ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
09-02-2015 / 21:40
ÜTSO`dan kanser teşhisi için büyük hamle
Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Ünye`ye de böyle bir ünite kazandırmak amacıyla Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) ile iletişime geçti. Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü, ÜTSO`nun kira giderini karşılayarak, engelli vatandaşların da rahatlıkla ulaşabileceği bir noktada bina ihtiyacını temin etmesi durumunda Ünye`ye Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi kazandırabileceklerini ifade etti.

“İnancımızın gereği olan bir insan hayatı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmaktır” düşüncesiyle ÜTSO olarak harekete geçtiklerini söyleyen ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, Liseler Mahallesi, Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi mevkiinde yaklaşık 110 metrekarelik alan temin ederek, projeyi hazırlattı. Ünye’ye bu merkezi kazandırmak için Bakanlığa sunulan projenin onaydan geçmesi bekleniyor. 

Sağlık Bakanlığına bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) birinin de Ünye’ye kazandırılmaya çalışılıyor.  

Gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün kendileriyle irtibata geçtiğini belirten ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, ÜTSO olarak kira giderini karşıladıkları ve engelli vatandaşların da rahatlıkla ulaşabileceği bir noktada bina ihtiyacını temin ettikten sonra Ünye’ye sağlık merkezini kazandırılmak istendiğini söyledi.

- ÜTSO’nun görevi insanımıza da hizmet etmektir -

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin Ordu il merkezinde olduğunu söyleyen Durmuş Zor; “Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından, kira konusunu çözebilirseniz biz Ünye’ye Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi kurmak istiyoruz şeklinde bir teklif aldık. Biz de bu konuyu yönetim kurulumuzla birlikte değerlendirdik. ÜTSO’nun görevi üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, aynı zamanda insanımıza da hizmet etmektir. Çünkü kanser hastalığında erken teşhis çok önemli ve erken teşhis konulan hastalar bu hastalıktan kurtulabiliyor. Bu anlamda erken teşhis konusunda böyle bir birimin Ünye’ye kazandırılması ile son derece anlamlıdır ve sağlıklı insanlarda belli periyotlarda giderek kansere yakalanmadan tedbirini almış olabilirler.” dedi.

ÜTSO olarak Ünye’ye yapılması planlanan merkezin kira giderini 5 yıllığına karşılamayı taahhüt ettiklerini belriten Zor; “Bizden engelli vatandaşlarımızın da kolaylıkla ulaşabileceği, 110 metrekarelik bir yer istediler. Böyle bir yer görüşmesini yaptık. Kanser erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde 3 cihaz 15 metrekarelik, 1 cihaz ise 25 metrekarelik alana yerleştirilecek. Projeleri hazırlandı, Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylandığında hayata geçirilmiş olacak. ÜTSO’nun burada ki görevi de buranın kira giderini karşılayacak. Biz yönetimimizle birlikte 5 yıllık kirasının karşılanması taahhüdünde bulunduk” diye konuştu.

Kanser hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu, bu hastalığın erken teşhisi noktasında böyle bir görev almanın kendilerini gururlandırdığını ifade eden Zor; şunları söyledi:

“İnancımızda bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmak diye buyruluyor. ÜTSO’nun kanserin erken teşhisinde böyle bir sorumluluk alması bizi gururlandıran bir olaydır. Çünkü ÜTSO’nun dış görünüşü, içine aldığımız eşyalar bizi elbette onurlandırır ama bu diğer insanları ok fazla ilgilendiren bir şey değildir. Ticaret Borsamız Ünye’nin hizmetine sunulması için bir ambulans almıştı. Ambulans tüm insanlara yararlı olan araçtır. Biz bu kanser tarama ünitesini de aynı şekilde değerlendiriyoruz.”

KETEM Ünye’de Liseler Mahallesi, Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi mevkiinde açılacak.

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu