ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
28-12-2018 / 19:55
Ünye`ye teşviklerden yararlanın çağrısı!
Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney`in başkanlığında düzenlenen kırsal desteklere ilişkin bilgilendirme toplantısında, muhtarlar aracılığıyla Ünyelilere teşviklerden yararlanma çağrısı yapıldı. Kaymakam Güney, Ordu ili ve Ünye ilçesinin teşviklerden yararlanma oranının düşük olduğunu belirterek, bunun sebebi olarak da tanıtım ve iletişim eksikliği olduğunu ifade etti.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başkanlığında ÜTSO Konferans Salonu’nda muhtarlarla yönelik “Kırsal Desteklere İlişkin Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Kaymakam Güney, muhtarların devlet teşkilatlanmasında önemli bir yere sahip olduğunu, halk ve devlet arasında bir köprü vazifesi üstlendiklerini ifade etti.

Muhtarların devlet sistemi içerisinde yönetimin ilk basamağı, bir yönüyle halkın organizasyon içerisinde temsil edildiği yer olduğunu belirten Kaymakam Güney, vatandaşlar tarafından bakıldığında ise muhtarların devletin görünen yüzü olduğunu söyledi.

-“İlimiz ve İlçemiz teşviklerden yararlanma konusunda son sıralarda”-

İşlerin muhtarlıklar, Kaymakamlıklar ve Valiliklerle işbirliği içerisinde yapılmasının halk tarafından kabullenmeyi arttıracağını belirten Kaymakam Güney, Tarım ve Kırsal Kalkınma teşviklerinden yararlanma anlamında muhtarlara önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Kaymakam Güney, Ordu’da ve Ünye’de teşviklerinden yararlanma oranlarının çok düşük olduğuna dikkat çekerek, bunun iletişim ve tanıtım konusundaki eksikliklerden kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi:

“İlimiz Tarım ve Kırsal Kalkınma Teşvikleri kapsamında olmasına rağmen teşvikten faydalandığı bütçe büyüklüğü anlamında çok aşağı sıralarda. 42-43 il arasında son sıralarda yer alıyor. İlçemizde ilimiz baz alındığında aynı şekilde yine aşağılarda yer alıyor. Biz biliyoruz ki Ordu yapılan hizmetleri kabullenen, yapılan yatırımların yakıştığı ve çok güzel neticeler elde edilen, müteşebbis ruhu taşıyan kişilerin yaşadığı ve yaşanılabilir bir il. Sorgulanması gereken bir konu; 7 bin Euro’dan, 3 milyon Euro’ya kadar büyük bir teşvik imkanı ve miktarı ki buna şiddetle ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Böyle bir teşvik olmasına rağmen biz istenilen düzeyin neden çok gerisindeyiz? Bunda koordinasyon, iletişim ve tanıtım eksikliği olduğu ilk akla gelen neden. Bunu aşmak ve mesafe kat etmek noktasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan’ı sizlerle bir araya getirip bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Muhtarlarımız bir şeyi devletten, ilk kaynaktan alıp yetkili makam olarak vatandaşa, müteşebbislere bu konu ile ilgilenen kişilere duyurduğu zaman itibar ve karşılık görecektir. Bunun yanında da sizler bu konuda ehil olan muhtarlarımızı, vatandaşlarımızı, tüccarlarımızı bilgilendirerek bilgi sahibi olmalarını sağlayın.”  

- “Mahallerinizde teşvik alabilecekleri tespit edin” -

Toplantıda konuşma yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, muhtarların kendi mahallerinde teşvik alabilecek olan vatandaşları tespit etmesini istedi.

Kırsal ve kent arasında ki gelişmişlik farkının böyle yatırımlarla kapatılabileceğine vurgu yapan Başkan Çamyar, “Önümüzdeki süreç içerisinde somut adımlar atmakla ilgili her muhtar aşağı yukarı kimin yatırım yapabileceğini, kimin nereye yöneleceğini bilir. Bu vatandaşlarımız ile birebir temasa geçme suretiyle Kırsal Kalkınmanın bir tarihi var. 15 Mart’a kadar şu projeyi hazırlayalım, destek alalım demek lazım. Kırsal ne kadar güçlü olursa kentte o kadar güçlü olacak demektir.  Biz kent ile kırsal arasında ki gelişmişlik farkını ancak bu tip yatırımlarla önleyebiliriz. Kurumumuz yaklaşık 2011 yılından beri önemli yatırımlar vermeye devam ediyor.” dedi.

-“ İlçe bazında Ünye’nin desteklemelerden faydalanma oranı düşük”-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan, Ünye’nin desteklemelerden faydalanma oranının ilçe bazında bakıldığında az olduğunu belirterek, “Koordinatörlüğümüz 2009 yılından beri Ordu’da faaliyet göstermekle birlikte, genel olarak tablolara baktığımızda Ünye’nin desteklemelerden faydalanma oranının ilçe bazında değerlendirildiğinde biraz daha düşük.” ifadelerini kullandı.

- “Desteklemeler geniş alanları kapsıyor” -

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun işleyişi ve desteklemeler hakkında bilgi veren İl Koordinatörü Gözkonan şunları söyledi:

 

“Hayvancılıkla ilgili işletmelere ‘çiftlik sahiplerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi’ diye bir başlığımız var. Turizm, süs bitkileri ve üretimi, su ürünleri ile ilgili çiftlikleri, alabalık üretimi yapan çiftlikleri, fide ve fidan üretimini örtü altında veya açıkta olacak şekilde, bal üretimi, paketleme, konaklama içeren tesisler veya sadece yeme içme tesisleri, catering hizmeti destekleyeceğimiz başlıklar altında. Hayvancılık ile ilgili de büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, et amaçlı kurulacak üretim tesisleri, süt amaçlı kurulacak üretim tesisleri, küçükbaş ve büyükbaşta da koyun, keçi, sığır, manda gibi türleri kapsayacak alanlarda destek vereceğiz. Bizim destek verdiğimiz alanlarda sektöre bağlı olarak toplamda 3 milyon Euro’ya kadar yatırımın yüzde 40 ve 65 oranında hibe desteği şeklinde desteklenme durumu söz konusu. Tek ihtiyacımız olan şey nitelikli proje. Başka hiçbir şartımız yok. Proje uygun olduğu durumda sözleşmeye taşınır ardından yatırımın gerçekleşmesi ile birlikte faydalanıcının belirttiği tarihte parayı hesabına yatırıyoruz. Böylece süreci tamamlamış oluyoruz.”

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu