Memur-Sen`den Zeytin Dalı Harekatı`na Destek
3 İlçede Binalar Artık Tek Renk
Ordu`dan Mehmetçiğe Kavrulmuş Fındık
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Spor
05-08-2014 / 09:38
Pehlivanlar Karaarmut`ta Çayıra Çıktı
Ünye Belediyesinin Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği yağlı pehlivan güreşleri Tekkiraz Karaarmut Mahallesinde gerçekleşti. İki tecrübeli başpehlivanın final müsabakasında Ünyeli Recep Kara, Şükrü Kazan`ı yenerek Tekkiraz Karaarmut Yağlı Pehlivan Güreşlerinde başpehlivanlığı elde etti.

 Türkiye’nin değişik yerlerinden güreşlere katılan yaklaşık 300 güreşçi minikler1, minikler 2, teşvik 1 boy, teşvik 2 boy, Tozkoparan, ayak boyu, deste küçük boy, deste küçük orta büyük boy, başaltı ve baş yağlı pehlivan güreşleri kategorilerinde mücadele ettiler. 

Ünyelilerden büyük yoğun ilgi gören güreşleri  Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt, Ak Parti Ünye ilçe Başkanı Âdem Çalık, Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Necdet Yılmaz, Ünye Kent Konseyi Başkanı İbrahim Cerrahoğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işadamları, Ünye ve civar ilçelerden gelen güreş severler izledi. 

Müsabakalarda küçükler 1 kategorisinde; 1. Taner Garip, 2. Furkan Fidan, 3.Caner Garip, 4. Emirhan Bitim oldu. Küçükler 2 kategorisinde ise; 1. Özgür Cihan Polat, 2. Abdulkadir Türkoğlu, 3. Erdem Akkan, 4. Emre Pasat oldu. 

Teşvik 1 kategorisinde; 1. İbrahim Şamil Özak, 2. Emirhan Saygı, 3. Muzaffer Özdemir, 3. Emircan Diniz oldu. Teşvik2 kategorisinde ise; 1. Yakup Güle, 2. Ahmet Alver, 3. yunus Emre Bitim, 3. Gökhan Özcan oldu. 

Ayak Boyu kategorisinde; 1 Sefa Öztürk, 2. Mert Çıkmaz, 3. Doğukan Gazanfer, 3. Kerem Berk Yıldırım oldu. Deste Küçük boy kategorisinde 1. Tolunay Erkoç, 2. Taner Tahı, 3. Fevzi Konu, 3. Tuncay Karabacak oldu. Deste Küçük ;Orta Büyük boy kategorisinde ise; 1. İbrahim Çamyar, 2. Hamza Kale, 3. Metin Öztürk, 3. Adem Kale oldu.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Güreşler hem bedenen yapılan hem fikren yapılan hem kuvveti gerektiren, bunun içinde küçük yaşlardan beri emek verilip meydanlarda bununla ilgili yüreğin ortaya koyulduğu bir spor dalı, ata sporu. Geçmişe baktığımız zaman özellikle Orta Asya’da Hanların Hakanların güreş meydanlarında er meydanında, bu alanda olduğu gibi güreştiklerini görürüz. Dinimiz İslam’da Peygamberimizin bizzat sahabelerden bir tanesini Müslüman yapmak üzere onunla güreş tuttuğu ifade edilir. Yendiğinden dolayı o kişinin Müslümanlığı kabul ettiği ifade edilir ve bizim inancımızda güreşin atası olarak Hz. Hamza bilinir. Çünkü er meydanının gerçek sahibi odur diye nitelenir. Osmanlı dönemine baktığımızda gerçekten padişahlarımız her gittiği yere, fethettiği yere bu ata sporunu götürmek suretiyle orada ki insanlara sevdirmeyi becermişlerdir. Onun için Amerika’da bugün Türk gibi güçlü ifadesi kullanılmaktadır.”

Festivalleri Ünye’nin her yerine yaymak için szö verdiklerini ifade eden Başkan Çamyar,

“Tekkiraz Mahallesi Karaarmut mevkiinde biz seçim döneminde dedik ki, festivalleri Ünye’mizin her bölgesine yaygınlaştıracağız dedik. Onun için bu bölge gerekli düzenlemeler yapılmak suretiyle hem yol anlamında ki düzenleme hem lavabo ihtiyacının giderilmesi hem de tribün ihtiyacının giderilmesi suretiyle bu sene bukadarını yapabildik. Emin olun bir daha ki seneye çok daha güzelini yapacağız, Tekkirazlılar bunu hak ediyor, Ünyeliler bunu hak ediyor. Bugün bu alanda yiğitleri seyrettik. Ünye’nin yiğit evlatları, Türk sporuna değer vermenin keyfini hep beraber süreceğiz, meydan sizindir. Umarım keyif alıyorsunuzdur, umarız kazana hep Türk sporu ve kazanan hep siz değerli Ünyeliler olur diyorum. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Güreş Ağası Hasan Görgülü

Tekkiraz Karaarmut Yağlı pehlivan güreşlerinde 2010, 2011, 2012 yıllarında güreş ağası olan İşadamı Hasan Görgülü, bu yılda en yüksek teklifi vererek güreş ağası seçildi. Güreş ağalığı için 4 ağa adayı arasında kıyasıya yarış yaşanırken İşadamı Hasan Görgülü 36 bin TL ile en yüksek teklifi vererek bu yılda Tekkiraz Karaarmut Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ağası oldu.

Başpehlivan Recep Kara

Tekkiraz Karaarmut Tepesinde her yıl gerçekleşen ve geleneksel hale gelen Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Başpehlivanlık güreşleri adeta nefes kesti. Binlerce güreş severin merakla beklediği başpehlivanlık güreşlerinde 'erken final' denebilecek bir eşleşme gerçekleşti ve Recep Kara'yla Şaban Yılmaz kurada birbirlerine düştü. Büyük mücadeleye sahne olan müsabakada rakibinin sırtını yere getiren Kara yarı finale çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyespor adına güreşen Recep Kara yarı finalde, bu yıl Kırkpınar'da başaltında ikinci olarak başa çıkan Ankara PTT Sporlu Mecit Yıldırım'ı mağlup etti. Diğer yarı final maçında Recep Kara'nın takım arkadaşı Samsunlu Şükrü Kazan, hemşerisi Salih Erinç'in sırtını yere getirdi.

İki tecrübeli başpehlivanın final müsabakasında Recep Kara, Şükrü Kazan'ı yenerek başpehlivanlığı elde etti. Mecit Yıldırım ve Salih Erinç ise üçüncülüğü paylaştı.

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu