Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Yaşam/Tatil
23-02-2011 / 19:11
Buz tutan göle dalış yapan Ünyeli... !!!
Sivas Alpin Doğa Spor Kulübü ve Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilciliği`nin organizesinde Zara ilçesindeki Tödürge Gölü`ne buz altı dalış etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe katılanlardan biri de Ünyeli hemşehrimiz İbrahim Torunoğlu idi. 38 yaşındaki Torunoğlu, beraberinde, Savaş Bakırtaş, Salim Ocak, Öztan Sönmez ile birlikte dalışı gerçekleştirdi.

 
25 metre derinliğe dalan İbrahim Torunoğlu ve berarindekilerin amacı dalış ve buz altı dalış sporunun yaygınlaştırılması ve buz tutan göllerdeki kazalara dikkat çekmekti.

  Soğuk havanın etkisiyle yüzeyi tamamen buz tutan göle gelen grup üyeleri, buz tabakasını kırarak dalgıçların suya girebileceği bir boşluk açtı. Dalgıç elbiselerini giyen grup üyeleri, 2'şerli gruplar halinde yüzeyi buzla kaplı göle tüplü daldı.

Alpin Doğa Spor Kulübü Asbaşkanı ve Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Hakan Uludağ, yaptığı açıklamada, Zara ilçesindeki Tödürge Gölü'nde düzenledikleri etkinliğe Sivas'ın yanı sıra İstanbul'dan da doğa tutkunlarının katıldığını söyledi. Bu tür etkinlikleri zaman zaman gerçekleştirdiklerini ifade eden Uludağ, kış mevsiminde Tödürge Gölü'nde geleneksel olarak düzenledikleri buz altı dalış etkinliğinin 6'ncısını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Dalış eğitmeni Uludağ, gerekli güvenlik önlemlerini alarak yaptıkları bu etkinliği hem sportif hem de turizm amaçlı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu etkinlikle hem Sivas'ı ve Tödürge Gölü'n38 yaşındaki ü tanıtmayı hem de Türkiye'de çok fazla yapılmayan buz altı dalış sporunu yaygınlaştırmayı amaçladıklarını anlatan Uludağ, bu etkinliklerde su altı kamerasıyla belgesel nitelikli çekimler de yaptıklarını kaydetti.

Buz altı dalış eğitimine yönelik çalışmaların arama-kurtarma faaliyetleri açısından da önemli olduğunu vurgulayan Uludağ, göl ve ırmaklarda buz kırılması sonucu meydana gelebilecek olumsuzluklara hazırlıklı olmak açısından bu etkinliğin önemli olduğunu sözlerine ekledi

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu