Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Ahmet Elkin / www.haberunye.com Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Arıyorum Diyene!
Email: ahmetelkin@haberunye.com

Hiç Sermaye Olmadan Ve Hiç Yorulmadan Nasıl Para Kazanılır.

Rahmetli bir devlet adamımız Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmemezlik var demişti. Bu yaz kendi işyerimizde çalıştırdığımız personeller, fındık zamanı nazlanmaya, işlerini aksatmaya başlamışlardı. Hatta bir işçim, yazın 2 ay izin istiyorum dedi. Çünkü fındık amelesine gidecekti. Sonra kendi fındığını toplayacak, mısırını kesecek, güzünü kaldıracak, kışlık odununu yapacaktı. Bizim yanımızda sigortasını ödettirmek ve kışın boşta kalmamak, evde hanımı ile akşama kadar oturacağına bir zaman doldurma hesabındaydı. Hatta o kadar ileri gitti ki, ağabey sen benim sigortamı iptal ettir, ben hem senden hem de devletten işsizlik maaşı alayım, geçim zor çünkü demişti. Bu sıkıntılardan sonra onun işine son verdik. Sonra bir müddet işçi bulamadık. Son çare olarak Ordu İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvurduk. Kaydımız alındı, aradan birkaç gün geçti elinde işçi bulmadan gönderildiğine dair bir kâğıtla, orta yaşlı bir adam geldi. Emekli olmasına 1 sene kalmış, emekli olana kadar oyalanacak ve sigortamı ödeyecek bir iş aradığını söyledi. Kabul etmedik. O hafta işe onlarca kişi başvurdu. Hafta sonu dosyamı açtım baktım, başvuranlar arasında emekli olmasına yakın insanlar, engelliler, kadınlar, yani yaş ortalaması en az 45 olan insanlar başvurmuş. Sonra tekrar işçi bulma kurumu ile görüştüm, yahu kardeşim koskoca Ordu ilinde 25 yaşında delikanlı adam işsiz yok mu? Dedim. İşçi bulma kumrundaki görevli arkadaş, -Onlar ya bu aylarda fındık amelesine gitmiştir, ya da gurbete yani inşaata, gençleri ancak kışın bulursun, dedi. Peki, ne yapacağız dedim. -Valla fındık zamanı adam yok, ama isterseniz çevre illerin İşçi bulma kurumlarına başvurup size işçi bulalım dedi. İşte bu nokta yuh artık bu kadarda olmaz dedirtecek bir son idi. Memleketimin gençleri çok para, az iş, sıfır sigorta ile yazın çalışır, kışın yermiş meğer. Bu bölgede fındık oluyor tamam, onlarla buranın insanı hayatlarını idame ettirmeye, hiç bir şey bulamasa köyündeki ektiklerini yerler, peki İstanbul’un, Ankara’nın, Kayseri’nin gençleri binlerce iş imkânı var iken neden işsiz hiç merak ettiniz mi? Tek cevabı var, iş beğenmemezlik.

Şimdi bir maliyet hesabı yapalım. Bir gencin kendi başına hiç sermayesi olmadan nasıl para kazanabilir bakalım. Ben geri dönüşüm işi ile uğraştığım için bu sektörle ilgili örnek vereceğim. 200 m2 büyüklükte bir bakkal veya market düşünelim. Bu market sattığı ürünlerin kutularını açıyor rafa diziyor, sonra o kutu boşa çıkıyor onu da çöpe atıyor. Yine teneke dolu zeytinini buzdolabındaki göze boşaltıp plastik kürekle kilo işi o zeytinleri satıyor, tabi tenekede boşa çıkıyor. Bu marketten günlük ortalama çıkan atıkları sıralayalım. 150 kg. karton, 10 kg, fiş atığı yani beyaz kâğıt, 3 teneke,15 kg naylon,15 kg plastik sele vb.
Şimdi hesaplayalım: 150 kg karton 22,5 TL,
10 kg fiş ve evrak atığı 1 TL,
3 teneke 1,8 TL,
15 kg naylon 7,5 TL,
15 kg plastik 6 TL,
Toplam tutarı: 38,8 TL.
Bir ayda 38,8x30=1164 TL ediyor.
Bunun gibi 3 tane bakkalın atığı da 1164x3=3492 TL ediyor. Bu parayı kim kime verir, Sosyal yardımlaşma, devlet, belediye bile size bu kadar yardımcı olamaz. Bu marketler, eşinizin dostunuzun, arkadaşınızın yeri olabilir veya hiç tanımadığınız biri olabilir. Normalde bakkal bu atıkları çöpe atıyor zaten, hatta alışverişin yoğun olduğu dönemlerde atık ta çok çıkıyor ve çöpün olduğu yerde yığılma yapıyor ve belediyede uyarıyor, ceza yazdıkları bile oluyor, çünkü belediyenin çöp arabaları çöp kutusunun dışına koyulan ya da çöp kutusuna sığmayan atıkları almak zorunda değildir. Bunun için atıkları alacağım diye o bakkala söyleseniz, bırakın vermeyi üstüne para veren bile olur eminim. -Arkadaş ben senin bu bakkalından çıkan atıkları alacağım, sen bir köşeye at, ben gelir bir yerde toplarım demek zor değil herhalde. Ayrıca hiçbir çaba sarf etmenize de gerek yok. Sadece çıkan atıkları gruplarına göre ayırıp bir kenarda toplayacaksınız, evini altında veya başka bir yerde yeri olanlar varsa da aldıkları atıkları orda toplayabilir. Sonra da bizim gibi geri dönüşümcülere satar. Birde sadece bakkal değil, okullardan çıkan kitap atıkları, evlerden çıkan gazeteler, yani bir insan bu işi yapmak istese çok güzel para kazanır. Bakkalları alırken ve orası beklerken gider bir sitenin kapıcısına, dairelerden çıkan gazete, kitap dergi, metal ve plastikleri sana vereceğim poşete koy, ben bunları satayım parasını yarı yarıya bölüşelim diyebilir, bir okul hademesine gidip, günlük çıkan kâğıt atıklarını, gazeteleri topla satalım diyebilir. Banka ve resmi daireler arşivlerin ya yakıyor ya da çöpe atıyor, gidip onlarla görüşüp bu atıkları ben almak istiyorum diyebilir. Yani sadece bir bakkalla kısıtlı kalmasına gerek yok. Ne kadar çok para kazanmak istiyorsa o kadar çok yerle temasa geçecek o kadar.
Fatsa’da, Kumru’da Ünye’de onlarca market, resmi kurum ve kuruluş var. Ben Ordu’da yeni açılan marketlerle görüşüp oralara işsiz gençleri yerleştiriyorum. Geçenlerde Ünye’ye yeni bir market açıldı, mahallemizde yıllardır iş arayan 2 yıllık üniversite mezunu bir arkadaşa buranın atıklarını topla bir kenara koy biz akşama alacağız, senin görevin bu dedik. Benim odam neresi, ofisimde internet olacak mı, Cumartesi günleri çalışmam, mesaim akşam 4 de biter, eğer iş bitmezse fazla mesai yazarım dedi. Kaynar sular başımdan aşağıya döküldü. Senin işe ve paraya ihtiyacın olsa idi bunların hiçbirini sormaz, nerde çalışacağım, işimi göster yeter derdin, dedim.
Önemli olan bir insana balık yedirmek değil, balık tutturmayı öğretmektir. Tabi bizim gençlerimiz jöleli saçlarla gezmeye meraklı, oysa böyle bir iş yap deseniz, ben çöple uğraşamam der, oysa o atıklar çöp değil, çöpe gitmeden tertemiz alıyorsun bir kenara koyuyorsun, sokak toplayıcıları gibi çöp kutularından çöp topla demiyoruz ki. Ama bu işsiz gençler bu işi de beğenmez.
Yukarıda verdiğim sadece bir örnek, her sektörden tek tek örnek verebilirim.
Ordu Sanayi sitesinde çalışan bir kaportacı dükkânın da çalışan 18 yaşında bir çırak kardeşim geçenlerde ev satın aldı. 10 yaşında sanayiye girmiş, her ay düzenli olarak dükkânlarından çıkan atık motor yağlarını satmış, o para ona hem yan gelir olmuş hem de ona bir ev aldırmış. Yine Ordu’da fidancılıkla uğraşan bir kardeşimizin oğlu meşe ve gürgen fidesi yapmış, sonra onu Ege’de bir belediyeye satmış hem de binlerce, şimdi deseniz ki yahu gürgeninde fidesi satılır mı, buralarda dolu dersiniz. Ama çocuk onu poşete koymuş ve küçücük bir kâğıda da ağacın özelliğini yazıp poşete zımbalamış, görseniz almak istersiniz. Tabi gençlerimiz okusun ve bir yerlere gelsinler ama işim yok kimse demesin. Şu anda ki Cumhurbaşkanımızı Abdullah GÜL’ ün babası onu bir yere çırak diye vermiş, sonra yapamamış, babası bunun ticari kafası yok, bari okusun demiş. Rızkın onda dokuzu ticarettir, unutmayalım.
Şimdi Türkiye’de işsizlik yok iş beğenmemezlik var dediğimi anlamışınızdır.
Böyle bir girişimde bulunmak isteyenler bana ulaşabilirler.
Yaklaşan yeni yılınızı şimdiden tebrik ederim.
 
 

20.12.2010

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
 • ercan / 05-11-2013 12:02 ıslıv
  ben unyeden ercan ıs arıyorum ılgılenırsenız sevınırım
 • beyza müftüoğlu / 22-02-2013 00:35 nasıl
  Emekliyim. Maaşım yetmiyor ama çöp kutularından da toplamak istemiyorum. Ne yapabilirim?
 • sahin / 30-07-2012 11:08 geridönüşüm
  Kisin nüfusu 5000 olan bir tatil beldesinde yasiyorum ve bir yildir burada geri dönüsümle ilgili bir proje hazirlamayi düsünüyorum. oradan elde edilen gelirle spor salonu yaptirilsa, kulturel faaliyetler gerceklestirilse diye düsünüyorum. Yeni mezun bir sosyologum ve bu proje ile belediyede ise baslamayi planliyorum. İzmirde irtibata gecebilecegim geri dönüsümle uğrasan sirketler hakkinda bilginiz varsa, paylasırsanız sevinirim..
 • özkan yılmaz / 13-04-2012 16:07
  selam B SINIFI EHLİYETİ olan askerden yeni geldim iş arıyorum nasıl ulaşabilirz abi sana bu benim numaram 0545 565 7162
 • oktay tepe / 24-01-2011 22:41 istanbuldan kesin dönüş yapıyorum
  selam.eger bana iş imkanı verir seniz sizi mahcup etmem cagırın bugün geleyim. tl. 05352703449
 • demet ünye / 01-01-2011 02:52 ünye istanbul
  haklısın abi ünyede iş sıkıntısı var işçi bulmak da zor bu nedenle bizde ailecek istanbuldayız ama burda olmayı değil ünye de kalmayı çok isterdim çalışmak isteyene iş çok ama iş sadece para demek değil kalıcı ve kariyer sağlayacak iş de lazım
 • Fatih YILDIRAN / 31-12-2010 11:51 Köşe Dönme Yolları
  Zahmetsiz köşe dönme yollarının formülü var mı elinde? Sanıyorum artık rağbet buna.Arınteri, helal para ve nasip kavramları artık sözlüğümüzden çıkmışa benzemektedir.Vaziyet "Para gelsin de nereden gelirse gelsin"e dönmüş durumda...
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu