ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
08-03-2018 / 11:48
Ordu`da Okuma Yazma Seferberliği
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerinde başlatılan `Okuryazarlık Seferberliği`ni Ordu`da yürütmek üzere kurulan `İl Yürütme Kurulu` ilk toplantısını, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan "Okuryazarlık Seferberliği"ni Ordu'da yürütmek üzere kurulan 'İl Yürütme Kurulu' ilk toplantısını, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirdi.

Toplumun her kesiminden temsilcinin yer aldığı toplantıda, eğitim öğretimin önemi vurgulandı, yereldeki okuryazarlık oranı sunumlarla değerlendirildi. Okuma yazma seferberliği için teşvik edici çalışmalar masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yavuz, "Bizim kültür ve medeniyetimiz, 'bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' anlayışıyla hareket eden kültür koduna sahip bir milletiz. Okuma-yazma konusundaki eksiklerimizi, noksanlarımızı süratle tamamlayıp, bu konudaki irademizi ortaya koymak için bir araya gelmiş bulunuyoruz." dedi.

Yavuz, öncelikli hedef kitlelerinin 65 yaş altı okuma-yazma bilmeyen kişiler olduğuna dikkat çekerek, "Ancak, 65 yaş üstünde olan ve okuma-yazma öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza da bu kapı kapalı değildir. Almamız gereken daha önemli mesafelerin olduğu, çok net bir şekilde görülüyor. Şu anda il genelinde 65 yaş altında 13 bin 745 kişi okumaz-yazmaz hedef kitlemiz var. Bu hedef kitleden de 3 bin 370 kişiye ulaşmamız gerekiyor. Bunları bir şekilde okuma-yazma kurslarına çekmemiz gerekiyor. Bunu çekebilmemiz için de daha fazla gayret sarf etmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Mahalle muhtarlarından destek beklediklerini belirten Yavuz, "Mahalle muhtarlarımızın bu konuda bize her zaman olduğu gibi desteklerini bekliyoruz. Ordu, her zaman dereceye girmeli. Her alanda ilk 10'da olmalı. Okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz bu konuda çalışma yapsın ekonomik kısmını düşünmeyin yanınızdayız. Ben başarılı olacağımız konusunda ümitliyim." diye konuştu.

Toplantı, yürütme kurulu üyelerinin okuma-yazma kurslarına katılımın artırılması ve teşvik edilmesine yönelik görüş, düşünce ve önerilerinin dile getirmesi ile sona erdi.

Toplantıya, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan Okur, Altınordu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeki Özkan ve diğer üyeler katıldı.

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu