ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Teknoloji
26-08-2010 / 01:32
Güneş odundan tasarruf sağlıyor
Ordu Çevre Orman İl Müdürlüğü, orman köylerine güneş enerjisi ile su ısıtma kredisi vermeye devam ediyor

 

İl Çevre ve Orman Müdürü Selahittin Aydın, Kumru ilçesinde 2010 yılında Orköy Şubesi’nce uygulanan güneş enerjisi kredilerini yerinde inceledi.
 
Selahattin Aydın, Kumru ilçesinde 5 orman köyüne güneş enerjili ısıtma sistemi verdiklerini belirterek, "Orman köylüsü bu sistemden memnun kaldı. Köy muhtarları köylerinde güneş enerjisi kurulduktan sonra odun tüketiminin azaldığını, kimsenin su ısıtmak için ağaç kesmediğini ve çok memnun olduklarını söylediler" dedi.
 
Aydın, güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşması ile orman tahribatının en aza indirildiğini ve binlerce ağacın kesilmekten kurtarıldığını da belirterek, bu çalışmanın ekolojik dengeyi koruma amaçlı olduğuna dikkat çekti. Orman köylüsünün sadece çamaşır, bulaşık, banyo suyu ısıtmak için aile başına yıllık en az 15 ster odun tükettiğini belirten Aydın, "Uygulanan her bir sistem ile 15 ster odunu kesilmekten kurtardık. 508 aileye kurulan sistem ile 7 bin 620 ster odunu kesilmekten kurtarmış olduk. Bir ster odunun 500 kg. olduğunu düşünürseniz yaklaşık 4 bin tonluk ağaç kesilmekten kurtarıldı" diye konuştu.
 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu