ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Onur Ocakdan Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hicri 1437 Yılı Hadis Yılı İlan Edildi
Email: onurocakdan@haberunye.com; onurocakdan@hotmail.com
Sevgili Peygamberimiz (sav)’in kutlu mesajlarıyla toplumu buluşturmayı sağlamak için, başlıkta da dediğimiz gibi bir kampanya da başlatıldı.

Detaylı bilgi ve kayıtların www.ufkayolculuk.com adresinden öğrenileceği Hadis Yarışmasını vesile ederek, Hadis-i Şeriflere olan ilgiyi arttırmak için Hicri 1437, Miladi 2016 Yılı 1 Muharrem 1438 tarihine kadar “Hadis Yılı” ilan edildi.

Yarışma, en son 7 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye Ödülü verildikten sonra bitecek. Ama yıl boyunca Hadis Yılı kapsamında yurt içi ve yurt dışında çeşitli organizasyonlar, konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek.

Tüm sosyal gruplar arasında “Hadis Okuma Grupları Kurma Kampanyası” başlatıldı. Camiler, okullar, evler ve işyerleri başta olmak üzere her mekânda, bireysel veya gruplar halinde hayatı anlamlı hale getirecek ve geniş kitlelerde farkındalık oluşturacak bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Bu vesile ile bu satırları okuyan herkesi kampanyaya katılmaya ve aktif bir şekilde kampanyayı tanıtmaya, desteklemeye davet ediyorum. Kampanyanın daha etkin hale gelebilmesi için bir yakınınızı, bir komşunuzu, bir arkadaşınızı teşvik edebilirsiniz.

Hadis Yılı Kampanyasına bizler ne iş yaparsak yapalım, nerede ve hangi ortamda olursak olalım katılabiliriz.

Mesela, Öğrencileri için iyi bir şeyler yapmak isteyen öğretmenlerden; ders saatleri dışında istekli öğrencilerle yarışma kitabından birer hadis okuyarak, Sevgili Peygamberimiz (sav) ile onları tanıştırmak, aynı zamanda yarışmaya hazırlanmalarını sağlanabilir. Her okul kendi bünyesinde bu yarışmaya sahiplenir ve ödüllendirirse öğrencilerinde niteliksel bir kalite artacaktır.

Evlerde kendileri için iyi bir şeyler yapmak isteyen hane halkından, mesela akşam yemeğinden sonra, yarışma kitabından birer hadis okuyarak Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşmalarını sağlanabilir. Evlerini ve gönüllerini şenlendirebilir, aynı zamanda yarışmaya hazırlanabilirler.

Camilerde, iyi bir şeyler yapmak isteyen İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar mesela, camide her namaz sonrası yarışma kitabından birkaç hadis okuyabilir, cemaatlerinden özel okuma grubu oluşturabilir, bu sayede cemaatlerini Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşturmaları sağlanabilir. Aynı zamanda cemaatlerini yarışmaya hazırlayabilirler.

Kamuda veya özelde iyi bir şeyler yapmak isteyen işveren ve çalışanlar, işyerlerinde uygun saatler belirleyip yarışma kitabından birer hadis okuyarak Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşmaları sağlanabilir. İşlerini bereketlendirmek, gönüllerini şenlendirmek, aynı zamanda yarışmaya hazırlanabilirler.

Kendileri için iyi bir şeyler yapmak isteyen sevgili gençlerimiz arkadaşlarıyla uygun saatler belirleyip yarışma kitabından birer hadis okuyarak gönüllerini şenlendirip Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşmalarını sağlayabilir, aynı zamanda yarışmaya hazırlanmış olurlar.

Kendileri için iyi bir şeyler yapmak isteyen kıymetli antrenör ve sporcular, spor kulüplerinden aralarında uygun saatler belirleyip yarışma kitabımızdan birer hadis okuyarak gönüllerini şenlendirip Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşabilirler. Aynı zamanda yarışmaya hazırlanabilirler. Mesela Ordu İli İdeal Gençlik Spor Kulübü Basketbol ve diğer takımlarının sosyal medya hesaplarından yayınladıkları fotoğraflara dönem dönem şahit oluyorum. Sporcular, antrenman öncesi halka olmuşlar. Antrenmanlarına başlamadan önce yarışma kitabımızdan birkaç hadis okuyarak başlıyorlar. Kulüp başkanı Genel Cerrah Uzmanı Dr. Sn. Selim AKÇAY Hocamıza da selam ederim.

Kendileri için iyi bir şeyler yapmak isteyen Medrese-i Yusufiye değimiz cezaevlerinde kalan mahkûmlar, vakitlerini Allah’ın rızasına uygun ve verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlayabilirler. Yarışma kitabından birer hadis okuyarak gönüllerini şenlendirip Hz. Peygamberimizin (sav) mesajlarıyla buluşabilirler. Aynı zamanda yarışmaya hazırlanabilirler.

Mesela, İzcilik Hadis Okuma Grupları Oluşturuldu. Gerek kız izciler, gerekse erkek izciler, belirledikleri uygun zamanlarda izcilik ünite çalışmalarına başlamadan önce yarışma kitabından okuma yapıyorlar. İzci ve velileri, evlerinde akşamları bütün aile fertleriyle birlikte 15 dakika Ufka Yolculuk Hadis Yarışmasının Riyaz’üs-Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi kitabını okuyabilirler. Her akşam kitap okuma saatleri oluşturabilir. Yarışmanın Ünye’deki proje ortağı Ünçek (Ünye Sosyal Çevre ve İzcilik Kulübü Derneği ) de dernek binasında düzenli olarak hadis okuma dersleri yapıyorlar. Yaptıkları derslerle ilgili fotoğrafları facebook sayfalarından paylaşıyorlar.

Ufka Yolculuk Hadis Yarışması ile ilgili sosyal medya hesaplarında Hadis Yılı Kapsamında yapılan faaliyetlerle ilgili her gün yüzlerce çok ilginç fotoğraflar paylaşılıyor. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

 

04.02.2016

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu