Memur-Sen`den Zeytin Dalı Harekatı`na Destek
3 İlçede Binalar Artık Tek Renk
Ordu`dan Mehmetçiğe Kavrulmuş Fındık
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Türkiye/Dünya Gündemi
28-11-2010 / 20:33
Alkollü araç kullananlara müjde gibi haber !!
Alkollü kaza yapana da kasko ödemesi yapılacak

Araç sigortalarında (kasko) temel bir kural olarak bilinen “alkollü kaza durumunda kasko şirketi ödeme yapmaz” kuralına çok önemli bir istisna geldi

İSTANBUL’DA meydana gelen bir kazadan sonra sigorta şirketinden uğradığı zararları kasko sözleşmesi kapsamında ödenmesini isteyen sürücü, ret yanıtı alması üzerine Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Davacı sürücü, kasko sigortalı olduğunu, kaza sonrasında hasar gördüğünü, ancak sigorta şirketinin hasar bedelini ödemediğini ileri sürerek, 41 bin 300 TL ‘nin sigorta şirketinden tahsiline karar verilmesini istedi. Bu talep, dava açan sürücünün kaza esnasında alkollü olduğu ve bu yüzden kasko sözleşmesine göre hasarın teminat kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, sürücü lehine karar verdi. Kararın gerekçesini ise şöyle açıkladı:

Alkollü olsa da...

“Kural olarak rizikonun teminat dışında kaldığına ilişkin savunmanın sigortacı tarafından kanıtlanması gerekmektedir. Trafik kaza tespit tutanağında, her iki araç sürücüsü de tespit edilememiş, daha sonra dava dışı Ş.K.S kasko sigortalı aracın sürücü olduğunu bildirmiş, araç sürücüsünün başka bir kişi olduğuna ilişkin tutanak, tanık beyanı gibi başka bir delilde sunulmamıştır. Kaza tespit tutanağında araç içindeki yolcuların hepsinin alkollü olduğu, bu nedenle sürücülerininde alkollü olduğunun düşünüldüğü belirtilmiştir. Öncelikle diğer araç sürücüsünün kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre alkol, rizikonun teminat kapsamı dışında kalması için bir neden oluşturulmamaktadır.”

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu