ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
14-11-2013 / 22:58
Diyabeti Tanıyın Riski Azaltın
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve ODÜ Tıp Fakültesi Dekanlığının katkılarıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

 Etkinlikler kapsamında 13 Kasım Çarşamba Günü Ordu’dan yayın yapan TV52’de, Yrd. Doç. Dr. Özlem ÖZDEMİR, Yrd. Doç. Dr. Zeki Yüksel GÜNAYDIN,  Diyabet Eğitimi Hemşiresi Necla AKYOL ve Diyetisyen H. Habibe TUĞCU’nun katılımıyla “Son Söz Sağlık” isimli TV programı yayınlandı.

Dünya Diyabet Günü etkinlikleri 14 Kasım Perşembe günü düzenlenen  “Uzun Yolculuklar Bir Küçük Adımla Başlar, Yalnız Değilsiniz” temalı yürüyüşle devam etti. Yürüyüş programına Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Serkan YALKIN, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun AVCI, Mali Hizmetler Başkanı Erol ÖZTÜRK, Ordu Tabipler Odası Başkanı Dr. Mithat YAĞLI, Genel Sekreterlik uzman ve çalışanları, Ordu Devlet Hastanesi ile SB-ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri, sağlık çalışanları ve diyabet hastaları katıldı.

Ordu Atatürk Kapalı Spor Salonu önünden başlayan yürüyüş öncesi katılımcılar kurulan stantlarda ücretsiz kan şekeri ölçümü yaptırdılar. Şeker ölçümünün ardından katılımcılar Diyabet hastalığıyla ilgili kamuoyunda farkındalığı arttırmak amacıyla Sırrı Paşa Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi.

İki hastaneye diyabet tedavi merkezi

Yürüyüş programının sonunda basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun AVCI; “Dünya Diyabet Gününde Ordu ilinde bir farkındalık oluşturmak amacıyla bu organizasyonu düzenledik. Diyabet her insanın başına gelebilecek bir hastalık. Gerek diyabet hastalarının gerekse bu riski taşıyan insanların diyabet hastalığını tam anlamıyla öğrenip onunla yaşamayı öğrenmesi için bu anlamlı günü yaşatıyoruz. Diyabet hastalığı Ordu ilimizde oldukça fazla görülmekte. Sayın Genel Sekreterimiz Dr. Hasan ÖZTÜRK’ün öncülüğünde iki tane hastanemize diyabet merkezi açılacak. Hastalarımızın daha bilinçli olması, hastalığını daha iyi öğrenerek tedaviye giden yolda daha başarılı olması için hep birlikte buna emek vereceğiz. Bu anlamda Sayın ÖZTÜRK’e bir Ordulu olarak teşekkür etmek istiyorum. Burada bizi yalnız bırakmayan sağlık çalışanlarımıza ve tüm halkımıza da bu farkındalığı beraber oluşturduğumuz için teşekkür ediyorum. İnsanlarımız diyabet hastalığını tam anlamıyla tanımıyor. Nasıl oluştuğunu, nasıl yaşamamız gerektiğini, tedavileri nasıl uygulayabileceğimizi ve sürekli doktor kontörlümüzü becerebilirsek geçekten o hastalıktan en minimum seviyede zarar görerek atlatabiliriz” şeklinde konuştu.

Diyabet toplumsal bir sorun

Tabipler Odası Başkanı Dr. Mithat YAĞLI da konuşmasında Diyabetin bir dünya sorunu olduğu gibi ülkemizde de toplumsal bir sorun olarak göze çarptığını ifade etti. YAĞLI konuşmasına şöyle devam etti: “Diyabet hastalığını hiç kimse kabullenmek istemez. Çünkü vücutta etki etmediği hiçbir sistem yok. Dolayısıyla tedavisine düzenli uyan, hekimine güvenen, kontrollerini yaptıran tüm vatandaşlarımız ömür boyu rahat edebilirler. Ancak uymayanlar da ciddi sağlık problemi yaşamakta. Diyabetli hastalarımıza buradan seslenmek istiyorum; lütfen hastalığınızı kabullenin, hekiminize güvenin, tedavilerinize uyun. Bu toplumsal sorunu hep birlikte aşalım. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.”

Türkiye’de 7 milyon kayıtlı, 3 milyon kayıtsız diyabet hastası var

SB-ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetici ve Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Özgür ENGİNYURT da açıklamasında; “Biz ordu ili ve ilçelerdeki hastanelerimizde diyabeti önleme amacıyla, diyetisyenlerimiz ve diyabet hemşirelerimiz aracılığıyla vatandaşların diyetlerini düzenlemeye çalışıyoruz. Hastanelerimizdeki bu kliniklerimize tüm diyabet hastalarımızı bekliyoruz. Bizlerden desteğini esirgemeyen Ordu İl Emniyet Teşkilatı çalışanlarına da teşekkür ediyorum” dedi.

ENGİNYURT ayrıca Türkiye’de 7 milyon civarında kayıtlı diyabet hastasının olduğunu, 3 milyon civarında da kayıtsız hasta olabileceğini, kayıtsız hastaların tespit edilerek doğru yönlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

En önemli sorun bilgisizlik

Diyabetle ilgili en önemli sorunun bilgisizlik, bilinçsizlik ve imkânların yeteri kadar kullanılamaması olduğunu kaydeden Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Celalettin AKYOL da yaptığı konuşmada; “Bu tür sıkıntılarımızı aşmak için bir araya geldik. Bu eylemimize katkıda bulunan hemşirelerimize ve tüm herkese teşekkür ediyorum. Hastanemizde tedavi amaçlı merkezler kurulacak, planlaması yapıldı. Benim tek temennim hepimizin bu konuda bilgilenip bilinçlenip diyabetle mücadele etmeye kararlı olmamız, azimli olmamızdır” dedi.

Yürüyüşün ardından Atatürk Kapalı Spor Salonu önündeki stantlarda vatandaşlara yönelik ücretsiz şeker ölçümü devam etti. Programın sonunda Ordu Devlet Hastanesi yöneticileri ve çalışanları diyabet hastalarıyla birlikte otobüsle şehir turu yaptıktan sonra Boztepe’ye çıkarak güzel havanın tadını çıkardılar.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile ilgili etkinlikler 15 Kasım Cuma Saat 16:00’da Altaş Koleji’ndeki “Diyabeti Tanıyalım” konulu eğitimin ardından sona erecek.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu