ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Aynur TAN / Ünye Haber Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nurten Ünal Hanım`a Ünye`yi Anlatıyorum
Email: aynurtanunye@mynet.com 

Büyük bir yağmur yağıyordu denize, Dibi olduğundan sonsuz gösteren, Bir kaybolan tekneye bir yosun
Sonsuz bir dip olduğunu anlatabilir, Trolcüler başlıyor, Karadeniz ufkunda görüyorlar işlerini
Büyülenmiş trolcüler
Bıldırcın avcıları, O güzelim güzün tam ortasında, O rüzgârlı güzün.
Ünye’de yaşamış olan Fatma N.’nin “Mektup Bitti” şiirinde anlattığı kadar güzel bir güzün tam da başlangıcındayız Nurten Hanım. Şiirde ki sinematografi de Ünye’ye ait. En sevdiğim mevsimdir sonbahar. Özellikle Karadeniz Bölgesinde yaz boyu insanları bunaltan yoğun nem yoktur artık. Henüz yapraklar sararmadı ama havada bir dinginlik, bir duruluk ki billur pınarı gibi. Deniz de Yaşar Kemal’in dediği gibi sakin ve mavi, masmavi,”Karıncalar bile su içebilir kıyıda ki minik dalgalardan korkmadan”.Geçen yıl kurban bayramında dahi denize girmiştik kızlarımla bu yılda son olarak geçen Cuma girdik denize, harikaydı fakat bu yıl denizin hiç tadı yoktu. Çok yağmurlar yağdı. Bundan sonra da olmayacak denizin tadı hiç hesapta olmayan bir santralimiz var artık.
Yarından sonra ekinoks yani gece ve gündüz eşit yaşanacak. Sonra da başlayacak günler kısalmaya. Ama güneş hala çok güzel batıyor. Kırmızı bir tepsi gibi yavaş yavaş batıyor güneş akşamüstleri Ünye’de. Üniversitemiz var artık, eski Küçük ev yakınında ve üniversiteli öğrenciler, Ünyeli genç sevgililer el ele geziyorlar sahilde. Görüntüleri sahile ve şehri yavaş yavaş terk eden kızıl erik güneşe de çok yakışıyor. Onlara bakarken içimden” aşkları daim olsun “ diyorum gülümseyerek.
Ünye, yazın nüfusu artan ilçelerden. Gurbettekiler bir bir döndüler. Son kalanlar bu hafta gittiler okullar açıldı çünkü. Fındıklarda toplandı üç aşağı beş yukarı.
Her zaman söylerim, ben Ünye’nin bu günlerdeki el ayak çekilmiş halini severim. Şairimizin dediği gibi sahilde henüz toplanmamış şemsiyeleri, şezlongları ile boş kumsalları nasıl anlatsam size. Sonbahar rüzgârları saçlarınızı, eteklerinizi uçururken hayal edin kendinizi Ünye sahilinde. Artık Dervent Mevkiindeki Kumsal Otel’e kadar kaldırım var ve Fatsa yönünde neredeyse Çimento Fabrikasına kadar. Ayrıca iki hat halinde ışıklandırılmış olan gecede çok güzel görünüyor. Kendinizi gece ve gündüz Ünye sahilinde gezerken hayal edin. İskeleye de geçebilirsiniz. Hani başka yerlerde gemilere uzanan köprüdür ya, Ünye’de denizcilikten bulaşan İtalyancanın etkisi ile iskele denir ya işte oradan sizin hatırladığınız zamanın Ünye Yalı Mevkiini seyredebilirsiniz fakat eski “güzel Ünye’yi “aramayın.
Ünye’nin en güzel yeri neresidir diye sorsalar tartışmasız “o minik koy” derim. O minik koya dolgu yaptılar. Ünye’ ye yapılan en büyük kötülüklerden. Kötü kentleşme, estetiksiz betonlaşmadan fazlaca nasibini alan Ünye yine de gün batarken, gün doğarken ve geceleri çakır tepeden çok güzel görünüyor. Sahile lunapark kurmuşlar. Gece ışıl ışıl inanın uzaktan Ünye’nin güzel gerdanına bir broş iliştirilmiş gibi duruyor.
Meydan çok değişti. Ama çınar hala duruyor. Eski görkemi de yok üstelik. Etrafı betonla kaplı ve günden güne geriliyor. Ama yinede meydana çok yakışıyor. Fıskiyelerden fışkıran suların arasından koşuşan çocuklar çok mutlular meydanda. Eski Büyük Camii de yok artık. Hani eski camiiler şöyle bahçe içinde çınarlar gölgesinde yüzyılların vakur bir tanığı olarak dururlar ya yok artık. Yıkıldı, yerine otoparkı olmayan büyük bir camii yapıldı ama Allah için içi çok güzel. Kadir geceleri inanılmaz kalabalık oluyor.
Nurten Hanım, yorumunuzu hem sevinerek, hem üzülerek okudum. Yazık, hasret kaldığınız günlere. Memleket hasretini anlarım kendimce, bizde gurbetlerde büyüdük. Siz boş verin eskiden olanları, unutamasanız da unutmuş gibi yapın bazı şeyleri. Buyurun gelin Ünye’ye birlikte gezelim. Hatta eski Ünye’yi siz anlatın bize. Ben ne kadar anlatsam bu satırlara sığmaz.
Gelmeniz zaman alabilir. Bu arada Ünye’de yapılması gereken 100 Şey başlıklı yazımı Sn. Ufuk Mistepe 100 fotoğrafla desteklemiş.(unzile.com/yuz.htp)adresinden izleyebilirsiniz.Ben çok beğendim. Sn. Mistepe’nin de emeğine sağlık.Yazı arşivimde “Ünye’de yapılması gereken 100 Şey-1-2- ve 200 Şey “ de dahil olmak üzere Ünye’yi anlatan yazılarım var.Daha önce (1998’ den bu yana ) Ünye yi çok anlattık fakat o yazılarım maalesef internetten silindi..Unutmayın, Ünye bırakın kendi toprağından olanı suyundan bir yudum içeni dahi sever, ruhu olan bir şehir sizi çağırıyor, “mutlaka gelin.”


 

26.09.2011

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu