Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Türkiye/Dünya Gündemi
20-06-2011 / 22:48
Emeklilik için gün sayanlar prim ödeyecek
Gün ve sigortalılık süresi şartlarını tamamladığı halde, emekli aylığı için yaşın dolmasını bekleyenlere kötü haber geldi. Emeklilik için gün sayanlara prim şartı geldi

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için üç şartın gerçekleşmiş olması gerekiyor. Belirli gün sayısınca primini ödeyen, sigortalılık süresini dolduranlar emekli olabiliyor. İlk iki şartı tamamladığı halde yaş haddini tamamlayamayanlar beklemede kalıyor. Torba Kanun ile bu kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığı duyurulunca rahat bir nefes alan 100 binlerce kişi, hasta olduğunda kötü bir sürprizle karşılaşıyor.

 

Yeşil kartlılar kuruma aktarılıyor
Emeklilik yaşı bekleyenlere bu süre içinde sağlık primi yatırma şartı geliyor. Yatırmayanlar kamu hastanelerinde cebinden para vererek muayene olabiliyor. Bu mağduriyeti anlatan İsmail Duru, sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Bu düzenleme Torba Kanun’a koyulduğunda mutlu olduklarını belirten Duru “Arkasından düzenlemenin iptal edildiğini öğrendik.
Ben yıllarca zaten prim ödemişim, şimdi emeklilik yaşını beklerken sağlık primi ödememi istiyorlar. Bu hiç adaletli değil. Ben muayene olmak için yıllarca sağlık primi ödeyeceksem daha önceki ödediklerim ne oluyor?” sözleriyle tepki gösterdi.
Türkiye’de yaşayan herkesin Genel Sağlık Sigortası (GSS) altına alınmasıyla ilgili düzenlemeye geçiş süreci yaşandığını belirten bir yetkili “1 Ocak 2012’de GSS primi zorunlu olacak. Yeşil kartlılar kuruma aktarılacak. Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar GSS’ye kavuşturulacak. Asgari ücretin üçte birinden az geliri olanların primini devlet yatıracak. Fazla olanlar ise kendileri ödeyecek” dedi.
 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu