ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Teknoloji
31-10-2010 / 22:17
Cep Hattı alırken mutlaka kaşe bastırın
BTK, GSM hattı için başvuran vatandaşların kimlik fotokopilerinin usulsüz olarak farklı amaçlarla kullanılmasına el attı. Kimlik sadece belirlenen hatların açılması için kullanılabilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM hattı için başvuran vatandaşların kimlik fotokopilerinin usulsüz olarak farklı amaçlarla kullanılmasına el attı.


Vatandaşların haberleri olmadan kendi üzerlerine hat çıkarıldığı şikâyetlerinin artması üzerine BTK, GSM şirketlerine bir yazı göndererek abonelik sözleşmeleri veya diğer işlemler yapılırken alınan kimlik fotokopilerinin başka bir amaçla ya da başka bir yerde kullanılmasını engellemek amacıyla “kaşe”lenmesi kararını verdi. Bu karara göre GSM şirketleri bayilere kaşe dağıttı. Üzerinde “... no’lu hatta dayanak belge olup, tek başına ya da başka bir işlem için kullanılamaz” ibaresi bulunan kaşelerin bulunduğu kimlik fotokopileri başka bir amaç için kullanılamayacak. Kaşede kimlik fotokopisinin hangi numaralı hat için kullanıldığı da yer alacağı için farklı bir hattın açılması için de kullanılamayacak. BTK, bu uygulamayla vatandaşların hat açtırmak için verdikleri kimlik fotokopilerinin kötü niyetli bayiler tarafından başka hatlar açmak için kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Uygulama yarından itibaren başlıyor.


Kimlik fotokopilerinin kullanılarak birden fazla hat açılması en son Ali Avşar adlı bir kişi mağdur olmuştu. Avşar, Sarıyer’de yeni bir cep telefonu hattı almak için gittiği bayide adına kayıtlı 46 hat bulunduğunu öğrenmişti.

 


 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu