ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
07-09-2017 / 23:13
Randıman Oyununa Gelmeyin
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)`nin fındık alımına başlaması ile birlikte piyasa hareketlenirken, üreticilerin randıman oyununa gelmemesi için Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman uyarılarda bulundu.


TMO’nun Ünye'de kendi depolarında fındık almaya başlaması üreticinin bir nebze olsun elini güçlendirdi diyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman "  Üreticinin randıman konusunda haksızlığa uğramaması için dikkat etmesi gerekiyor, Bilindiği gibi Giresun kalite fındık 10,5 liradan, tombul fındık ise 10 liradan alınıyor. Fakat piyasada oluşan algıya göre ben TMO'ya fındığı yatırdığımda elimize 9 lira para geçiyor. Toprak Mahsulleri Ofisinin 50 randıman fındığı 9,78 kuruş oluyor. Fakat fındık 50 randıman üzerinde olursa vatandaşımızın eline 10 lira geçiyor. Dolayısıyla piyasada 8,50 liraya fındık alındığını görüyoruz. Tabi ki bizlerde üreticilerimizin TMO'ya yönlendirilmesini istiyoruz. Bizler inanıyoruz ki 10 lira gibi bir fındığın TMO'nun almış olduğu fiyatı diğerlerinin de almasını bekliyoruz."dedi.

ÇİRKİNLEŞMEYE GEREK YOK

"Fındıkta randımanın nasıl yapıldığını açıklayan Başkan Osman Sarıkahraman "Bazı tüccarların randıman üzerinden çirkinleşerek randıman oyunu oynandığı hakkında bilgiler alıyoruz.  250 Gr. kabuklu fındık tartılarak kırılır. içindeki çürük, buruşuk ve atığı ayrı ayrı kenara konur. Sağlam Fındık yeniden tartılır. Eğer 125 Gr. gelirse bu 50 randımandır. Bunun üzerine konulan her 2,5 GR. 1 randıman yapar. 130 Gr. gelen fındığın randımanı 52 olur. Ancak piyasada 50 randımanın 125 Gr.’dan 130 Gr. çıkarıldığı konuşuluyor. Bu da çok çirkin bir harekettir. Üreticilerimiz bu duruma dikkat etsinler. Vatandaşlarımız 52 randıman gelen fındığı tüccara veriyor. Bazı tüccar ise bu fındığı üreticimizin evrakını alarak TMO’ya veriyor. Bu durumda üreticilerimiz mağdur oluyor. "dedi.

 

 

 

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu