ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
İsa Yar Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EDEBİYATIMIZDA İKİ İSİM
Email: isayar@isayar.com

14 Aralık 2014 Pazar günü Giresun`da SahafZade kitapevinin davetlisi olarak katıldığım söyleşi ve imza gününe, yolculuk ve etkinlik süresince eşlik eden değerli yazar/şair dostum Zeki Ordu`ya öncelikle teşekkür ederek başlamak istiyorum yazıya. ‘Ordu`lu üç yazar`dan birisi olarak katıldığım etkinlikte diğer iki isimden ve eserlerinden bahsetmemek haksızlık olur çünkü daha fazlasını hak eden iki yürekli kalem onlar…

NURTEN AKPUNAR/Romancı

Nurten AKPUNAR, ‘yabancı’ ve ‘ Dağların Eteğinde’ romanlarıyla edebiyatımıza dâhil bir isim. Dağların Eteğinde romanını okuduğumda kalemi hakkında verdiğim hüküm şuydu: Romancı olarak rüştünü ispat etmiş bir kalem. Taşrada bulunması sebebiyle merkezin edebiyatçılarından değil, edebiyatın merkezinde olan bir isim. Romanı bir solukta okuyorsunuz; zaman, mekân, karakterler, kurgu, olay örgüsü kısaca romanı eser yapan bütün özellikler Nurten Akpunar ismine hafızada yer açıyor. Yaşanmıştan yola çıkan bir eser olduğunu yazarın kendi beyanından biliyoruz.

 

Nurten Akpunar, şiire de yakın duruyor, şiir de yazıyor ama şairlik iddiasında değil. “şiir beni dinlendiriyor” diyor. Okurla buluşmuş iki romanının dışında baskıya hazır romanlarının sırada beklediğini öğreniyoruz. Eser ve isimlerinden tanıdığımız pek çok şairin/yazarın mesleğini öğrendiğimizde şaşırdığımız olmuştur. Akpunar da bunlardan birisi; aynı zamanda o bir sağlık çalışanı; Ordu’da. Değil mi ki ‘edebiyat karın doyurmaz, çay içirir’… Mütevazı duruşuyla, sanatçı yüreği ve usta kalemiyle edebiyata yakışan bir isim Nurten Akpunar. Yeni romanlarının okurla buluşması dileğimiz…

 

GÜRSEL KARATAŞ/Şair

“Son Seyran” şiir kitabıyla okura merhaba diyen tertemiz bir yürek. Şiirlerini serbest tarzda yazıyor Gürsel Karataş. O kadar doğal ki, şiirleri de yüreği gibi. Maskesiz, hesabilikten uzak ve sadece kendisi... Poetik söylemlerin, iddialı ve rahatsız edici bir üslupla ukalalık edenlerin safında değil. Kitabında yalnız şiirlerini değil yüreğini de görüyorsunuz. Şiirleri, bir çiçeğin kokusu, rüzgârın sesi, denizin dalgası, bir çocuğun bakışı gibi… Hissettiği gibi yazan bir şair; şiiri sanat yapma kaygısından/kurgudan uzak, yüreğine nasıl düştüyse, diline nasıl geldiyse öyle.

 

Gürsel Karataş da edebiyattan geçinmeyenlerden; mesleki olarak Giresun’da görev yapan bir emniyet mensubu. Daha Giresun’a adım atar atmaz, evinde kahve ikram etmeden bizi bırakmadı. Aile ortamı da şiirleri gibi sıcak, cana yakın. İnsanlarla diyalogunda samimi; şair yüreği hassastır biliriz, kırılganlıklarını dahi şiirinde yumuşatarak dillendiriyor.

 

Her ikisi de aslen Ordu Gölköy’den olan edebiyatımızın bu iki güzide kalemini selamlıyor, yani eserlerinin okurla buluşmasını diliyorum.


İSA YAR

 

www.isayar.net

 

``

``

``

``

``

 

24.12.2014

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu