Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 09:25 Bu haber 2730 kez okundu
 
Akçay çöplüğünde geri dönüş başladı
OBB Başkanı Güler ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın yaptığı yoğun istişareler sonucu Akçay'daki çöplüğün rehabilitasyonu ve alanın yeşillendirilmesi çalışması başladı.
GÜNDEM Haberi
Akçay çöplüğünde geri dönüş başladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın yaptığı yoğun istişareler sonucu Akçay'daki çöplüğün eskiden olduğu gibi yeşil alan haline döndürülmesi için çalışma başlatıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi ekipleri Akçay'daki vahşi çöp dökme alanında dere ve denize sızma ile ilgili tahkimat ve çöp üzeri topraklandırma işiyle ilgili uygulamalarını sürdürüyor.

 

Akçay çöp alanında başlatılan çalışmaya paralel olarak Ünye Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'nin hizmete geçmesiyle ilgili olarak yapılan çalışmalarda da sona gelindi. Bundan böyle toplanan çöp buraya taşınarak ayrıştırmaya tabi tutulacak.

 

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı; Akçay çöplüğünde başlatılan çalışmadan geri dönüş olmayacağını ve en kısa sürede alanda rehabilite işinin bitirileceğini belirterek; "Sorunun çözümünde gösterdiği ilgi ve destek için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e Ünyeliler adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Akçay'da vahşi çöp dökme alanında geriye dönüş başladı. Alana çöp dökme yasaklandı, tahkimat ve topraklandırma çalışmalarına başlandı.

Bir kıyısı Akçay Deresi, bir kıyısı deniz olan yemyeşil alana 1980'lerin ortalarında geçici bir süre çöp dökme kararı verilmiş, alan 35 yıldan bu yana vahşi çöp depolama alanı haline getirilmişti. İnsan ve çevre sağlığını büyük ölçüde tehdit eden alanla ilgili olarak geçen sürede gösterilen tepkilere aldırış edilmemiş, çözümle ilgili kalıcı hiç bir çalışma yapılmamıştı.

 

Her şey önceki hafta başladı

 

Önceki hafta sonu Ünye'de bir dizi çalışma ziyareti gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler'e, Akçay'daki vahşi çöp depolama alanını da gezdiren Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, buranın bir an önce rehabilite edilerek yeşil alana dönüşmesi talebinde bulunmuştu.

 

Hilmi Güler, beraberindeki büyükşehir bürokratlarına, alanda tam bir felaket yaşandığını belirterek, buradaki çevre ve insan sağlığı için büyük tehlike ve tehdit oluşturan vaziyete son verilmesi talimatı vermişti.

 

Alanda çalışma başlatıldı

Talimat sonrası Ordu büyükşehir Belediyesi ekipleri hafta içinde alanda çalışma başlattılar. Ekipler çöp alanında çöplerin deniz ve ırmağa sızmasını önlemek üzere tahkimat duvarları yapılırken, çöplerin üzerlerini topraklandırma işlemi başlattılar.

Kısa sürede tamamlanacak çalışmalar sonrası, sondaj çalışmalarına başlanacak ve çöp alanında oluşabilecek metan gazlarının sirkülasyonu sağlanacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından alanda ağaçlandırma ve yeşillendirme yapılacak.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, geçen hafta sonu çalışma yapılan alanda incelemelerde bulunarak bilgi aldılar.

 

Ünye Katı Atık Ayrıştırma tesisi yakında hizmette

Akçay çöp alanında başlatılan çalışmaya paralel olarak Ünye Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'nin hizmete geçmesiyle ilgili olarak yapılan çalışmalarda da sona gelindiği, bundan böyle toplanan çöpün buraya taşınarak ayrıştırmaya tabi tutulacağı belirtildi.

 

Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'nde ayrıştırılan çöpün yanabilir kısmı yakılmak ve enerjiye dönüştürülmek üzere Ünye Çimento'ya gönderilecek. Dönüştürülebilir maden, cam, plastik kısmı satılacak. Geri kalan bölümü ise İlküvez'deki düzenli depolamada çürümeye bırakılacak, gübre olarak tarımda kullanılacak.

 

"İlçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun”

 

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, çalışmalardan dolayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ederek, “40 yıllık çöp sorununun çözümü noktasında seçim öncesi, seçim süreci ve seçim sonrası Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Hilmi Güler ile yaptığımız yoğun istişareler sonucunda ilk çalışmalar başlamış oldu. İlçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.Artık bundan geriye dönüş yok. Çöp sorununun çözümü noktasında göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e Ünyeliler adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Akçay, çöplüğünde, geri, dönüş, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı