Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Teknoloji
10-01-2011 / 14:54
Dizüstü bilgisayarınıza bunları yapmayın
Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan elektronik cihazlarını acaba doğru kullanabiliyor muyuz?

Günümüzde yaygın hale gelen bu cihazlardan Laptop ve Notebook'u kullanırken yapmamamız geren 7 kural:

1- Dizüstü bilgisayarınızı sakın yatağınıza taşımayın. Yatakta kullanılırken üzerine koyduğunuz yaştık yorgan gibi yumuşak nesneler cihazınızın hava almasına engel olduğu için aşırı ısınmasına hatta cihazın yanmasına neden olabilir.

2- Cihazınızı sürekli prizde tutarak kullanmayın: Yeni aldığınız bilgisayarınızın bir iki defa tam olarak boşalmasına fırsat verin ve sonrada tam olarak şarj olmasını sağlayın. Bilgisayarınızı performansından tam olarak yararlanmak durumunda olmadığınız zamanlarda sadece batarya ile kullanın. Bilgisayar kapalıyken ise fişini mutlaka çekin. Böylece pilin ömrünü kısaltmamış olursunuz.

3- Yazın havaların çok sıcak olduğu günler de cihaz daha çok hava alsın diye sakın içini açmayın. İçi açıkken çalışan cihazın soğutma mekanizması sağlıksız çalışır ve bu cihaza daha çok zarar verir.

4- Cihazınızı arabada unutmayın: Yaz aylarında güneş alan bir arabanın içerisi 60 derece sıcaklığa ulaşabilir. Bu plastik yüzeylere sahip Laptoplarda 70 dereceye kadar hissedilmesi cihaz için büyük bir risk taşır. Cihazın yüzeyinin rengi solabilir, ekran ve elektronik parçalar zarar görerek cihaz kullanılmaz hale bile gelebilir.

5- Kış ayları elektronik cihazların dostu değildir. Soğukta kalmış laptoplarınızı sıcak ortamlara girildiğinde hemen çalıştırmayın. Çünkü soğuk havadan birden sıcağa girilmesi ile cihazda yoğunlaşma yaşanır, bu da cihaza zarar verir.

6- Laptopunuzu sakın dövmeyin! Bilindiği gibi elektronik cihazların istenildiği gibi çalışmadığı zaman onu hırpalar biraz tokatlarız. Bu laptoplarda ters tepebilir, çünkü aşırı sarsıntı cihazın sabit diskine zarar verebilir.

7- Günlük hayatımıza giren Laptop'umuzu kahvaltı sofralarında da eksik etmiyoruz. Hem çayımızı yudumlarken hemde sanal alemde sörf yaparken çok dikkatli olmak gerek. Cihaza yanlışlıkla dökülen sıvı cihazımıza zarar verebilri. Dökülen sıvıyı da sakın saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Bu davranış hem korozyonun başlamasını hızlandırır hem de klavye tuşlarını eritirsiniz.
 

populergazete.com

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu