Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 22:25 Bu haber 707 kez okundu
 
20 Ordulu Koronadan Vefat Etti
ORDEF (Ordu Dernekler Federasyonu) Genel Başkanı Sabri Çelebi, yaptıkları çalışmaya göre İstanbul’da 20 kadar Ordulunun korona virüsü sebebiyle hayatını kaybettiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
20 Ordulu Koronadan Vefat Etti

Korona virüsün dünyayı etkilediği gibi Türkiye’yi de etkilediğini ifade eden ORDEF Başkanı Sabri Çelebi, “Çevremizde çok yoğun bir şekilde korona kaparak hasta olan olmadı. Ölüm vakaları elbette var. Bizim takip edebildiğimiz kadar İstanbul’daki Ordululardan korona virüs sebebiyle yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti. Aslında bir kişinin kaybı bile bizim için üzüntü vericidir. Büyük bir hadisedir ama maalesef böyle bir salgında sayıları saymak zorunda kalıyoruz.” dedi.                      

ACI İÇİNDE ACI

Korona virüsü sebebiyle İstanbul’da hayatını kaybedenlerin İstanbul’da toprağa verildiğini belirten ORDEF Başkanı Çelebi, “Tabi onlar cenazelerini Ordu’ya getiremediler. Bu konuda bize de cenazelerin Ordu’ya getirebilmesi için bir iki başvuru oldu ancak bunu yerine getiremedik. Türkiye genelinde bir uygulama olduğu ifade edildi. Tabi bu da acı içinde başka bir acıdır. Ayni şekilde İstanbul’da kalmak istemeyip Ordu’ya gelmek isteyenlerin de isteklerine yardımcı olamadık.” diye konuştu.                      

SAĞLIK KOMİSYONU HAREKET GEÇTİ

Korona virüs gündeme gelince ORDEF olarak ne yapabiliriz konusunda çalışma yaptıklarını aktaran ORDEF Başkanı Çelebi, “Sağlık komisyonumuzu hareket geçirdik. Hemşerilerimizden salgın sebebiyle hastaneye yatıp da tedavisi noktasında bir sıkıntısı olana yardımcı olmayı amaçladık. İstanbul genelindeki hastanelerde doktorundan güvenlik görevlisine ulaşarak bilgi verdik. Onlardan haber bekledik. Çok şükür bu konuda bir ihtiyaç olmadı.” şeklinde konuştu.

İFTAR YERİNE ALIŞVERİŞ ÇEKİ

ORDEF sosyal hizmet komisyonun da harekete geçtiğini dile getiren Celebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir tarama çalışması yaparak acil zor durumdaki hemşerilerimizi tespit etmeye çalıştık. Birçok dernek kendi bünyesinde yarım çalışmasını yaptı. Biz de geleneksel olarak yaptığımız ancak bu sene salgın sebebiyle yapamadığımız iftarın tutarını acil ihtiyacı olan 250 kişiye alışveriş çeki olarak ulaştırdık. Bu günlerde onlar anlamalı mağazanın istedikleri şubesinden bu alışverişi yapabilecekler.”    

BAYRAMDA YASAK OLMALI

Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı olup olmaması gerektiği konusunu da değerlendiren Çelebi, “Bayramda hısım akrabayı görememek çok üzücü bir durum. Ancak salgın kışa sürede bitecekse gerektiği davranmak lazım. Bunu bir milli savunma olarak düşünmek lazım. Salgın yeniden ortaya çıkıp bize daha ağır bedeller ödetecekse bazı şeylerden fedakarlık yapılmalı. Bana göre iller ve ilçeler arası seyahat yasak olmalı. Ancak bir ilçe içinde olmamalı. Mesela çocuklarım bana gelebilmeli.” dedi.  

İŞ HAYATINA DESTEK OLMALI     

Korona virüsünün İstanbul’daki Ordulu iş adamları üzerine etkisi hakkında da bilgi veren Çelebi, “Çok büyük etkisi oldu. 50 gündür üretim yapmayan tekstilci iş adamlarımız var. Bunlara tahammül edilmesi zaman gerektiriyor. Gerçekten sıkıntılı bir durum var. En kötüsü savaş olmasın gerisi aşılır. Süreci yeniden tamir etmeye çalışacağız. Bir ülkede külfetler eşit bir şekilde paylaşılırsa kolay aşılır. Bu konuda yapılanlar var ama orta direk denen esnafın pek onlardan yararlanabildiğini düşünmüyorum. SKK gibi vergi ödemeler haziran gibi işverenin kapısına giderse büyük sıkıntılar olur.”                              

 

HUKUK KOMİSYONUNA BAŞVURU GELMEDİ  

ORDEF hukuk komisyonun da işçi işveren arsında bir sorun olabileceği düşüncesiyle hazır tutulduğunu bu konuda henüz bir başvuru almadıklarını kaydeden Çelebi, Ordu’nun yanı sıra başta İstanbul olmak üzere dünyanın her yerindeki Orduluların yaklaşan bayramlarını tebrik ederek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: 20, Ordulu, Koronadan, Vefat, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X