Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Ahmet Taslı Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Depresyon İstilası
Email: ahmettasli@haberunye.com 

Her gün, güneş doğumundan itibaren güneş batışına kadar, günlük rutinleri / gün içersinde ki yaşantıları tamamlanır bir sonraki güne olumsuz /olumlu taraflarını ekler yaşamaya devam edilir. Yaşanılan süreçler içersinde karşılaşılan etki-tepki durumları farkında ya da olunmadan birçok ruh halinde ki olumsuzlukları iyiymiş gibi evrende nefes alınır ve verilir. Farkına varil ayamayan bu ruh hali nelere sebep olduğunu düşünülemez.
 
Aile içersinde huzursuzluk, eşler arasında talihsizlikler, anne baba çocuk arasında döngüler, iş hayatında çıkılmazlıklar, kendi içersinde çatışmalar ve daha niceleri. Bahsedilen olumsuzlukların birçok nedeni var olduğu kesin. Ama içlerinden bir tanesi var ki anlaşılması zor ve uzmansız üstesinden gelinmesinde bir o kadarda güç. Merak ettiğiniz ruh hali bozukluğu depresyondur.
Toplum hayatimizi etkileyen depresyon duygularımızı, hissettiklerimizi ifade etmek için kullandığımız genel terimdir. Tıbbi terminolojide kullanılan diğer bir ifade çökkünlüktür. Tedavi edilemediği durumlarda intihara kadar sonuçlara varabilmektedir.20 kişinden biri yaşamını bir bölümünde depresyona girecektir. Depresyondaki kişilerin %15 `i eninde sonunda intihar etmektedir. 2020 yılında dünyayı en çok etkileyecek ve ikinci sırada yer alacak bir hastalıktır.( Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre)
 
Depresyonda olan kişilerin her türlü olumsuzluğa acıktır. İş kazaları, okul performansı, alkol ve uyuşturucu tüketimin artması, aile parçalanmaları ve daha niceleri. Sebepleri ise diş etkenler, biyolojik etkenler, genetik faktörler v.s en önemlisi diş etkenlerin vücut düzeneğinin alt üst etmesinden kaynaklandığı söylenmektedir. Günümüzde ki yaşamsal olay ve olguların etkisi önemli bir faktördür. Internet bağımlılığı, kazan- harca, hızlı yaşa döngüsü, küresel bir dünyanın istilası, TV programları, amaçsız bir hayattan sakınma, benlik kavramı geliştirememe, inanç olgusunu oluşturamama v.s durumları sinsi sinsi islemektedir. Belirtilerini;
 
Çökkünlük hisleri
İlgi, istek azalması ve/veya hiçbir şeyden zevk alamama 
Yorgunluk, enerji azalması, bitkinlik
Uyku bozukluğu
Dikkatini toplamada güçlük ve kararsızlık
İştah bozukluğu
Ölüm ve intihar düşünceleri
Değersizlik ve suçluluk düşünceleri
Hareket ve konuşmalarda yavaşlama
 Kolay kızma
 Tahammülsüzlük
 Gürültüden rahatsız olma
 Somatik belirtiler
 Obsesyonlar
 Anksiyete
 Ağrı
 Cinsel işlev bozuklukları
 
Gibi belirtiler kendinizde hissettiğinizde mutlaka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim. İnsanlar kendi kilitlediği kapıyı kendi açabileceğini biliyoruz. Yalnız açış sekilerlini vücut dengesinin vermiş olduğu bozukluluktan kendisin yeni alternatif çözüm yolları sunamayacağından psikologdan/psikiyatristen destek almasını bu uzmanların tıbbı çalışmalarını bu yönde olduğunu ve her önüne gelen kısının size öneride bulunmasına izin vermemeniz gerektiğini hatırlatırım.
 
Ruhunuz ve gönlünüz üşümemesi dileğiyle…

19.01.2012

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
  • meral / 28-02-2012 11:31 dikkat
    hocam cok haklısınız kendımızın farkında degılız. kendımızle vakıt ayırmamız gerekıyor. ama yıne bır seylerın anlamada yetersız kalıyoruz. Emegınıze saglık calısmalarınızda basarılar...
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu