ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Teknoloji
15-03-2010 / 20:36
Karadenizli Mucidin Köy Kaloriferi.!!!
Karadenizli Mucit Celal Köroğlu, İlk Kez Yassı Boru Kullanılarak `Köy Kaloriferi` Adı Verdiği Kazanları Faaliyete Soktu. Peteklere Bağlanıp Evin Her Tarafını Isıtan Sistem Sayesinde 100 Kilo Yakıttan Yüzde 94 Oranında Tasarruf Sağlanıyor.

 

Karadenizli mucit Celal Köroğlu, ilk kez yassı boru kullanılarak 'köy kaloriferi' adı verdiği kazanları faaliyete soktu. Peteklere bağlanıp evin her tarafını ısıtan sistem sayesinde 100 kilo yakıttan yüzde 94 oranında tasarruf sağlanıyor.

Ahşap ev ustası bir dedenin torunu, marangoz bir babanın oğlu olan Celal Köroğlu, daha önce emzik yaparken kazan üretimine geçti. Bu alanda 25 yıldır çalışan Köroğlu'nun geliştirdiği köy kaloriferi adı verilen sobalarda bir kaç işlem bir arada yapılabiliyor.

Köroğlu tarafından her bir parçası tasarlanan bu sobalar, hem kalorifer peteklerine bağlanarak evin tamamı ısıtılabiliyor, hem evin mutfak, banyo gibi kısımlarında sıcak su ihtiyacı karşılanıyor. Bu sobalar kendi kedine soğutma da yaparken, fırın olarak yemek pişirmek için ve ızgara yapımında da kullanılabiliyor. Köroğlu, bu kazanlarda verimi, yassı boru kullanarak sağladığını aktarıyor. Köroğlu'nun bu sitsem için yaptığı patent başvurusu için de işlemler son aşamaya geldi.

Köroğlu, tasarladığı kazanlarda mazot, odun, kömür ve fındık kabuğu gibi yakıtları verimli bir şekilde yakmanın mümkün olduğunu belirterek, "Tüm kazanlarda 100 kilo yakıttan 30-40 kilosu ziyan olurken, ben bu zaiyatı sadece 6 kiloya kadar düşürdüm. Yaptığım bir ölçümde 60 derecede yanan bir kazanın bacasındaki ısı 390 derece olarak ölçülürken, kazanda 60 derece sıcaklıkta baca ısısı 80 derece olarak ölçüldü. Aradaki farka bakarak hangi kazanın daha verimli olduğunu görebiliriz." dedi.

Köroğlu, kazanlarında odun gibi yakacakları atmanın ve bunların küllerini toplamanın da kolay olduğunu dile getiren Köroğlu, "Ben başka kazanları kötülemek, kendi kazanımı övmek için de bunları anlatmadım. Ama çok büyük bir zayiat var, buna dikkat çekmek istiyorum. Ben bu tasarrufu yassı boru kullanarak sağladım. Bunun için de gereken başvuruları yaptım. Bu kazanlar çevreyi kirletmez, boş yere yakıt tüketmez. Kazana da su doldurmaya gerek yoktur, otomatik olarak ihtiyacı olan suyu kendisi çeker. Ayrıca, aşırı ısınmayı önleyici otomatik soğutma sistemi de var." diye konuştu.

Türkiye genelinde kendi tasarımı olan sobaların kullanılması halinde bir yılda 20 milyon ton yakıt tasarrufu sağlanacağını aktaran Köroğlu, bunun da değerinin dünyada en çok fındık üretiminin yapıldığı Ordu'da 50 yılda toplanan fındığa eşit olduğunu söyledi. Köroğlu, para peşinde olmadığını, üretim sözü verilirse projelerini imalatçılara verebileceğini sözlerine ekled

Yorumlar Toplam 1 Yorum Yapılmış
  • Özkan ÇALOĞLU / 17-03-2010 23:46 SELAM lar
    Bu ürünü daha fazla tanıma şansımız var mı? Varsa nasıl ?
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu