeri olarak verilecekmiş. Okul, depreme dayanıklı değil diye boşaltıldı. Okula kapatılan yer, şirkete nasıl veriliyor? Çiftlik halkı olarak facebook sayfalarımızda istemediğimizi paylaşıyoruz. HES’in yapılmaması için bir araya geldik. Muhtarımız, eski belediye başkanlarımız ve halk olarak birlikteyiz. Jandarmaya tutanağı tutturduk, mücadelemiz sürecek. Diğer mahalle halkını da yanımızda görmek istiyoruz.

Esnaf Ali Güney: Dilekçeleri toplayıp topluca vereceğiz. Başka doğal kaynağımız yok. Bize yaşam veriyor. Topraklarımızın su kaynağına sahip çıkacağız. Yüzde 10 su bırakılacak, bu su derede kurur.”

Gökhan Güney: Irmağın hemen yanında oturuyorum. Deremize sahip çıkmak zorundayız. Çocuklarımıza miras bırakacağız. HES yapıldığında vereceği zararları biliyoruz. Yerleşim yerimizi tehdit etmektedir.

Aykut Topçuoğlu: Çocuklarımıza ırmaktan söz edince hayal etmelerini değil, görmelerini istiyorum. HES, Korgan halkının bu hayalini elinden alacak. Ülke olarak şu an yeni elektrik tesislerine ihtiyacımız yok. Bu tür projeler tamamen israftır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halk, Jandarma, Çağırdı,, Çalışmalar, Durdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X