ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
16-09-2017 / 23:41
Ünye`de Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıldı
Ertuğrul Fırkateyni Faciası Şehitleri 127. yıldönümünde Ünye de anıldı.

Ertuğrul Fırkateyni Faciası Şehitleri 127. yıldönümünde Ünye de anıldı. Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği tarafından Topyanı Mevkiinde düzenlenen anma programına Ak Parti Ordu Eski Milletvekili Cemal Uysal, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, STK temsilcileri, Dernek üyeleri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Program Saygı duruşunun ardından Türkiye ve Japonya nın milli marşlarının okunmasıyla başladı.

KARDEŞLİĞİMİZ PEKİŞMELİDİR

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise  kardeş olmak, can olmak, dost olmak illa sırt sırta, yan yana durmakla olmuyor. Bugün Ertuğrul faicası’nın 127. yıl dönümü münasebetiyle buradayız. Dünyanın değişik bölgelerinde ki acıyı , ızdırabını sıkıntıları dindirebilmek için Japonya ile Türkiye’nin daha fazla kardeşliğe ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz. Biz güçlü olursak mazlumların yüzü daha fazla gülecek zalimlere karşı dik duruş mümkün hale gelebilecek diye düşünüyorum. Bizim Japonya ile ilgili iş birliğimiz ve geleneğe bağlı olan dil gurubundan olan Ural Altay millet olmamız münasebeti ile başka bir öneme sahiptir Japonya ile bizim ilişkimiz. Ünyeli olan ve tüm şehitlerimizi Ülke için vatan için bugün toprağa düşen 15 Temmuz şehitlerimize Vatan uğruna bayrak uğruna can veren bütün şehitlerimiz minnetle saygıyla anıyorum” dedi.

JAPON DOSTLARIMIZIN YAPTIKLARINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği Başkanı  Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu ise konuşmasında “Ertuğrul gemisinin batışı sırasında Koşino ve Oşima köylülerinin askerlerimize ve gazilerimize yaptıkları yardımı asla unutmuyoruz ve onları kalbimizde tekrar yaşatmak istiyoruz. Bilindiği gibi Ertuğrul Faciası’nın olduğu tarih Japonya’da resmi tatildir, bütün Japonya bu kazayı anmaktadır. Bizde ise 124 yıl sonra Türkiye’nin ilk anıtını Ünye’de yapan Ünyeliler her sene geminin battığı tarihi anmaktadır. Japon dostluğunun mimarları Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit ve Japon İmparatoru Meiji Ertuğrul Fırkatey’nin şehit ve gazileri geride bıraktıkları aileleri, bir insanlık şahikası yaratan Ünye’de kucaklayan Japon ve Ünye halkı bu olaya saygısından Ünyelileri yalnız bırakmayan ve şuanda heykeliyle aramızda saygıyla şükranlarımı sunuyorum.” dedi

Yapılan konuşmaların ardından top yanındaki program sona ererken  Ünye Ticaret Borsası Konferans Salonunda Ertuğrul Faciası ve o gün yaşananları anlatıldığı program düzenlendi.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu