ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
28-12-2011 / 21:36
Kalbe Aynı Anda 3 Ameliyat
Ordu`da 4 yıl önce aort damarında başlayan genişlemenin ölümcül noktaya gelme ihtimali üzerine bir hastaya, aynı anda 3 ameliyat birden yapıldı.

 

Ünye’de yaşayan Mehmet Uysal'ın 4 yıl önce Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tahir Ulusoy tarafından yapılan tetkiklerinde aort damarında genişleme olduğu belirlendi. Yakın zamanda kalbinden yaşadığı şikayetlerin artması üzerine Medical Park Ordu Hastanesi'nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tahir Ulusoy tarafından yeniden muayene edilen Mehmet Uysal'ın aort damarındaki genişlemenin ilerlediği, biraz daha geç kalınması halinde yırtılma ihtimalinin yüksek olduğu belirlendi. Koldan yapılan koroner anjiyografi sonucu kalbi besleyen damarlarında tıkanıklık olduğu tespit edilen hasta Prof. Dr. Erkan Kuralay tarafından ameliyata alındı. Ancak ameliyatın en ilginç yanı ise, kalbinden rahatsız olan kişiye aynı anda 3 ameliyatın bir arada yapılması olması oldu.
Ameliyatı gerçekleştiren Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Kuralay ise söz konusu hastaya 3 ameliyatı birden yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Kuralay, yaptıkları incelemede hastanın koroner damarlarının bir tanesinde tıkanıklık, aort damarında genişleme ve aort kapağında da kaçırma olduğunu belirlediklerini ifade ederek, "Hastanın aort çapı 54 mm' ye gelmişti. Bu yüzden ameliyatta öncelikle aortun baloncuk yapan kısmını çıkartıp oraya 30 mm'lik bir damar taktık. Böylece 54 mm olan aort çapını 28-30 mm ye kadar düşürerek, damarın yırtılma ihtimalini ortadan kaldırmış olduk. Aynı zamanda normal bir insanda kalp kapağı 3 kapakçıklı iken bu hastamızda 2 kapakçıklı idi. Hastanın aort kapağını tamir ettikten sonra hastanın kalp kapakçığındaki kaçağı da ortadan kaldırmış olduk. Ayrıca hastanın tek damarında da bypass yaptık. Üç işlemi birlikte yaptığımız bu operasyondan sonra hastamızın genel durumu oldukça iyi seyretti. Hasta kendisini çok çabuk toparladığı için kısa bir zamanda taburcu ettik'' dedi.

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu