ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
12-02-2012 / 23:05
Ordu`daki Sağlık Hizmetlerini Anlattılar
Sağlıklı Yaşam Anadolu`da Programı`nda Ordu`daki sağlık hizmetleri konuşuldu.

 

Sağlık Bakanlığı ile Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) işbirliği ile hazırlanan ve TRT Anadolu’da yayınlanan “Sağlıklı Yaşam Anadolu’da” Programı, hafta içi her gün farklı bir ilin sağlığını ele alıyor. Programın bu hafta ki bölümünde ise Ordu’daki sağlık hizmetleri konuşuldu.
 
Hande Aydemir’in sunduğu ve 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’n de yapılan programa Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Dündar, Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Aytaç Bacınoğlu ve Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak katıldı.
 
“Ordu, Dumansız Hava Sahası İle Uyumlu”
Programa katılan Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Dündar, Ordulu vatandaşların dumansız hava sahası uygulamasına uyumlu hale geldiğini belirtti. Dündar; “Ordu’da dumansız hava sahası konusunda ciddi çalışmalarımız var. Bu konuda 400’e yakın denetim ekibimiz mevcut. Denetim ekibimiz bu güne kadar 6 bin 392 denetim yaptı ve bazı işyerlerinde cezai işlemler uygulandı. Fakat Ordu’da ki vatandaşlarımızın bu uygulama ile uyumu çok güzel” dedi.
 
“Ağız Sağlığı için, Sigara İçmeyin”
Sigaranın Ağız ve diş sağlığına etkisi ile ilgili konuşan Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Aytaç Bacınoğlu, ağız sağlığı için kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğini belirtti.
Bacınoğlu; “Sigara bu konuda hem diş eti problemlerine hem de diğer problemlere yol açıyor. Ağzı görmek istemediğimiz durumlarla karşılaşmamıza neden oluyor. O yüzden biz sigara konusunda her türlü çalışma ve mücadelenin içerisindeyiz ve bu çalışmalarımızı sağlık müdürlüğü ile beraber yürütüyoruz” dedi.
 
“Başhekimlik Arık Çok Zor”
Sağlıklı Yaşam Anadolu’da adlı programa konuk olan Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak, kendisine yöneltilen sorulara içtenlikle cevap verdi. Program sunucusu Hande Aydemir’in başhekim olmak zor mu? Şeklinde ki sorusuna, sağlıkta dönüşüm süreci ile birlikte başhekim olmanın oldukça zorlaştığını kaydeden Büyükkarabacak, “Son 9 yılda uygulanan sağlıkta dönüşüm uygulaması ile başhekimlik iyice zorlaştı. Bizler sağlıkta dönüşüm projesinin ikinci basamağını oluşturuyoruz. Bu nedenle ciddi anlamda özverili olmamız gerekiyor. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Sağlıkta dönüşümün belli bir aşamaya gelmesinde ciddi katkıları oldu. Tabi önceden hekim olarak başhekimdik. Sağlıkta dönüşüm ile birlikte başhekimiz, hekimiz, işletmeciyiz, avukatız, mimarız yani her şeyden az çok bir şeyler anlamak zorunda kaldık. Açıkçası asla şikâyetçi değilim. Şu anda gerçekten başhekimlerimizin iş yükü ağır. Bir işletme gibi hastane işletiyoruz. Her ne kadar zor olsa da keyif alıyoruz” dedi.
 
“Organ Bağışı Önemli”
Organ bağışı konusunda düşüncelerini de ifade eden Başhekim Opr. Dr. Büyükkarabacak, “Ben tüm organlarımı bağışladım. Vatandaşlarımızın da ilgisini arttırmak için dönem dönem kampanyalar düzenliyoruz. Türkiye’mizin bir gerçeği var. Hastanemize gelen hastamızın yanın da her zaman bir de refakatçisi geliyor. Dolayısıyla çok fazla kişiye ulaşmış oluyoruz. Bu kampanyalarla biz bir şekilde organ bağışına yönlendirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmasını rica ediyorum. Bağışlamaktan korkuyoruz ama o organlara bir gün bizimde ihtiyacımızın olacağını mutlaka düşünmemiz lazım.”
 
“Evlerde Sağlık Hizmeti Veriliyor”
Sağlık hizmetinin hastane ile sınırlı olmadığının altını çizen Başhekim Büyükkarabacak, “Bizim 1 sağlık hizmet aracımız var. Hemşire ve hekim arkadaşlarımız hazır durumda ve gerekli görüldüğünde diş hekimi arkadaşlarımız bu gruba dâhil oluyor. Ağırlıklı olarak yatalak hastalarımızda yatak yaraları ve beslenme sorunları çok ciddi problem. Bu hastalarımızı biz evde bakım hizmetimizle gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Yani hastanenin devreye girmesi gereken hususlarda biz devreye giriyoruz.”
 
“Acil Konusunda Duyarlılık Bekliyoruz”
Hastanelerin acil servisinde yaşanan yoğunluğa da değinen Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak, “Acillerimizde ki en büyük sıkıntı, zaman zaman sayın bakanımızın da dile getirdiği yeşil kartlı hastalarımızın oluşturduğu yoğunluk. Yani normal poliklinik hizmeti alabilecek hastalarımızın acillere gelmesi. Bu durum da asıl acil hasta için göstereceğimiz efor bölünmüş oluyor. Dolayısıyla acillerimiz de sıkıntı yaşanıyor. Gerekli tedbirleri elimizden geldiğince almamıza rağmen, bu konu da duyarlılığın vatandaşlarımızda oluşmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.
 

Yorumlar Toplam 1 Yorum Yapılmış
  • uygurlu TÜRK / 18-02-2012 18:04 ORDU ARAŞTIRMA HASTANESİ
    13 şubat günü bir yakınım genel cerrahi bölümünde görevli Dr. Selim Akçay` gitti. Gerekli tetkikler yapıllıp tekrar doktora başvurduğunda bir daya yemediği kalmış. BU hakaretvaki davranışlar içinde olan doktora gereken uyarı ve ceza verilmediği müddetçe sağlık hizmetlerini iyi olduğu söylenemez.
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu