ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
19-09-2017 / 23:32
Gazilerimizi unutmadık (GALERİ)
19 Eylül Gaziler Günü, Ünye Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törenle kutlandı. Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilciliği Başkanı Yalçın Taşçıoğlu, “Her makamda hakkı ve her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize sahip çıkmalı ve saygılı olmalıyız. Bu topraklar üzerinde yaşayan bizlerin de en büyük minnet ve şükran borcu gazi ve şehitlerimize” diyerek çağrı yaptı.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen program, Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Garnizon Komutanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilciliği’nin çelenk sunumuyla başladı.

Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilciliği Başkanı Yalçın Taşçıoğlu, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

- “Kahraman gazilerimize sahip çıkmalı ve saygılı olmalıyız” -

“Her makamda hakkı ve her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize sahip çıkmalı ve saygılı olmalıyız” diyen Taşçıoğlu, şunları söyledi:

“27 Eylül 2002 tarihinde 4768 sayılı kanunla 19 Eylül “Gaziler Günü” ilan edilmiştir. Sakarya meydan  muharebesinin hemen ardından 19 Eylül 1921 yılında TBMM tarafından en büyük muharip ve en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüze Gazilik ve Mareşallik onuru verilmiştir. Bu anlamlı günün anısına 19 Eylül Gaziler günü tarihe geçmiştir. Her zaman gurur duyduğumuz şanlı tarihimize altın harflerle yazılan geçmişimiz bizleri büyük devlet olma yüceliğine taşımıştır. Göğsümüzde taşıdığımız övünç madalyaları sorumluluğumuzu daha da arttırarak sizleri vatan hizmetkârları yapmıştır. Çünkü sizleri en zor durumda dahi ‘Vatan sağ olsun’ diyebilen ve devletine sarsılmaz  bir sadakat duygusu bile bağlanmış çelikten yapılmış bir kalesiniz. Üzerinde yaşadığınız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş toprak parçası yoktur. Vatan denen topraklar üzerinde özgürce yaşamasını bildikleri gibi yine yeri ve zamanı geldiğinde özgürlük için ölmesini de bilen bugün hiç kimse Din-ü Devlete ve necip millete şehit ve gazilerimizden daha çok fedakârlık yaptım ve hizmet ettim diyemez. Kimsenin de haddine değildir. Bu topraklar üzerinde yaşayan bizlerin de en büyük minnet ve şükran borcu gazi ve şehitlerimizedir. Bugün özgürce bu topraklar üzerinde yaşıyorsak, ezan sesleri arşa kadar yükseliyorsa, al yıldızlı bayrağımız semalarımızda nazlı nazlı dalgalanıyorsa canımız, malımız, namusumuz emniyet altında, geceleri yataklarımızda rahat uyuyorsak şehit ve gazilerimiz sayesinde. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin hatıraları önünde bir  kez daha saygıyla eğiliyor, ölenleri Allah’tan rahmetle anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize sağlık uzun hayırlı bir yaşam diliyoruz." 

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Törenin ardından Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve beraberindekiler Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilciliği’ni ziyaret ettiler.

Gaziler Günü anısına Ünye Belediyesi  tarafından Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde öğle yemeği verildi.

Programa Kaymakam Güney, Belediye Başkanı Çamyar, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Muharip Gaziler Derneği Ünye Şube Başkanı Yalçın Taşçıoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

 

Öte yandan program esnasında görevli öğrencilerden biri fenalaşarak baygınlık geçirince, rahatsızlanan öğrenci program alanına  gelen ambulans ile hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu