ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Onur Ocakdan Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ailede Görev Ve Sorumluluklar
Email: onurocakdan@haberunye.com; onurocakdan@hotmail.com 

Aile toplumun en küçük birimidir. Bir çekirdek, bir de geniş aile vardır. Çekirdek aile, anne-baba ve çocuklardan oluşurken, geniş aile ise çekirdek aileye ek olarak büyükanne, büyükbaba ve yakın akrabaların bir çatı altında yaşamaları sonucu oluşur.
            Şüphesiz İslam Dini, hayatımızın devamlılığını sağlaması açısından aileye çok önem vermektedir. Çünkü aile huzurlu ise, toplum da huzurlu olur. Böylece güvenli bir nesil sağlanır. Huzurlu, güvenli bir ailenin oluşumu için de aile fertlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Bu konuda Cenab-ı Hak: “Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır.” (Bakara, 2/228). Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) de: “Ey erkekler, sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız olduğu gibi kadınlarınızın da sizin üzerinde hakları vardır.” (Tirmizi, “Tefsir”,10)
            Ailede olması gereken görev ve sorumlulukları dört grupta inceleyelim:
            a)Eşlerin Birbirleri Üzerinde Görev Ve Sorumlulukları:
Erkek, kendisi ile beraber ailesinin geçimini sağlamalıdır. Eşine kaba davranmamalı, hele şiddet hiç uygulamamalıdır.
            Kadında daima eşinin yanında olmalıdır. Allah Resulü (s.a.v.): “ Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına saygı gösterirse, ona ‘Haydi, cennetin hangi kapısından girmek istersen gir’ denilir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned,1,191)
            Her şeyden önce aile hayatı karşılıklı, sevgi, saygı, ilgi, hoşgörü, dayanışma ve anlaşmaya ve birbirlerinin kusurlarını görmemeye bağlıdır. Aile bireyleri arasındaki görev ve sorumlulukları kesin olarak ayırmak mümkün değildir. Fakat kendi kültürümüzde ev ile ilgili işler kadına, ev dışı olan işlerde erkeğe aittir.
            b)Anne-babanın Çocuklarına Karşı Görev Ve Sorumlulukları:
Çocuk doğduğunda alay konusu olmayacak bir isim vermelidir. Çocuklarını imkânlar nispetinde en güzel bir şekilde giydirmeli, beslemeli, terbiye etmeli, dinini öğretmeli en azından öğrenebileceği yerlere göndermeli, çocuklar arasında eşit ve adil davranmalı, onlara iyi bir eğitim vermeli, eğitmeli ve en sonunda iş sahibi yaparak evlendirmelidir.
            Çocuklarının eğitimi ve güzel terbiyesi ile ilgili olarak Allah Resulü (s.a.v.): “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.” (Tirmizi, “Birr”,33) buyurmuştur.
            Çocuk, anne ve babanın davranışlarını örnek aldığı için, kendileri çocuğa iyi örnek olmalıdır. Ayrıca anne- babalar, çocuklarına yapmayacakları şeyleri vaat etmemelidirler. Yoksa hem yalancı, hem de günahkâr olurlar.
            Çocuklar, Allahın birer emaneti olduğu için, o emanetleri korumak gerekir. Çocuklarına karşı görevlerini yerine getirip, onlara huzurlu, şefkatli bir yuva yaşatıp vatana, millete hayırlı, bereketli evlatlar bırakana Allah Resulü (s.a.v.) bakınız nasıl müjde vermiştir: “Geride kendisine4 dua edecek hayırlı çocuk bırakan kimsenin amel defteri kapanmaz, kendisine sürekli olarak hayır yazılır.” (Ebu Davud, “Vesaya”,14) buyurmaktadır.
            c) Çocukların anne- babalarına karşı Görev Ve Sorumlulukları:
Cenabı- Hak: “Biz insana ana babasına iyilik yapmasın da tavsiye ettik.” (Lokman,31/34) buyurmaktadır. Allah Resulü (s.a.v.)’e “Allahın katında en sevgili amel hangisidir? diye sorulduğunda , “Vaktinde eda olunan namazlar, namazdan sonra ana- babaya iyilik etmektir.” Buyurmuştur. ( Buhari, “Mevakıt”5, “Edeb”,1; Müslim, “İman”,137-139)
            Yine Yüce Allah: “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ana – babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti: Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf”! bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve deki: “Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.”Rabbimiz içinde olanı en iyi bilendir. Eğer siz iyi kişiler olsaydınız, şunu bilin ki Allah tövbeye yönelenleri çok bağışlayandır.” (İsra, 17/23-25)
            d) Çocukların Birbirlerine Karşı Sorumlulukları:
Kardeşler de birbirlerine karşı iyi davranmalıdır. Küçük, büyüğe saygı göstermeli, büyük te küçüğü sevip ona merhamet etmelidir.
            Genel olarak ailenin görev ve sorumluluklarına bakıldığında, aile fertleri birbirlerini Allah rızası için sevmelidir. Yapılan her türlü fedakârlığın karşılığı da yine Cenabı-ı Hak’dan beklenmelidir.
 

21.10.2010

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu