ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
10-03-2014 / 21:32
Sağlık Çalışanlarına Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi
Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yenidoğan Canlandırma Programı ( NRP) eğitimi düzenlendi.

Tesk Otel'de düzenlenen programa, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat KÜÇÜKOĞLU,  Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin GÜNDOĞDU, Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun AVCI, Ordu’daki çeşitli hastanelerde görev yapan doktorlar ve diğer sağlık personeli katıldı.

İl dışından gelen 5 eğitimci ve Ordu ili Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı SB-Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nden 3 hekimin kurs eğitmeni olarak katıldığı Yenidoğan Canlandırma Programı ( Neonatal Resüsitasyon Programı ) üç gün sürecek. 12 Mart 2014 Çarşamba günü tamamlanacak olan eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara sertifikaları verilecek.

Programda açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü KÜÇÜKOĞLU; "Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ilimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin ortaklaşa düzenlediği Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Ölümleri en aza indirmek ve bebeklerimizin hayata güzel bir şekilde başlamalarını sağlamak amacıyla bu eğitimi ilimizde düzenlemekteyiz. Eğitime katılan tüm personelimize başarılar dilerim" dedi.

Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan ÖZTÜRK düzenlenen eğitimle ilgili yaptığı açıklamada; "Toplumdaki ekonomik ve sosyal durumun iyileşmesi, sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ile bebek ve çocuk ölümlerinde önemli azalmalar gözlenmektedir. Neonatal ve perinatal ölümler ise sosyal ve ekonomik gelişmelere daha az duyarlıdır. Bu ölümler erken tanı ve tedavi, gebelik ve doğum sırasında verilen bakımın iyileştirilmesi gibi sağlık ile doğrudan ilişkili önlemlerden daha fazla etkilenir. Tüm dünyada yılda 4 milyon Yenidoğan ölmekte ve bunların yüzde 23'ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin uterus dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise, doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin Yenidoğan Resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Doğum odasındaki herkesi hedefleyen bu programın, ülkemizde doğumda gelişebilecek  Yenidoğan Mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tuttuğu gerçektir. Neonatal döneme yönelik yürütülen NRP ve diğer çalışmalar sonucunda Bebek Ölüm Hızı binde 10'a, Neonatal Ölüm Hızı ise binde 8'e düşmüştür" dedi.

Dünyada her yıl 4 milyon bebeğin ilk bir ay içinde öldüğünü kaydeden ÖZTÜRK; “Bu ölümlerin yüzde 98'i gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir. Yenidoğan ölümlerinin 3 milyonu yaşamın ilk haftası içinde gerçekleşmektedir. Yıllık doğum 130 milyon, yıllık Yenidoğan ölümü 4 milyon. Ülkemizde Yenidoğan ölümleri 22 bin bebeği 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz. Bunların yaklaşık 17 bini 1 ayda, bu bebeklerin yaklaşık 15 bini ilk hafta içinde, 7 bin kadarı da 1 günde yaşama veda ediyor. Yenidoğan canlandırma programı, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflemektedir" şeklinde konuştu.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu