ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
08-02-2016 / 00:31
Bu hastaların günleri mutlu geçiyor
Ordu Devlet Hastanesi bünyesinde yaklaşık 5 ay önce kurulan palyatif bakım merkezinde kalan hasta ile yakınlarının günlerinin, düzenlenen çeşitli programlarla mutlu ve huzurlu geçmesi sağlanıyor.

Sağlık Bakanlığınca bir süre önce uygulamaya konulan ve ülke genelinde 40 yerde faaliyete geçirilen palyatif bakım merkezlerinden biri de Ordu Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturuldu. Toplam 15 yataklı merkezde, 1 doktor ve 12 hemşire ile birer psikolog, sosyal hizmetler uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen ve manevi destek uzmanı görev yapıyor. 

Merkezin sorumlu doktoru Arda Ceylan, palyatif bakım merkezlerinin, özellikle son dönem kanser hastalarının, ayrıca evde bakım hastası olarak yaşamını sürdüren, durumu ağırlaştıktan sonra hastaneye yatırılması gerekenlerin bakımı için açıldığını söyledi.

Psikolog tarafından hasta ve yakınlarına çeşitli bilgilendirmeler yapıldığını anlatan Ceylan, "Hastalara, hastalığıyla nasıl başa çıkması, yakınlarına ise hastalarına son günlerinde nasıl davranması gerektiği anlatılıyor. Sosyal hizmet uzmanımız hem aile içi hem de maddi sorunların aşılmasına yardımcı oluyor. Diyetisyenimiz tarafından hasta ve yakınlarının yiyeceği yemekler ayarlanıyor. Fizyoterapist arkadaşımız da fiziksel rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastalarımıza yardımcı oluyor" diye konuştu. 

Merkezde kalan tüm hasta ve yakınlarıyla yakından ilgilenildiğini vurgulayan Ceylan, "Hastane ortamı bir nevi aile ortamına dönüştürülüyor. Her hastamız ayrı ayrı odalarda kalarak, bütün ihtiyaçları karşılanmış oluyor. Böylelikle hasta ve yakınlarının morali sürekli yüksek tutulmaya çalışılıyor" bilgisini verdi.

Moral günü düzenleniyor

Diyetisyen Gonca Usta ise moral gününde hasta ve yakınlarına ikram edilmek üzere özel bir mutfakta ikramlık yemeklerin hazırlandığına dikkati çekerek, "Evde hanımlar tarafından yapılan altın gününün bir benzeri, aslında bu merkezde yapılıyor. Haftada bir gün de olsa bütün hasta ve yakınları bir odada buluşarak bir nevi stres atıyor ve moral buluyor" dedi. 

Psikolog Esma Murtazaoğlu da merkezde yatan her hastayla görüşmeler yaptığını belirterek, "Hastaların yaşadığı depresyon ve ölüm korkusu gibi konularda onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Özellikle hasta yakınlarının morali bizim için önemli olduğundan onlarla da görüşmeler yapıyoruz" diye konuştu. 

Hasta yakınları hizmetten memnun  

Merkezde kalan hastaların yakınları ise kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getirdi.  Hasta yakınlarından Sinem Bozkurt, merkezde babasının yattığını söyleyerek, "Gösterilen ilgiden çok mutluyuz. Böyle bir bakım merkezinin olması ve hasta ile yakınlarının moralinin sürekli yüksek tutulması çok güzel. Merkezin olduğunu yeni öğrendik. Bilseydik önceden gelirdik. Bu merkezi düşünenlerden Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

Arif Emre Baytar da merkezde verilen hizmetten memnun olduğunu vurguladı. Kendileri için her şeyin düşünüldüğünü anlatan Baytar, "Moral günümüz bile var. Bu da bizi biraz olsun hastane ortamından uzaklaştırıp, ev ortamının sıcaklığını hissettiriyor. Bu da bize yetiyor" dedi

 

 

Ordu Olay

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu