ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Yerel Haberler
02-10-2017 / 23:10
Büyükşehir Ünyeli Şoförleri İsyan Noktasına Getirdi
Çevre il ve ilçelerde maksimum 10 bin TL`ye alınan S plaka için OBB Başkanı En ver Yılmaz`ın 40 bin TL + KDV`de ısrar etmesi Ünye Şoförler Odası Başkanını isyan ettirdi.

Ünye Şoförler Odası Başkanı Bekir Şimşek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan S Plaka ihalelerine Ünye olarak katılmama nedenlerini açıkladı.

Şimşek, “S Plaka eskiden İlçe Trafik Komisyonu tarafından veriliyordu. Verilen ilçe veya il hudutları içerisinde personel ve öğrenci servisliği yapan bir plakadır. Bunun yanı sıra bizim M Plaka, taksilerimizde T Plakamız var. Ünye’de olmayan S Plakadır. Bunu da 2005’de çıkan bir yasa ile Türkiye genelinde S Plaka verilmeye başlandı.” dedi.

-“İstişare yaparak esnafın istediği yönde hareket ettik”-

Ordu’nun Büyükşehir olana kadar ki döneminde esnaf ile beraber istişare ederek hareket ettiklerini belirten Başkan Bekir Şimşek; “Ahmet Arpacıoğlu’nun Belediye Başkanlığı’nda Ordu Valiliği’nden bize yazı gelerek Ünye Belediyesi’ne bin plakanın 10 bin liradan verilmesi kararı sunuldu. O zaman bu işle ilgili esnafı topladım, aynı bugünkü gibi hiç biri kabul etmedi. Yani 2005’den bu zamana kadar kabul görmeyen S Plakası’nın bizzat içerisindeyim. Şu güne kadar kabul görmemesinin sebebi bilhassa benim, ama esnafla istişare yaparak esnafın istediği yönde hareket ettik. Şu ana kadar bu şekilde geldi. Fakat Ordu Büyükşehir olunca işler değişti. O zaman ki Kaymakam Bey’e, Belediye Başkanı’na durumu izah ediyorduk, karşılıklı istişare ile şu ana kadar geldik. Büyükşehir olunca yetki tamamen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz’ın elinde oldu.” diye konuştu.

-“Türkiye genelinde ise hiçbir yerde böyle bir fiyat yok”-

Büyükşehir Belediyesi ile fiyat konusunda anlaşmaya varamadıkları için Ünye’nin bu zamana kadar ihaleye giremediğini belirten Şimşek; şu açıklamayı yaptı:

“Büyükşehir Belediyesi odaya bir yazı göndererek, “Ünye İlçemize kaç S Plaka gerekli, kaç lira olması lazım” diye. Bizde cevap olarak “10-12 bin lira, tahmini 200 plaka olursa iyi olur” diye yazdık. Ayrıca bu bilgi Fatsa Şoförler Odasından da, Ünye Ticaret Odası’ndan da istenmiş. Ünye Ticaret Odası da 12 bin ve 15 bin arasında yazmış. Fatsa Ticaret Odası 65 bin, Ordu Ticaret Odası 80 bin lira bir fiyat belirtmiş. Fatsa sonradan yanlış değerlendirme yaptığından dolayı ikinci bir değerlendirme yaparak 17 bin lira olarak açıkladı. Fakat Ordu’nun fiyatı yerinde kaldı. Ordu Büyükşehir Belediye’si bunu baz alarak 75 bin + artı KDV ile plakayı satışa sundu. 75 bin artı KDV 90 bin lirayı buluyor. Türkiye genelinde ise hiçbir yerde böyle bir fiyat yok. Şu anda Trabzon’da 7,5 bin liraya, Giresun’da 1 bin’e, Samsun ve Terme’de araç üzerinde ki plaka 8 bin lira, Çarşamba’da araç üzerindeki plaka 20 bin liraya veriliyor. “

-Ünye’den ihaleye neden katılım olmadı?-

Şimşek; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarımız S plakayı istiyor. Ancak neredeyse bir araba fiyatı olan S plaka, evine ekmek götürme derdinde olan şoför arkadaşlarımızı zorluyor. Arkadaşlarımız kendileri de bunu bize her toplantıda dile getirdi. 90 Bin TL plaka bedelini arkadaşlarımız araçlarını satsa ödeyemiyor. Biz bu süreçte bir takım sıkıntılar yaşadık. Zabıta zaman zaman bize ceza yazdı. Sonuç olarak Ünye, İkizce, Çaybaşı, Akkuş Çevresi Sivil Toplumun Sesi Platformu (ÜNİÇAP ) ile Ordu Büyükşehir Belediyesi ile bir toplantı yaptık. 30 maddelik sorunlarımızın 8-10 maddesini hallettik. Hatta Enver Başkan ‘Böyle çalışmaya devam edersek sorun ortadan kalkar’ dedi. Fiyatın bizim için yüksek olduğunu belirttiğimiz toplantıda Başkan Yılmaz son olarak 40 Bin TL+KDV teklifinde bulundu. Bu teklifin ardından bizimle beraber olan Fatsa ihaleye girerek S plakalarını aldılar. Fatsa’nın S plaka almasının bir nedeni ise S plaka olan araçlar bulunduğu bölgeden dışarı çıkamıyor. Okulların kapalı olduğu yaklaşık 3-4 aylık dönemde bizim arkadaşlarımız tatil bölgelerine kafileler götürerek bu süreci kapatıyordu. Fatsa ise OSB olduğu için servis işi yapıyordu. S plakaya geçtiğimiz zaman bizim araçlarımız şehir dışına taşıma yapamayacak. Bu nedenle şimdiye kadar yapılan ihalelere Ünye’den kimse girmedi.

-“Nasıl düşünürseniz öyle uygulayın”-

 

S plakalar Ordu ve Fatsa’da ihale edildi. Enver Yılmaz Başkan ile yaptığım son görüşmede bana ‘bu zamana kadar almadınız, ancak Fatsa teklif edilen fiyata ihaleye girdi ve aldı. Bu fiyattan daha aşağıya inemem. Ya böyle kabul edin ya da yapacak başka bir şey yok’ dedi. Taksiti uzatması konusunda da teklifte bulundum, ancak bir yıldır ihale yapılmamasını taksitlendirme süresine saydı. En son ihale sürecinden 1,5 ay geçti. 1 ay daha erteleme yapacağını söyledi. Enver Yılmaz, ‘Sonuç olarak 5 Ekim günü yapılacak ihaleye girerseniz alırsınız, girmezseniz Ünye’de çalıştığımız müteahhitler var. Bir sonraki ihalede müteahhitlere ihale edersem siz mağdur olursunuz’ diyerek S Plaka ihalesinde kapıları kapattı. Şimdi ben de vebal altında kalmamak için servis işi yapan şoför arkadaşlarıma nasıl düşünürseniz öyle uygulayın diyorum. Çünkü arada ben kaldım. Bu nedenle S plaka ihalesine katılıp katılmama durumu şoförlerin kendilerinin bileceği iş.”  

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu